Komunikaty PR

Jak prowadzić biznes i racjonalnie pomagać uchodźcom?

2022-03-28  |  15:27
Biuro prasowe
Kontakt
Karina Grygielska
Ramka PR

Chcesz pomagać? Pomóż najpierw sobie!

Niewątpliwie, konflikt za naszą wschodnią granicą bezpośrednio wpływa na sytuację ekonomiczną w kraju. Inflacja ciągle rośnie, ceny zmieniają się dosłownie z dnia na dzień. Płacimy więcej za energię, gaz, paliwo, żywność. Sytuacja jest zmienna i bardzo dynamiczna. Jako przedsiębiorcy musimy pamiętać o zasadzie – chcesz pomagać, pomóż najpierw sobie. Pewne jest to, że dla przedsiębiorców podstawowym celem działalności gospodarczej jest generowanie przychodu. Jeżeli zapewnimy odpowiednie wyniki finansowe firmy, będziemy mogli pokryć rosnące wydatki i koszty pokrycia pracowników.

Jak w efektywny sposób zarządzać stabilnością ekonomiczną biznesu w niepewnych czasach? Są dwa rozwiązania. Pierwszym krokiem jest ograniczenie kosztów, czyli odłożenie wydatków, które nie są obecnie strategiczne w prowadzeniu działalności. Drugim, bardzo istotnym elementem jest zwiększenie przychodu. Dobre efekty uzyskamy wdrażając świadomy, przemyślany i spójny marketing. Jak podkreśla Marcin Pruszyński, strateg i trener biznesu, który od kilku lat z powodzeniem prowadzi biznes restauracyjny - Przyjęło się sądzić, że marketing to wydawanie pieniędzy na reklamę, nie jest to, do końca prawda. Marketing ma realizować określony, przemyślany cel. Jako konsultant biznesu, pomagam przedsiębiorcom układać  długoterminowe strategie marketingowe i kładę nacisk na generowanie efektywnego dochodu przy minimalnych kosztach. Największym sprawdzianem była dla nas pandemia, która zamknęła na blisko dwa lata biznesy w branży restauracyjnej. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że wyszliśmy z tego trudnej sytuacji obronną ręką, co więcej byliśmy wstanie rozwinąć nasz biznes. Jednym z wdrożonych i efektywnych rozwiązań jest generator ocen, który pomaga przedsiębiorcom pozyskiwać rekomendacje i lojalizować klientów.

Jak realnie i mądrze wspierać Ukraińców?

Wobec tragedii milionów ludzi, którzy napływają do Polski, wielu przedsiębiorców zastanawia się w jaki sposób może pomóc. Ważne, aby nie działać chaotycznie, a wsparcie realnie i mądrze przemyśleć. Kryzys uchodźczy może stać się także szansą dla rozwoju naszego biznesu. Dlatego też, warto otworzyć się na pomoc. Niewątpliwie, ważnym aspektem, szczególnie na początku jest zapewnienie uchodźcom większej ilości czasu i uwagi niż pracownikom z Polski. Niejednokrotnie musimy przełamać z nimi barierę językową. Osoby zza wschodniej granicy bardzo często pracowali w zupełnie innych zawodach, a sytuacja wymusiła na nich całkowitą zmianę stylu życia. Dlatego tak, ważnie jest początkowe zapewnienie im uwagi i energii oraz pomocy w przeorganizowaniu życia.

  - My jako przedsiębiorcy możemy więcej. Specyfika naszej pracy powoduje to, że często posiadamy  rozległe kontakty i realne narzędzia reagowania na trudne sytuacje. Taką pomoc, którą możemy świadczyć podzieliłbym na dwie grupy. Przede wszystkim jest to pomoc doraźna, którą oferujemy ludziom, którzy zbiegli ze swojego kraju. Jestem bardzo dumny z postawy Polaków, którzy angażują się i uczynili z działań wręcz narodową akcję. Natomiast z drugiej strony musimy pamiętać o  pomocy długofalowej. Pojawia się pytanie „Co dalej?”. Jako przedsiębiorcy mamy bardzo dużo do zaoferowania. Możemy dać pracę, znaleźć mieszkanie i miejsce  w szkole dla dziecka czy zorganizować sprawy urzędowe. Należy także pamiętać, że większość uchodźców to kobiety, najczęściej z dziećmi – one nie podejmą raczej pracy w pełnym wymiarze godzin – komentuje Marcin Pruszyński.

Zaangażowanie i entuzjazm w podejściu do pracy

Mówi się, ze Ukraińcy to dumny naród, który nie potrzebuje jałmużny, a pracy. Wielu przedsiębiorców ma pozytywne doświadczenia w zatrudnieniu uchodźców. Są też tacy, którzy nadal obawiają się zatrudniać osoby ze Wschodu. Niestety, niektórzy właściciele firm, traktują Ukraińców jako tanią siłę roboczą, chcąc ciąć koszty utrzymania pracowników. Jednak, jak się okazuje osoby z Ukrainy wykazują się dużym zaangażowaniem i pracowitością.

- Jako przedsiębiorca blisko od czterech lat zatrudniam Ukraińców, kiedy jeszcze niewiele osób to robiło. Wiem, że sytuacja w tym kraju już przed wojną była trudna, dlatego obecna tragedia jest mi szczególnie bliska. Opierając się na swoim doświadczeniu muszę powiedzieć, że są to wspaniali i rzetelni ludzie. Miałem styczność z  kilkudziesięcioma Ukraińcami i posiadali oni wyjątkową motywacje i wręcz fenomenalne tempo nauczani, zaangażowanie w pracę. Mogę podać przykład dziewczyny, która przyjechała do nas na wakacje i  nie umiała języka oraz alfabetu łacińskiego. Dosłownie w ciągu dwóch tygodni nauczyliśmy ją języka polskiego w  stopniu komunikatywnym, do tego stopnia, że rozmawiała z klientami telefonicznie. – podkreśla Marcin Pruszyński, strateg i trener biznesu, restaurator.

Jeżeli chodzi o wymagania administracyjne, to w dniu dzisiejszym ten proces wygląd zupełnie inaczej niż cztery lata temu. Wówczas trzeba było się borykać z niechęcią w urzędach. Dzisiaj w obliczu aktualnych wydarzeń wszyscy są zmotywowani i chcą pomagać, dlatego nie ma najmniejszego problemu z formalnościami. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i zostają wprowadzane coraz to liczniejsze ułatwienia.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ramka PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne BRAK ZDJĘCIA
2024-06-20 | 12:00

Early Stage ponownie wspiera Fundację Dajemy Dzieciom Siłę 


Early Stage, szkoła języka angielskiego dla dzieci i młodzieży, już po raz trzeci  organizuje akcję "Move Your Heart", aby wspierać Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. W ramach tej inicjatywy, każdy przebyty kilometr - na
Problemy społeczne Unia Europejska zaczyna widzieć potrzeby seniorów, Polska jeszcze nie
2024-06-15 | 06:00

Unia Europejska zaczyna widzieć potrzeby seniorów, Polska jeszcze nie

W ostatnich latach demografia Europy uległa istotnej zmianie, a starzejące się społeczeństwo stawia przed Unią Europejską nowe wyzwania. Według najnowszych danych unijnych liczba
Problemy społeczne Jak firmy dbają o zdrowie pracowników? Firma WIŚNIOWSKI podpowiada
2024-06-06 | 11:59

Jak firmy dbają o zdrowie pracowników? Firma WIŚNIOWSKI podpowiada

Mówi się, że maj to „miesiąc zdrowia”. To właśnie wtedy świętujemy najważniejsze dni związane z profilaktyką chorób. Wiele firm wzmacnia swoją aktywność w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.