Komunikaty PR

Biznes-Nauka-NGO – współpraca na rzecz rozwiązywania problemów społecznych

2024-10-04  |  14:30
Biuro prasowe

Partnerstwa międzysektorowe umożliwiają łączenie zasobów, kompetencji i doświadczeń w celu wspólnego osiągania celów społecznych. O wykorzystaniu potencjału biznesu, nauki i NGO na rzecz wsparcia wychowanków pieczy zastępczej oraz usamodzielnionych dyskutowali uczestnicy debaty pt. „Razem ku samodzielności: Synergia działań biznesu, nauki i NGO na rzecz wychowanków pieczy zastępczej” zorganizowanej przez Fundację Dobrych Inicjatyw 25.09.2024 r. w Warszawie. W panelu dyskusyjnym wzięli udział: dr Katarzyna Szostakowska, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Robert Manz, Fundacja Valores, Komitet Filantropii PSIK, Jacek Chwedoruk, Rothschild & Co, inwestor Maciej Zużałek oraz Bartłomiej Jojczyk, Fundacja Dobrych Inicjatyw.

Siła wspólnego działania

Jednym z największych wyzwań dla organizacji pozarządowych jest znalezienie funduszy na swoją działalność. Środki na konkretne projekty mogą zapewnić na przykład akcje, których założeniem jest wsparcie celu charytatywnego. Przykładem takiej inicjatywy jest platforma ALL4Kids (z ang. wszystko dla dzieci) stworzona, by łączyć siły i mnożyć wsparcie w obszarze dobroczynności.

- Los młodzieży i dzieci oraz wyrównywanie szans są dla nas bardzo ważne. To część naszej misji w ramach działań społecznych. Pomyśleliśmy, jak pomnożyć środki, które my sami możemy przeznaczyć na ten cel. Stworzyliśmy platformę ALL4Kids, zapraszając inne firmy, które mogłyby dać tyle co my albo i więcej. Na początku było kilka firm, w tej chwili jest to około 30, więc mnożymy te środki wielokrotnie – mówił Jacek Chwedoruk, dyrektor zarządzający Rothschild & Co.

Akcja ma formułę wyścigu, w którym pracownicy firm wykonują różne aktywności sportowe rywalizując między sobą w 5-osobowych drużynach. Każdy zdobyty przez drużynę punkt zostaje przeliczony na gotówkę, którą zaangażowane firmy zasilają konto zbiórki.

Jacek Chwedoruk podkreślił, że celem inicjatywy jest nie tylko wsparcie finansowe, ale także integracja pracowników wokół szczytnego celu i zwiększenie ich świadomości na temat problemów społecznych.

Współpraca z biznesem to nie tylko finansowanie, ale również dzielenie się zasobami i możliwościami. Jak zauważył Robert Manz, firmy mogą stać się strategicznymi partnerami organizacji społecznych, oferując nie tylko długoterminowe wsparcie finansowe, ale także wykorzystując swoje unikalne cechy do wspierania działań społecznych, podając przykład staży zawodowych dla młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą.

Transfer wiedzy – mentoring zaangażowany społecznie

Robert Manz szczegółowo przedstawił możliwości, jakie stoją przed organizacjami pozarządowymi w relacji z biznesem. Przedstawiciel Fundacji Valores i Komitetu Filantropii Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych przybliżył takie inicjatywy, jak Social Business Accelerator (SBA) - program mentorski PSIK, który umożliwia transfer wiedzy, umiejętności i kontaktów biznesowych z sektora private equity do NGO, a także program Fundacji Valores.

- Celem SBA jest wykorzystanie wiedzy biznesowej, aby uczynić organizacje pozarządowe większymi, lepszymi i silniejszymi, aby jako eksperci w swoich obszarach mogli wywierać coraz większy wpływ społeczny. Najbardziej ambitne organizacje z programu SBA mogą przystąpić do 3-letniego programu Fundacji Valores, który obejmuje do pół miliona złotych elastycznych grantów oraz więcej zasobów pro bono i projekt pomiaru wpływu społecznego – powiedział Robert Manz.

Wartość mentoringu podkreślał również Maciej Zużałek, inwestor oraz mentor w programie SBA - Jak człowiek przepracował kilkanaście lat w biznesie to można bardzo szybko dostarczyć fajną wartość partnerom społecznym i warto próbować to robić. Organizacje pozarządowe powinny zastanowić się kogo mają w networku, zadzwonić do tych osób i powiedzieć „chodźcie, pomóżcie”. Wydaje mi się, że taki mentoring można otworzyć, poza tym, co robimy w SBA - powiedział Zużałek.

Współpraca między biznesem a NGO może przynieść wymierne korzyści dla obu stron. Jak jednak zauważa Bartłomiej Jojczyk, organizacje pozarządowe powinny się profesjonalizować, aby oferować taką samą jakość jak każdy inny kontrahent. – Musimy być transparentni i profesjonalni. Nie możemy opierać naszej współpracy tylko o chęci, ale także o kompetencje – mówił prezes FDI.

Mądre pomaganie, czyli jak wykorzystać potencjał nauki w rozwiązywaniu problemów społecznych?

Uczestnicy debaty zgodzili się, że aby skutecznie rozwiązywać problemy społeczne potrzeba trafnej diagnozy. Środowisko akademickie może dostarczać ekspertów, którzy prowadzą badania nad problemami danych grup społecznych, identyfikując ich potrzeby. Dzięki temu firmy i organizacje pozarządowe mogą skuteczniej dostosowywać do nich działania pomocowe. Przykładem takiej praktyki jest Raport „Start w dorosłość” dotyczący sytuacji młodzieży po doświadczeniu życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Inicjatorem badań ilościowych i jakościowych przeprowadzonych przez Ośrodek Ewaluacji była Fundacja Dobrych Inicjatyw.

- Wyniki badań nie tylko pozwoliły nam lepiej dostosować programy dla naszych beneficjentów, ale wniosły także cenną wartość merytoryczną do dyskusji na temat stanu pieczy zastępczej w Polsce – mówił Bartłomiej Jojczyk.

Dr Katarzyna Szostakowska zwróciła uwagę, że w obszarze badań społecznych często pojawia się jednak problem, że ich wyniki pozostają wyłącznie w kręgach naukowych. Dlatego niezwykle istotne jest stworzenie sieci współpracy między różnymi instytucjami – tak, aby wyniki badań były częściej wykorzystane w praktyce.

Efektywność działań społecznych wymaga nie tylko diagnozy sytuacji, ale również ewaluacji osiąganych rezultatów.

Maciej Zużałek zauważył, że mierzenie efektu społecznego zależy od postawionego celu. Niektóre cele są mierzalne, np. liczba dzieci objętych opieką, inne – jak zmiany w systemie pieczy zastępczej – są trudniejsze do skwantyfikowania.

- Większość biznesu ma tendencje do mierzenia tych projektów i to ma głęboki sens z perspektywy dystrybucji środków. Ale są takie rzeczy, które nie zawsze da się zmierzyć. „Piecza zastępcza 2030: bezpieczne dziecko w dobrym systemie” to bardzo ważny cel, który ciężko skwantyfikować. To jest wizja i ambicja, którą należałoby przekazać osobom, które powinny się tym zająć, to jest sfera rządowa – mówił Maciej Zużałek.

Debata miała miejsce podczas Konferencji „Piecza zastępcza 2030: bezpieczne dziecko w dobrym systemie” zorganizowanej przez Fundację Dobrych Inicjatyw 25 września 2024 r. w Warszawie.

Link do debaty: https://www.youtube.com/watch?v=gZibVZMBa-Q&t=311s

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fundacja Dobrych Inicjatyw (FDI) wspiera dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych (tzw. domów dziecka) w zakresie rozwoju ich kompetencji, umiejętności i pasji pozaszkolnych. Zbudowaliśmy społeczność ponad 1200 wolontariuszy, ponad 400 wychowanków mieszkających w 28 placówkach opiekuńczo-wychowawczych z małych miejscowości i terenów wiejskich w Polsce. Więcej na stronie: www.fdi.org.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej Biuro prasowe
2024-11-26 | 09:40

Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej

Nowy świąteczny projekt Fundacji Dobrych Inicjatyw Fundacja Dobrych Inicjatyw (FDI) zaprasza firmy oraz osoby prywatne do włączenia się w wyjątkowy projekt „Pierwsza Gwiazdka
Problemy społeczne 25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET
2024-11-22 | 15:00

25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET

Co roku 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. W obliczu statystyk, które alarmują o skali przemocy fizycznej i psychicznej, trudno pozostać
Problemy społeczne Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu
2024-11-18 | 15:15

Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu

29 listopada w Gdańsku Kanga Foundation zaprasza Przyjaciół Fundacji na wyjątkową uroczystość urodzinową. To wydarzenie będzie okazją, by podsumować dotychczasowe sukcesy oraz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.