7 na 10 młodych Polaków na garnuszku u rodziców
Młodzi Polacy w wieku od 18 do 34 lat coraz częściej pozostają w domu rodzinnym. Ze statystyk Eurostatu za 2023 rok wynika, że odsetek młodych mieszkających z rodzicami sięga 67%. Średnia europejska jest sporo niższa i wynosi 49%. W 2019 roku ten wynik był aż o 8 pkt proc. mniejszy. Eksperci Personnel Service wskazują, że odnotowany wzrost jest pokłosiem pandemii, wysokiej inflacji, rosnących kosztów życia, a także wybuchu wojny w Ukrainie, które utrudniają samodzielne zamieszkanie. Większy odsetek zanotowano jedynie w Chorwacji (77%), Portugalii, Słowacji i we Włoszech (po 68%).
– Różnice w odsetku młodych dorosłych, którzy rozpoczynają samodzielne życie, odzwierciedlają nie tylko sytuację ekonomiczną, ale również kulturowe i społeczne normy poszczególnych krajów. Są państwa, gdzie osoby po 18. roku życia często pozostają w domu rodzinnym do momentu zawarcia małżeństwa lub uzyskania stabilnej pracy. Natomiast w Skandynawii czy wielu krajach Europy Zachodniej istnieje większy nacisk na indywidualizm i samodzielność, wspierany przez rozbudowane systemy socjalne, które ułatwiają niezależność finansową i mieszkaniową – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.
Europejskie podium samodzielności
W Europie sytuacja młodych dorosłych opuszczających domy rodzinne jest zróżnicowana. Na podium krajów z najniższym odsetkiem osób w wieku 18-34 lat mieszkających z rodzicami znajdują się ex aequo Norwegia i Finlandia, z wynikiem 16%, wynika z najnowszych danych Eurostatu. Na drugim miejscu uplasowała się Dania z 17%, a podium zamyka Szwecja, gdzie więcej niż co piąta osoba po 18. roku życia nie jest już na garnuszku rodziców. Średnia europejska wynosi 49%, a wynika to z tego, że na drugim końcu tej listy są kraje z 68% odsetkiem młodych dorosłych, którzy z różnych przyczyn nie opuszczają rodzinnych domów. Do tych państw należą Portugalia, Słowacja i Włochy.
Warto zwrócić uwagę na zmiany zachodzące u naszych sąsiadów. W Niemczech w 2019 roku 42% młodych dorosłych mieszkało z rodzicami, podczas gdy w ubiegłym roku odsetek ten spadł do 31%. To odwrotny trend w porównaniu z Polską, gdzie coraz więcej młodych ludzi pozostaje w domach rodzinnych.
Młodzi, piękni, ale jeszcze nie bogaci
W Polsce odsetek młodych dorosłych mieszkających z rodzicami systematycznie rośnie. W 2019 roku, według statystyk Eurostatu, 59% młodych Polaków po 18. roku życia mieszkało wraz z rodzicami. Niestety, od czasu pandemii ta statystyka stale rośnie. W 2020 roku odsetek ten wzrósł o 4 pkt. proc. Po pandemii Polska zaczęła się zmagać z szalejącą inflacją i ogólnym wzrostem kosztów życia. W konsekwencji NBP podniósł stopy procentowe, co obniżyło zdolność kredytową wielu osób, zmniejszając liczbę tych, którzy mogą sobie pozwolić na kredyt hipoteczny. Dodatkowo, wybuch wojny w Ukrainie spowodował ogromny napływ kobiet z dziećmi do Polski, co poskutkowało rekordowymi wzrostami czynszów za wynajem mieszkań. Wszystkie te czynniki miały znaczący wpływ na młodych dorosłych, a w 2023 roku odsetek Polaków niewyprowadzających się z domów rodzinnych wzrósł do 67%.
– Statystyka młodych dorosłych mieszkających z rodzicami może się wkrótce zmienić na korzyść. Od 2021 roku płaca minimalna w Polsce wzrosła o 40%, co zwiększa zdolność młodych ludzi do samodzielnego utrzymania się. Dodatkowo, pojawia się szansa na obniżki stóp procentowych już w przyszłym roku, co może poprawić dostępność kredytów hipotecznych – podsumowuje Krzysztof Inglot z Personnel Service.

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.