"Nie czekamy, działamy!” Hotele grupy Arche otwarte dla uchodźców
Już pół miliona ludzi musiało uciekać przed bezprawną, bezmyślną i bezsensowną agresją rosyjską na Ukrainę, zdecydowana większość poszukujących schronienia matek z dziećmi trafiła do Polski. Grupa Arche otworzyła dla nich wszystkie swoje hotele, w których przygotowano pięć tys. bezpłatnych miejsc noclegowych z wyżywieniem. Już w piątek Arche zdecydowało się otworzyć 16 obiektów w całej Polsce oraz swoje Ecoboxy, czyli Siedliska Arche — komfortowo zaadaptowane i wyposażone kontenery morskie. Firma przygotowała też dla potrzebujących pomocy uchodźców dwa inne schroniska w budynkach nienależące do tej spółki i szuka kolejnych.
Powołany sztab kryzysowy przez całą dobę koordynuje i wspiera działania poszczególnych obiektów, do których włączana jest pomoc społeczności lokalnej i wszystkich ludzi dobrej woli. Właściciel Arche, Władysław Grochowski znany jest z działalności charytatywnej prowadzonej w Fundacji Leny Grochowskiej.
- Nie czekamy, działamy! Od soboty zakwaterowaliśmy w bezpłatnych miejscach noclegowych z wyżywieniem już dwa tys. osób i jesteśmy przygotowani, aby w kolejnych dniach przyjąć trzy tys. uchodźców. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, adoptujemy i doposażamy sale konferencyjne i szukamy kolejnych lokali, które można zaadoptować na obecne potrzeby. Z naszej rezerwy finansowej zabezpieczyliśmy pięć mln zł na pokrycie związanych z tym kosztów, a o resztę będziemy martwić się później. Rozumiemy, że jest to gigantyczne wyzwanie i potrzebne będzie nam Wasze wsparcie — mówi Prezes Grupy Arche, Władysław Grochowski.
Fundacja Leny Grochowskiej wspiera działania Grupy Arche poprzez organizację zbiórek i logistyki. W zaledwie kilka dni pracy non stop zorganizowali kilkadziesiąt tys. miejsc, lokując uchodźców w hotelach, a także w miejscach zbiorowego noclegu. Uruchomili także procedurę relokacji osób do prywatnych domów i mieszkań.Obecnie Fundacja potrzebuje naszego wsparcia. Dane do wpłaty osób indywidualnych i firm. Fundacja Leny Grochowskiej, nr rachunku 68 1240 2685 1111 0010 5805 1659 z dopiskiem "Ukraina".
- Apelujemy do firm o przekazywanie darów rzeczowych, potrzebujemy w ilościach hurtowych materacy, łóżek, pościeli, kołder, ręczników, a także produktów spożywczych, higienicznych i chemii. Kontakt dla producentów i hurtowni w/w materiałów pod mailem (ukraina@fundacjalenygrochowskiej.pl). Jestem przekonana, że wspólne działania przyczynią się do poprawy sytuacji naszych sióstr i braci opuszczających w stanie wojny Ukrainę, których obecny los jest w naszych rękach. Do fundacji już dziś zgłaszają firmy, które przekazują dary, ale potrzeby są tak ogromne, że każda pomoc jest niezwykle wartościowa. Musimy się jednak przygotować na działania długofalowe i rozwiązywanie kolejnych problemów wynikających z największego kryzysu humanitarnego w Europie XXI w. - mówi dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej, Aneta Żochowska.
Wobec tragicznej sytuacji naszych sąsiadów z Ukrainy i w obliczu gigantycznej tragedii humanitarnej ludzi opuszczających swoje domy często bez niczego firma apeluje o podjęcie wspólnych działań pomocowych. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach Grupy Arche https://hotele.arche.pl/Podstrony/POMOC-DLA-UKRAINY,410 i Fundacji Leny Grochowskiej https://fundacjalenygrochowskiej.pl/Podstrony/Pomoc-dla-Ukrainy,412
autor: Adam Białas
Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
Burger King wchodzi do Zgorzelca
Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.