Branża nieruchomości zapewnia dach nad głową dla 3 tys. uchodźców
Globalworth
Twarda 18
00-105 Warszawa
michal.nitychoruk|globalworth.pl| |michal.nitychoruk|globalworth.pl
+48 886 201 362
https://www.globalworth.com/
W sumie 3 tys. uchodźców przyjmą w czterech budynkach: Archicom, Echo Investment, Globalworth oraz Skanska. Branża nieruchomości jednoczy się w pomocy, by zapewnić schronienie imigrantom z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. W inicjatywę zaangażowało się już dwanaście podmiotów: AFI Europe, Atenor, Cornerstone Investment Management, Echo Investment, EPP, Globalworth, Griffin Capital Partners, GTC, HB Reavis Poland, Immofinanz, Panattoni oraz Skanska. Zostały też uruchomione formalne mechanizmy, dzięki którym projekt mogą wspierać finansowo chętne firmy i osoby prywatne.
24 lutego znaleźliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Atak wojsk rosyjskich na wolną Ukrainę zmienił wszystko z dnia na dzień, a my w Warszawie musieliśmy przestawić się na funkcjonowanie w warunkach kryzysowych. Wszyscy zameldowaliśmy się do pracy, ale nie moglibyśmy przygotować wsparcia na taką skalę i o tak wysokim standardzie, gdyby nie wsparcie prywatnych firm. To ogromny wyraz solidarności, za który dziękuję!
Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy
Firmy, które dołączyły do akcji #Property4Ukraine, chcą pomagać uchodźcom w sposób najbardziej dla nich oczywisty i naturalny – oddając w ich ręce zaaranżowaną na potrzeby sytuacji przestrzeń biurową w swoich budynkach. Echo Investment, Globalworth i Skanska dostosowują biurowce do potrzeb uchodźców na własny koszt. Wydatki związane z funkcjonowaniem tych obiektów będą ponoszone wspólnie z innymi firmami, które zdecydują się dołączyć do inicjatywy. Wsparcie organizacyjne i merytoryczne zapewnia United Nations Global Compact Network Poland.
W obliczu kryzysu humanitarnego w Ukrainie kwestią absolutnie kluczową jest ochrona i zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej. UN Global Compact został włączony w ONZ-owski łańcuch pomocy humanitarnej w ramach Connecting Business initiative (CBi), koordynowanej przez UN OCHA (Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej). Zadaniem UN Global Compact Network Poland jest mobilizacja sektora prywatnego oraz koordynacja współpracy biznesu z agendami ONZ, kluczowymi polskimi organizacjami pozarządowymi i innymi interesariuszami zaangażowanymi w pomoc humanitarną.
Według danych UNHCR, mówimy o najszybciej rosnącym kryzysie uchodźczym od czasu II wojny światowej. Dlatego szczególną troską jest zadbanie już dziś o długoterminowe wsparcie uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy, m.in. w zakresie miejsca zamieszkania. To niezmiernie ważne, że firmy z branży nieruchomości wspólnie i solidarnie, w myśl apelu UN Global Compact Network Poland – Zjednoczony biznes dla Ukrainy! – zdecydowały się na udzielenie pomocy w tym tak newralgicznym obszarze. Mam nadzieję, że ten przykład zachęci także inne podmioty z branży, zarówno w polskich, jak i europejskich miastach, do działań o podobnym charakterze. UN Global Compact jest inicjatywą Sekretarza Generalnego ONZ, skupiającą biznes respektujący 10 Zasad UN Global Compact, w tym w zakresie praw człowieka i przeciwdziałania korupcji, co jest gwarancją transparentności działań w ramach tego rodzaju skomplikowanych projektów. Cel nadrzędny to efektywna i długofalowa, mądra pomoc.
Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland
Obecnie powierzchnie biurowe są sukcesywnie przekształcane na tymczasowe centra dla uchodźców. Adaptowane są przestrzenie w czterech warszawskich obiektach: dwa budynki kompleksu Empark należące do Echo Investment i Archicom, a także dwa wieżowce w centrum Warszawy: Ilmet będący w portfelu Skanska oraz Warta Tower, której właścicielem jest Globalworth. W budynku Echo Investment już mieszka około 400 osób. Gotowa na przyjęcie uchodźców powierzchnia wraz z zapleczem sanitarnym jest przekazywana pod opiekę Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, które następnie będą zarządzać udostępnioną przestrzenią.
Inicjatywę można wesprzeć poprzez wpłaty na konto UN Global Compact Network Poland – The business community united for Ukraine!
Bank Millennium S.A.
Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa
IBAN: PL 57 1160 2202 0000 0005 1908 0243
SWIFT: BIGBPLPW
Tytuł przelewu: #Property4Ukraine
Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej
25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET
Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.