"Nie czekamy, działamy!” Hotele grupy Arche otwarte dla uchodźców
Już pół miliona ludzi musiało uciekać przed bezprawną, bezmyślną i bezsensowną agresją rosyjską na Ukrainę, zdecydowana większość poszukujących schronienia matek z dziećmi trafiła do Polski. Grupa Arche otworzyła dla nich wszystkie swoje hotele, w których przygotowano pięć tys. bezpłatnych miejsc noclegowych z wyżywieniem. Już w piątek Arche zdecydowało się otworzyć 16 obiektów w całej Polsce oraz swoje Ecoboxy, czyli Siedliska Arche — komfortowo zaadaptowane i wyposażone kontenery morskie. Firma przygotowała też dla potrzebujących pomocy uchodźców dwa inne schroniska w budynkach nienależące do tej spółki i szuka kolejnych.
Powołany sztab kryzysowy przez całą dobę koordynuje i wspiera działania poszczególnych obiektów, do których włączana jest pomoc społeczności lokalnej i wszystkich ludzi dobrej woli. Właściciel Arche, Władysław Grochowski znany jest z działalności charytatywnej prowadzonej w Fundacji Leny Grochowskiej.
- Nie czekamy, działamy! Od soboty zakwaterowaliśmy w bezpłatnych miejscach noclegowych z wyżywieniem już dwa tys. osób i jesteśmy przygotowani, aby w kolejnych dniach przyjąć trzy tys. uchodźców. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, adoptujemy i doposażamy sale konferencyjne i szukamy kolejnych lokali, które można zaadoptować na obecne potrzeby. Z naszej rezerwy finansowej zabezpieczyliśmy pięć mln zł na pokrycie związanych z tym kosztów, a o resztę będziemy martwić się później. Rozumiemy, że jest to gigantyczne wyzwanie i potrzebne będzie nam Wasze wsparcie — mówi Prezes Grupy Arche, Władysław Grochowski.
Fundacja Leny Grochowskiej wspiera działania Grupy Arche poprzez organizację zbiórek i logistyki. W zaledwie kilka dni pracy non stop zorganizowali kilkadziesiąt tys. miejsc, lokując uchodźców w hotelach, a także w miejscach zbiorowego noclegu. Uruchomili także procedurę relokacji osób do prywatnych domów i mieszkań.Obecnie Fundacja potrzebuje naszego wsparcia. Dane do wpłaty osób indywidualnych i firm. Fundacja Leny Grochowskiej, nr rachunku 68 1240 2685 1111 0010 5805 1659 z dopiskiem "Ukraina".
- Apelujemy do firm o przekazywanie darów rzeczowych, potrzebujemy w ilościach hurtowych materacy, łóżek, pościeli, kołder, ręczników, a także produktów spożywczych, higienicznych i chemii. Kontakt dla producentów i hurtowni w/w materiałów pod mailem (ukraina@fundacjalenygrochowskiej.pl). Jestem przekonana, że wspólne działania przyczynią się do poprawy sytuacji naszych sióstr i braci opuszczających w stanie wojny Ukrainę, których obecny los jest w naszych rękach. Do fundacji już dziś zgłaszają firmy, które przekazują dary, ale potrzeby są tak ogromne, że każda pomoc jest niezwykle wartościowa. Musimy się jednak przygotować na działania długofalowe i rozwiązywanie kolejnych problemów wynikających z największego kryzysu humanitarnego w Europie XXI w. - mówi dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej, Aneta Żochowska.
Wobec tragicznej sytuacji naszych sąsiadów z Ukrainy i w obliczu gigantycznej tragedii humanitarnej ludzi opuszczających swoje domy często bez niczego firma apeluje o podjęcie wspólnych działań pomocowych. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach Grupy Arche https://hotele.arche.pl/Podstrony/POMOC-DLA-UKRAINY,410 i Fundacji Leny Grochowskiej https://fundacjalenygrochowskiej.pl/Podstrony/Pomoc-dla-Ukrainy,412
autor: Adam Białas
Pierwsza Gwiazdka Samodzielności zaświeci dla wychowanków pieczy zastępczej
25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET
Urodziny Kanga Foundation – nowoczesna dobroczynność w działaniu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.