Komunikaty PR

365 dni wojny w Ukrainie - rok działalności Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnos

2023-02-24  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paulina Liberadzka
Fundacja Avalon

Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/

Tuż po napaści Rosji na Ukrainę, w lutym 2022 roku Fundacja Avalon – jedna z największych polskich organizacji społecznych wspierających osoby z niepełnosprawnościami – powołała do życia Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. Wojna za wschodnią granicą niestety wciąż trwa, a Fundacja nie ustaje w działaniach na rzecz potrzebujących Ukraińców z niepełnosprawnościami, z uwagą wsłuchując się w potrzeby uchodźców i wprowadzają coraz to nowe formy ich wsparcia.

Ponad 2,5 miliona złotych wsparcia

Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon, od początku swojej działalności, udzieliło wsparcia o wartości ponad 2,5 miliona złotych dla około 15 tysięcy osób. Pomoc w większości trafiła do osób z niepełnosprawnościami, które uciekając przed wojną trafiły do Polski. Część wsparcia skierowane było także do osób, które zostały w Ukrainie i zmuszone do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania szukały bezpieczeństwa w rejonach kraju nieobjętymi walkami. Centrum oferowało swoją pomoc na terenie Ukrainy poprzez dostarczanie sprzętu oraz środków higieny do szpitali i jednostek wojskowych. Szacowana wartość pomocy zrealizowanej na terenie Ukrainy wynosi ponad 500 tysięcy złotych.

Po przekroczeniu polskiej granicy uchodźcy z niepełnosprawnościami mogli skorzystać z pomocy Centrum w naszym kraju. Fundacja nieustannie wspiera instytucje - punkty recepcyjne, domy dziecka, punkty przygraniczne, miejsca tymczasowego zamieszkania uchodźców takie jak PTAK Nadarzyn, Expo Modlińska, Punkty WCPR, Centrum Matki i Dziecka dla Uchodźców – oraz osoby indywidualne, które zgłaszają się bezpośrednio do Fundacji Avalon.

Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami przekazało wszystkim osobom, które zgłosiły i uzasadniły taką potrzebę, w sumie ponad 1300 sztuk sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania. Były to m.in. wózki ortopedyczne, wózki elektryczne i wózki aktywne, kule, ortezy, a także inne akcesoria medyczne. Ponad 900 sztuk potrzebnego sprzętu trafiło do 11 organizacji i instytucji, takich jak WCPR Górskiego, WCPR Kasprzaka, WCPR Wołoska, Mudita Warszawa, Mudita Kraków, PCPM, Modlińska, czy Stowarzyszenie Folkowisko.

W okresie od lipca do grudnia 2022 r., uchodźcy przybywający z Ukrainy mogli skorzystać z pomocy udzielanej w siedzibie Fundacji Avalon. Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami zapewniło nieodpłatnie, potrzebującym osobom, ponad 2700 godzin aktywnej rehabilitacji. W tym czasie funkcjonowała również infolinia psychologiczna z pomocy, której skorzystało 96 osób. Organizacja wspierała również uchodźców z niepełnosprawnościami poprzez ich specjalistyczny transport do szpitali czy też miejsc tymczasowego zamieszkania.

Łączna wartość pomocy świadczonej przez cały rok na terenie Polski wyniosła blisko 2 miliony złotych. Taka skala działalności była możliwa dzięki współpracy z międzynarodowymi organizacjami, które wsparły działalność Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami finansowo i materialnie. Fundacja Avalon otrzymała granty od International Organization for Migration, The Lutheran World Federation, International Medical Corps, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a także darowizny od firm i instytucji takich jak Kancelarii Dentons, ING Dzieciom, MDH, Medicare System Group oraz wielu prywatnych darczyńców.

“Niesiemy pomoc najbardziej potrzebującym uchodźcom z niepełnosprawnościami oraz przewlekłe chorym już od roku. W tym czasie wsparliśmy około 15 tysięcy osób z niepełnosprawnościami. Im więcej pomagamy, tym więcej osób do nas się zwraca, szukając odpowiedniego wsparcia. Wojna nadal trwa i z każdym kolejnym dniem zwiększa się ilość osób, które potrzebują naszej pomocy. Wszystko więc, niestety, wskazuje na to, że wsparcie, które zrealizowało Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami w czasie tego pierwszego rok wojny - to dopiero początek.” - Rehina Romanenko, kierowniczka Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, działającego przy Fundacji Avalon.

Budowanie i integrowanie społeczności

Ważnym zadaniem Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami jest również tworzenie społeczności, w której przybywający z Ukrainy będą czuli się bezpiecznie.

W czerwcu Fundacja Avalon była obecna podczas obchodów Dnia Dziecka w Hali Expo przy ulicy Modlińskiej. Zorganizowała tam tor przeszkód, który dzieci pokonywały za pomocą wózka aktywnego. Była to również okazja do porozmawiania z uchodźcami z Ukrainy i wsparcia ich w najpilniejszych potrzebach.

W grudniu, w siedzibie Fundacji Avalon w Warszawie, odbyły się Mikołajki organizowane przez Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. W wydarzeniu uczestniczyło 13 dzieci wraz z rodzicami. Najmłodsi mogli uczestniczyć w warsztatach malowania pierników, robienia ozdób choinkowych, zajęciach z zumby. Otrzymali podpisaną przez autorkę Agnieszkę Kazałę książkę zatytułowaną „Bajki-pomagajki”, napisaną w językach polskim i ukraińskim. Rodzicom także zostały wręczone świąteczne upominki.

Wsparcie medialne

Działalność Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami przez cały rok cieszyła się dużym zaangażowaniem i wsparciem ze strony mediów. To sprawiło, że Fundacja Avalon mogła dotrzeć z pomocą do zdecydowanie większej liczby uchodźców z niepełnosprawnościami.

Na przełomie maja i czerwca w różnych stacjach telewizyjnych emitowane były spoty zachęcające do finansowego wsparcia Centrum. Lokalne radiostacje również informowały o działalności Fundacji Avalon dla potrzebujących z Ukrainy. Przedstawiciele organizacji regularnie prezentowali działania Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami w audycjach radiowych, tzw. telewizji śniadaniowej czy też programach informacyjnych.

Wojna poruszyła również Macieja Żarnowskiego i Patrycję Hefczyńską - dwójkę muzyków, autorów tekstu i muzyki. Postanowili wydać charytatywny singiel “Dziewczynka z zapałkami”, który miał swoją premierę 16 września 2022 r. Piosenka opowiada o życiu w codzienności ogarniętej wojną. Główną bohaterką jest tytułowa dziewczynka, która zalękniona otaczającą rzeczywistością, decyduje się na ucieczkę zabierając ze sobą tylko maleńki plecak. Cały dochód ze sprzedaży piosenki został przekazany na działania Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. Piosenka była emitowana na antenach wielu rozgłośni radiowych.

Fundacja Avalon, w ramach której działa Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, nieustannie wsłuchuje się w potrzeby osób z niepełnosprawnościami, które przybywają z Ukrainy. Organizacja pracuje nad nowymi rozwiązaniami i kompleksowym niesieniu pomocy potrzebującym.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fundacja Avalon
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Kampania „Gdzie jesteś?” - powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. zaginięć Biuro prasowe
2024-07-04 | 01:00

Kampania „Gdzie jesteś?” - powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. zaginięć

Nie minął miesiąc od startu kampanii „Gdzie jesteś?”, a jej pomysłodawcy, Agnieszka i Daniel Dymińscy skutecznie realizują założone cele. Kolejnym zrealizowanym krokiem w
Problemy społeczne BRAK ZDJĘCIA
2024-06-20 | 12:00

Early Stage ponownie wspiera Fundację Dajemy Dzieciom Siłę 


Early Stage, szkoła języka angielskiego dla dzieci i młodzieży, już po raz trzeci  organizuje akcję "Move Your Heart", aby wspierać Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. W ramach tej inicjatywy, każdy przebyty kilometr - na
Problemy społeczne Unia Europejska zaczyna widzieć potrzeby seniorów, Polska jeszcze nie
2024-06-15 | 06:00

Unia Europejska zaczyna widzieć potrzeby seniorów, Polska jeszcze nie

W ostatnich latach demografia Europy uległa istotnej zmianie, a starzejące się społeczeństwo stawia przed Unią Europejską nowe wyzwania. Według najnowszych danych unijnych liczba

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Polska kolej potrzebuje zarówno nowych inwestycji, jak i realizacji prac utrzymaniowych istniejących linii. Temu do tej pory poświęcano za mało uwagi

Długość linii kolejowych w Polsce w eksploatacji wyniosła w 2023 roku 19 574 km – podał Urząd Transportu Kolejowego. W ocenie regulatora parametry linii kolejowych z roku na rok są na coraz wyższym poziomie, co wpływa na jakość realizowanych przewozów. W ocenie Adriana Furgalskiego z ZDG TOR powinniśmy więcej uwagi poświęcać pracom utrzymaniowym na kolei. Ten aspekt w dużej mierze był lekceważony, co skutkowało poważniejszymi, czyli droższymi i bardziej uciążliwymi pracami remontowymi.

Nauka

Na włączeniu komercyjnych projektów do programu Copernicus już korzystają polskie firmy. Jeszcze w tym roku na orbitę trafi największy polski układ optyczny EagleEye

Obecnie działa około 20 misji wspomagających program Copernicus, które dostarczają dane do usług działających w ramach programu. Planowanych jest kolejnych 10 służących m.in. do obserwacji lądu, badania aktywności i dynamiki oceanów, pomiaru jakości powietrza, monitorowania temperatury lądu i oceanu. Mogą wśród nich być również polskie satelity. – Nowa strategia Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, która włącza komercyjne systemy, to szansa dla Polski na budowę gospodarki opartej na wiedzy – ocenia Anna Burzykowska, oficer ds. innowacji w programie Copernicus Europejskiej Agencji Kosmicznej. Takim komercyjnym projektem z Polski jest satelita EagleEye, który jeszcze w tym roku ma zostać wyniesiony na orbitę.

Bankowość

Polskie banki nie zwalniają procesu digitalizacji. Wydatki na technologie stanowią nawet do 70 proc. ich kosztów

– Technologie mają w tej chwili duży wpływ na strategie biznesowe banków. Są też istotną pozycją w kosztach, w niektórych bankach wydatki na technologie stanowią nawet do 70 proc. ich całkowitych kosztów działalności – mówi dr Marek Radzikowski, wiceprezes zarządu PKO BP. Jak wskazuje, w centrum zainteresowania sektora bankowego są w tej chwili zwłaszcza te technologie, które pozwalają optymalizować obsługę klientów i podnosić jej jakość. Globalna analiza Bain & Company pokazuje, że takie inwestycje dają wymierne korzyści. Banki, które są liderami cyfryzacji, osiągają znacznie lepsze wyniki finansowe i mają bardziej lojalnych klientów niż pozostała część rynku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.