Pracownicy systemu ochrony zdrowia w obronie dzieci: jak reagować na przemoc?
Dzięki codziennym kontaktom z dziećmi, personel medyczny i pozamedyczny ma wyjątkową szansę zauważania i identyfikacji przypadków przemocy. Teraz, dzięki obowiązkowi wdrożenia przez podmioty prowadzące działalność leczniczą standardów ochrony małoletnich (SOM), ich pracownicy zyskają jasne wytyczne, jak reagować i zgłaszać podejrzenie krzywdzenia najmłodszych. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przypomina, że każda placówka oraz organizacja pracująca z dziećmi ma obowiązek wdrożenia SOM do 15 sierpnia 2024 roku.
Wprowadzone na mocy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich standardy ochrony małoletnich to zbiór zasad, które mają na celu stworzenie bezpiecznego i przyjaznego środowiska dla dzieci we wszystkich placówkach, które z nimi pracują. Nowe regulacje, które weszły w życie 15 lutego 2024 r., a wdrożone muszą zostać najpóźniej do 15 sierpnia 2024 r., ujednolicają procedury i zwiększają efektywność działań ochronnych na rzecz dzieci.
Kluczowe wytyczne i konkretne potrzeby
Standardy ochrony małoletnich wskazują kluczowe dla ochrony dzieci rozwiązania, które następnie każdy podmiot medyczny musi wewnętrznie dostosować do swoich specyficznych potrzeb. Wśród nich znajdują się m.in. weryfikacja osób przyjmowanych do pracy, a także opracowanie kodeksu bezpiecznych relacji między personelem a dziećmi, czyli określenie co jest w kontakcie z małym pacjentem działaniem akceptowanym, a co jest niedopuszczalne. Każda placówka musi także ustanowić procedury interwencji w przypadku podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia ze strony rodzica lub opiekuna (przemoc domowa), innego dorosłego, także pracownika placówki oraz innego dziecka (przemoc rówieśnicza), oraz regularnie przeglądać i aktualizować swoje standardy, co najmniej raz na dwa lata.
Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich wzmocni skuteczną ochronę małych pacjentów oraz zapewni personelowi narzędzia do adekwatnej reakcji na każdy sygnał krzywdzenia dziecka.
Bezpieczne i szczęśliwe dzieciństwo
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zachęca wszystkie placówki medyczne oraz organizacje pracujące z dziećmi do pilnego wdrożenia SOM przed 15 sierpnia 2024 roku. Aby pomóc w sprostaniu nowym przepisom, opracowała szereg narzędzi i materiałów informacyjnych: broszur zawierających wzory dokumentów, webinarów i podcastów. Kluczem do sukcesu jest współpraca wszystkich zaangażowanych stron – personelu medycznego i pozamedycznego, a także rodziców.
Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich to krok milowy w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom. Pracownicy ochrony zdrowia są jedyną służbą, która ma możliwość zbadania dziecka, dzięki czemu mogą zauważyć, że dziecko jest krzywdzone, i podjąć interwencję, czyli działania w celu przerwania tej sytuacji. Teraz, dzięki jasnym wytycznym i odpowiednim szkoleniom, personel będzie mógł wdrożyć skuteczne działania profilaktyczne – powiedziała Urszula Kubicka-Kraszyńska, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci w FDDS.
Ustawa wymaga, aby w każdej placówce medycznej wyznaczyć osobę lub osoby odpowiedzialne za przyjmowanie i rejestrowanie zgłoszeń o podejrzeniu krzywdzenia dziecka, podejmowanie interwencji, a także udzielanie wsparcia dziecku skrzywdzonemu. Istotnym elementem wdrożenia standardów jest przygotowanie personelu do ich przestrzegania – a zatem odświeżenie wiedzy o tym, czym jest przemoc wobec dzieci i na jakie sytuacje należy reagować oraz zapoznanie wszystkich pracowników z przyjmowanymi zasadami. Standardy ochrony małoletnich powinny być udostępnione na stronie internetowej podmiotu oraz w widocznym miejscu w jego siedzibie. Powinny mieć również swoją wersję dla dzieci – sformułowaną w sposób zrozumiały, dostosowany do ich wieku i możliwości, zawierający najważniejsze dla nich informacje – czyli opisanie zasad bezpiecznych relacji między dorosłymi a dziećmi oraz przekazanie dzieciom informacji, do kogo mogą się zwrócić w sytuacji, gdy doświadczyły przemocy.
Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich to nie tylko formalność, ale też realna szansa na stworzenie bezpieczniejszego świata dla najmłodszych. Myślę, że warto o tym pamiętać, opracowując te zasady lub ucząc się - jako pracownicy i pracownice placówki medycznej lub jakiejkolwiek innej - ich stosowania. Standardy mogą także dać większy komfort pracy dorosłym. Jasno określają zachowania akceptowane i nieakceptowane w relacjach z dziećmi oraz tworzą klarowne reguły postępowania w sytuacjach krytycznych, gdy trzeba działać szybko i skutecznie, aby zatrzymać eskalację przemocy – powiedziała Agata Sotomska, koordynatorka programu standardy ochrony dzieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.