Komunikaty PR

Fundacja, która zmienia ludzkie życia

2020-01-28  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Magdalena Zybała
PR Inspiration

Pl. Wolnica 13/14
31-060 Kraków
magdalena.zybala|prinspiration.pl| |magdalena.zybala|prinspiration.pl
790 770 220
prinspiration.pl/

22 lata działalności, 240 rodzin w całej Polsce, które otrzymują regularną pomoc. To bilans działań Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Każda rodzina podopiecznych to osobna historia zmagania się z traumą po stracie najbliższej osoby.

Celem powstałej w 1997 r. Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach jest wsparcie osieroconych rodzin poległych na służbie policjantów w wyjściu z kryzysu po przeżytej tragedii oraz w pokonywaniu trudności życia codziennego. W każdej komendzie wojewódzkiej policji funkcjonuje Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. współpracy z Fundacją Pomocy Wdowomi Sierotom po Poległych Policjantach. W Małopolsce rolę tę od prawie 8 lat pełni kom. Franciszek Mariusz Gawlik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Jak mówi: Postrzegam moją funkcję jako dwa wymiary obowiązków i podejmowanych w związku z tym zadań: po pierwsze, aby być do dyspozycji podopiecznych, tak, by każda z osób objętych wsparciem Fundacji wiedziała, że może się do mnie zwrócić z prośbą o pomoc w przypadku  problemów. Natomiast drugi wymiar to współpraca z Zarządem Fundacji i pomoc w różnego rodzaju inicjatywach, które podejmuje Zarząd. Pełnomocnicy pośredniczą także pomiędzy różnymi podmiotami, które chcą wspomóc organizację a Zarządem Fundacji w Warszawie. Mają także możliwość samodzielnego inicjowania różnorodnych akcji na rzecz podopiecznych.

 

Dwa obszary wsparcia

Fundacja wspiera podopiecznych na różne sposoby. Pośród nich można wyróżnić finansowy i niefinansowy obszar udzielanej pomocy. O tym drugim aspekcie działalności mówi kom. Gawlik: Przede wszystkim, to co chyba najważniejsze dla podopiecznych po takim traumatycznym zdarzeniu, organizowane są wyjazdy sanatoryjne. Pełnomocnik, czy przedstawiciel Fundacji, starają się być empatyczni. Natomiast to, co podopieczna, która straciła męża przeżywa w danej chwili, najlepiej jest w stanie zrozumieć ktoś, kto sam przez to przeszedł. Na wyjazdach sanatoryjnych kobiety wspierają się nawzajem, mogą się sobie wygadać, wypłakać. Niejednokrotnie zawiązywane są też przyjaźnie. Uważam, że taki wyjazd, to najlepsza terapia, jaką Fundacja może zapewnić.

Organizowane są także wyjazdy wakacyjne i zimowiska dla całych rodzin oraz młodzieży i dzieci  osieroconych przez poległych na służbie policjantów. Często niestety zdarza się tak, że pensja policjanta stanowi pokaźny procent budżetu domowego. Gdy później tej pensji zabraknie, takiej wdowy po prostu nie stać, by wysłać dzieci na wakacje. Jak mówią same dzieci, te wyjazdy są o tyle fajne, że nikt nie pyta się czy masz tatę, bo my tu wszyscy ich nie mamy – dodaje kom. Gawlik.

Fundacja wspomaga również osieroconą przez ojców młodzież, fundując stypendia i pomagając im tym samym w kształceniu. W przypadku gdy rodzina podopiecznych mierzy się z problemami finansowymi czy trudnościami losowymi, Fundacja udziela również zapomóg finansowych, czy wsparcia psychologicznego. Każdego roku, podopieczni widują się także podczas spotkań świątecznych.

 

Długie ramię, na które zawsze możemy liczyć

To, jak wiele dobrego czyni na co dzień Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, najlepiej oddają słowa samych podopiecznych. Jak mówi Pani Lucyna, której mąż policjant zmarł na służbie w 1990 r., zostawiając ją i dwójkę małych dzieci: Nie lubię wyrazu wdowa, jest to dla mnie najtrudniejsze słowo do wypowiedzenia. Na początku wydaje się każdemu, że ma zaplanowane życie, że wszystko jest poukładane. I przychodzi jeden dzień, jedna minuta, sekunda i nagle okazuje się, że wszystko od tego momentu zaczyna wyglądać zupełnie inaczej. Trzeba mieć siłę, by pozbierać się dla siebie, dla dzieci. By ponownie napisać scenariusz, by snuć od nowa plany, marzenia. To wszystko jest łatwiejsze dzięki działalności Fundacji i cudownym ludziom, którzy ją tworzą. Od 1997 r. ja i moje dzieci wiele razy korzystaliśmy ze wspólnych wyjazdów sanatoryjnych czy kolonii. Moje dzieci skorzystały także z dofinansowania do wykształcenia. Jak dodaje Pani Lucyna: Zawsze, na ile tylko mogłam, starałam się radzić sobie samodzielnie. Jednak taka świadomość, że w razie potrzeby można liczyć na wsparcie Fundacji była i jest bardzo budująca. To dla nas – wdów, jest takie długie ramię, na które w przypadku różnych problemów zawsze możemy liczyć. Nie znajduję słów, by wyrazić wdzięczność za możliwość współtworzenia tej niezwykłej wspólnoty ludzi. Nie byłoby to też takie proste, gdyby nie darczyńcy. To jest ogrom pracy włożony przez naszego Pełnomocnika, przez cały Zarząd Fundacji.

Jak dodaje Pani Angelika, mama 4-letniego Frania: Każdy ma przeświadczenie, że jego nie dotknie takie zdarzenie, a tak naprawdę nie znamy dnia ani godziny, kiedy coś się może wydarzyć. W Fundacji okazuje się, że jesteśmy wspólnotą ludzi, których połączyła taka sama tragedia. Panuje w niej wręcz rodzinna atmosfera. To jest coś niesamowitego.

 

Wsparcie dla Fundacji

Fundacja może liczyć na wsparcie darczyńców, zarówno tych prywatnych, jak i firm. W Małopolsce wśród trzech największych darczyńców znajduje się firma Bielenda, Stowarzyszenie Tak, Kraków oraz firma Motorola Solutions. Nasi pracownicy i  firma wspierają Fundację od lat bo doskonale rozumiemy i bardzo cenimy codzienną, niebezpieczną pracę funkcjonariuszy. Pomagając rodzinom w tych trudnych dla nich chwilach chcemy wyrazić naszą ogromną wdzięczność za wszystko co dla nas robią. Nasi pracownicy z przyjemnością angażują się w różne akcje w czasie których zbieramy pieniądze później przekazywane Fundacji -  mówi Jacek Drabik Prezes Zarządu Motorola Solutions. Znaczną część budżetu Fundacji stanowią także comiesięczne wpłaty zadeklarowanych kwot pieniężnych z uposażenia policjantów. Małopolska Komenda Wojewódzka jest liderem pod tym względem. Akcję wspiera już ponad 3 tysiące małopolskich policjantów, miesięcznie na konto Fundacji z tego tytułu wpływa ponad 5 tysięcy złotych. W całym 2019 roku była to kwota 65559 złotych. Wspomóc Fundację może także każdy z nas, odliczając na jej rzecz 1% podatku, nr KRS: 0000101309.

 

  • Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach jest ustanowioną przez Komendanta Głównego Policji w 1997 r. organizacją pożytku publicznego, której celem jest wsparcie rodzin, wdów i sierot po  poległych na służbie policjantach.
  • Od ponad 22 lat Fundacja w całym kraju wspiera 240 rodzin – wdów
    i sierot po poległych policjantach.
  • Na ten moment wsparciem Fundacji w Małopolsce objętych jest 7 wdów
    i 4 sieroty po poległych na służbie policjantach. Najmłodszy podopieczny ma 4 lata.
  • Fundacja finansuje swoją działalność m.in. z tzw. deklaracji symbolicznych złotówek wpłacanych co miesiąc przez policjantów, wpłat z odliczeń 1% podatku oraz darowizn od osób prywatnych i firm. Wśród najważniejszych darczyńców w Małopolsce znajduje się firma Motorola Solutions, Bielenda oraz Stowarzyszenie Tak, Kraków.

Dodatkowych informacji udziela:

Dagmara Kaczmarek, Motorola Solutions

e-mail: dagmara.kaczmarek@motorolasolutions.com

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Inspiration
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej Biuro prasowe
2024-11-26 | 09:40

Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej

Nowy świąteczny projekt Fundacji Dobrych Inicjatyw Fundacja Dobrych Inicjatyw (FDI) zaprasza firmy oraz osoby prywatne do włączenia się w wyjątkowy projekt „Pierwsza Gwiazdka
Problemy społeczne 25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET
2024-11-22 | 15:00

25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET

Co roku 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. W obliczu statystyk, które alarmują o skali przemocy fizycznej i psychicznej, trudno pozostać
Problemy społeczne Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu
2024-11-18 | 15:15

Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu

29 listopada w Gdańsku Kanga Foundation zaprasza Przyjaciół Fundacji na wyjątkową uroczystość urodzinową. To wydarzenie będzie okazją, by podsumować dotychczasowe sukcesy oraz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.