IZRAEL ATAKUJE LIBAN
ARTE.TV OPOWIADA O PAŃSTWIE, W KTÓRYM NARODZIŁ SIĘ HEZBOLLAH
1 października w nocy Iran wystrzelił kilkaset rakiet w kierunku Izraela. Była to reakcja na rozpoczętą dzień wcześniej izraelską inwazję na południowy Liban, twierdzę Hezbollahu. Eksperci podkreślają, że działania te pośrednio uderzają w irański reżim, głównego sponsora islamskiej organizacji, a nawet nazywają je „wojną zastępczą” między Izraelem a Iranem. Obserwujemy bardzo delikatną reakcję ze strony pozostałych państw arabskich, które w szyickim Iranie i Hezbollahu także upatrują zagrożenia. Największą ofiarę tego konfliktu jest cywilna ludność Libanu. Co wiemy o kraju, który stał się poligonem walk na Bliskim Wschodzie? Stacja ARTE.tv przygotowała 3 reportaże o Libanie.
LIBAN: NIENAZWANA WOJNA
W opuszczonym hotelu kryje się ponad 60 rodzin, które musiały opuścić swoje domy z powodu walk między Izraelem a Hezbollahem. Mieszkańcy za wszelką cenę starają się normalnie żyć, mimo codziennych nalotów i porzucenia przez państwo libańskie. Reportaż pokazuje ich codzienność oraz ich punkt widzenia, jako ofiar wojny, której nikt nie wypowiedział, ale której nikt nie widzi końca.
ARTE Reportage - Liban: nienazwana wojna - Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku
LIBAN: W SERCU HEZBOLLAHU
W czerwcu 1982 roku Izrael dokonał inwazji na południowy Liban. W odpowiedzi powstała niewielka partyzantka, wspierana przez Islamską Republikę Iranu ajatollaha Chomeiniego. Ta nieduża wówczas organizacja oficjalnie uformowała się w 1985 roku jako „Hezbollah”, Partia Boga. 40 lat później jest jedną z najważniejszych sił politycznych na Bliskim Wschodzie. Partia oporu dla jednych, grupa terrorystyczna dla innych, Hezbollah budzi tyle samo podziwu, co strachu. Ruch ten przechodzi dziś jedną z najtrudniejszych prób w swojej historii. Z Libanem pogrążonym w niekończącym się kryzysie politycznym i gospodarczym, część społeczeństwa oskarża przywódców o korupcję i bankructwo, a Hezbollah nie jest wolny od krytyki. W reportażu bojownicy i sympatycy Hezbollahu mówią o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości organizacji.
Liban: W sercu Hezbollahu - Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku
POŁUDNIOWY LIBAN: ZNÓW W STANIE WOJNY
Atak Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku ponownie rozpalił konflikt na granicy między państwem żydowskim a Libanem, gdzie dziesiątki tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową. Rządzący w Libanie Hezbollah wspiera palestyński Hamas, a każdy bojownik poległy w walce otrzymuje nie tylko wystawny pogrzeb, ale też status męczennika i obietnicę zbawienia. W państwie pozbawionym władz religijne stowarzyszenie zyskuje na znaczeniu, wrasta w jego tkankę, a ludność żyjąca w rytm izraelskich ataków upatruje się w nim jedynego obrońcy.
ARTE Reportage - Południowy Liban: znów w stanie wojny - Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.