Komunikaty PR

Prognozy inwestycyjne zespołu Franklin Templeton Multi-Asset Solutions na 2020

2020-01-20  |  01:00

 

Warszawa, grudzień 2019

 

Autor komentarza:
Marzena Hofrichter - Portfolio Manager Franklin Templeton Multi-Asset Solutions

 

Prognozy inwestycyjne zespołu Franklin Templeton Multi-Asset Solutions na 2020 r.

 

O tej porze roku zwykle wsłuchujemy się w tradycyjny kanon corocznych prognoz. Słyszymy wiele różnych głosów; niektóre zwiastują nieuchronną recesję, inne zapowiadają poprawę koniunktury.

Zacznijmy od tego, że nie przewidujemy ani rychłej recesji, ani ogólnoświatowego przyspieszenia. Spodziewamy się dodatniego, ale słabego wzrostu i prawdopodobnego wyhamowania spadku dynamiki globalnej gospodarki, który rozpoczął się na początku 2018 r.

 

Sądzimy, że stabilizacja jest konsekwencją poluzowanej polityki pieniężnej na świecie, dostatecznej płynności oraz (tymczasowego) uspokojenia konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Konflikt handlowy był ważnym czynnikiem mającym wpływ na osłabienie światowej gospodarki.

 

Polityka handlowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wywoływała dużą niepewność wśród przedsiębiorców, co przełożyło się na bardzo niewielkie inwestycje w dobra kapitałowe, a tym samym także osłabienie popytu na świecie. Wstrzymanie konfliktu handlowego może pozwolić na stopniowy wzrost globalnego popytu w 2020 r., jednak nie dostrzegamy katalizatorów mocniejszego odbicia gospodarczego, którego spodziewają się niektórzy uczestnicy rynków.

 

Polityka pieniężna utrzymuje gospodarkę na powierzchni. Ogólnoświatowe spowolnienie, które nasiliło się pod koniec ubiegłego roku i wywołało załamanie na rynkach akcji, skłoniło Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych do zmiany kierunku w pierwszych miesiącach bieżącego roku. Europejski Bank Centralny (EBC) także obniżył stopy procentowe i podjął decyzję o wznowieniu programu skupu obligacji. Inne banki centralne również były aktywne. Na przestrzeni dwunastu ostatnich miesięcy, 20 banków centralnych obniżyło podstawowe stopy procentowe. Luzowanie
po stronie polityki budżetowej jest względnie umiarkowane, jednak polityka ta przynajmniej nie jest tak restrykcyjna, jak podczas ostatnich okresów gospodarczej dekoniunktury w latach 2011-2013
i 2015-2016.

 

W 2016 r. siłą napędową ogólnoświatowego ożywienia gospodarczego były Chiny, które zapewniły solidną stymulację pieniężną i budżetową. Tym razem nie możemy oczekiwać równie silnych bodźców, co nie pozwala formułować bardziej optymistycznych prognoz. Kluczowy wpływ na szerokie odbicie mają nie tylko Chiny, ale także Indie. Choć inwestorów niepokoi spadek dynamiki chińskiej gospodarki oraz brak reflacyjnej polityki budżetowej, Indie są najwyraźniej większym obciążeniem dla gospodarki światowej. W ostatnich miesiącach gospodarka indyjska gwałtownie zwolniła. Po kilku dekadach boomu na rynkach kredytowych, zarówno Indie, jak i Chiny starają się eliminować nadwyżkę w tym obszarze, co ma niekorzystne konsekwencje dla popytu krajowego, a tym samym także dla reszty świata.

 

Poluzowanie polityki pieniężnej i uspokojenie sytuacji w handlu poprawiło nastroje inwestorów
w ostatnich tygodniach, co znalazło odzwierciedlenie we wzrostach cen na rynkach akcji. Pytanie brzmi: czy te wzrosty mają szansę się utrzymać?

 

Akcje mają w końcu za sobą jeden z najlepszych lat od czasu globalnego kryzysu finansowego. Te wyniki zaskoczyły wielu inwestorów, w tym nas. Niemniej jednak, gdy uważniej przyglądamy się tym wzrostom, okazuje się, że dobre wyniki zostały wypracowane przede wszystkim przez wzrost cen, natomiast zyski spółek pozostają w tyle.

 

Trwające od sierpnia odbicie na rynkach akcji, wzrost poziomów wyceny i silna rotacja w kierunku akcji spółek cyklicznych (przy jednoczesnym odchodzeniu od papierów defensywnych) sygnalizują,
że odbicie dynamiki wzrostu zostało już uwzględnione w wycenach, a możliwe wręcz, że z nieco przesadnym optymizmem. Nie spodziewamy się silnych wzrostów na rynkach akcji, przynajmniej
w pierwszej połowie 2020 r.

 

Nie dostrzegamy jednak także ryzyka długofalowych spadków zysków — o ile nie dojdzie do recesji,
a obecnie nie ma warunków, które recesję zwykle poprzedzają. Stopy procentowe i oczekiwania inflacyjne nie rosną, co zwykle jest przyczyną spadku inwestycji i wydatków na konsumpcję.

Konsumpcja daje jednak powody do optymizmu i prawdopodobnie odegra kluczową rolę w stabilizacji gospodarki. Konsumenci są dziś w generalnie dobrej kondycji finansowej, zważywszy na względnie niskie poziomy zadłużenia, niezmiennie niskie bezrobocie w krajach rozwiniętych i umiarkowany wzrost płac. Korzystne warunki dla konsumentów na rynkach wschodzących zapewniają niższe stopy procentowe i wzrost akcji kredytowej. Jeżeli wzrost konsumpcji przyspieszy, optymizm w sektorze prywatnym powinien się ustabilizować choćby na tyle, by zrealizowane zostały inwestycje umożliwiające podtrzymanie dotychczasowego potencjału.

 

Nie notujemy także spadku cen aktywów, który jest kolejnym typowym sygnałem recesji (jak miało to miejsce w Japonii w 1990 r. i 2003 r. po pęknięciu bańki technologicznej). Wprawdzie wyceny w wielu obszarach rynku obligacji wydają się zawyżone, jednak obecne rekordowo niskie poziomy rentowności obligacji stanowią pochodną poluzowanej polityki pieniężnej.

 

Aby rentowność wzrosła, rynek musiałby wycenić także wyższą inflację. Jeżeli jednak gospodarka tylko się ustabilizuje, to może okazać się niewystarczające. W przyszłym roku stopy inflacji także powinny utrzymać się poniżej docelowych poziomów ustalonych przez EBC i Rezerwę Federalną.

Z uwagi na powyższe, akcje w 2020 r. powinny radzić sobie lepiej niż obligacje. Sytuacja wciąż jest jednak bardzo niepewna, a inwestorzy powinni liczyć się z prawdopodobieństwem okresów wzmożonej zmienności. Krajowe ograniczenia natury politycznej zmuszają Chiny i Stany Zjednoczone do tymczasowego uspokojenia konfliktu handlowego. Nie spodziewamy się jednak ogólnego spadku ryzyka politycznego.

 

Jak wygląda Polska na tle reszty świata? Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wzrost gospodarczy okazał się nieco wyższy niż oczekiwano, przede wszystkim dzięki solidnej konsumpcji. W przyszłości spodziewamy się spadku dynamiki PKB, w ślad za doświadczanym obecnie spowolnieniem w strefie euro, a w szczególności w Niemczech. Inflacja w ostatnich miesiącach rosła, a przyczynił się do tego nie tylko dynamiczny wzrost inflacji bazowej, lecz również wysokie ceny żywności. Najprawdopodobniej
w pierwszym kwartale dynamika cen osiągnie wieloletnie maksimum, po czym presja inflacyjna powinna osłabnąć, wraz z obniżającym się tempem wzrostu gospodarczego. Ten tymczasowy charakter wzrostu inflacji pozwoli bankowi centralnemu utrzymać stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Rentowność polskich obligacji rządowych wydaje się historycznie niska, niemniej nadal można ją uznać za względnie atrakcyjną w porównaniu z wycenami długu niektórych krajów ze strefy euro.

 

Akcje polskich spółek radziły sobie słabo w 2019 r., notując gorszy wynik od indeksu MSCI All Country Index o ok. 30% w PLN (za okres od 28 grudnia 2018 r. do 11 grudnia 2019 r.). Wyceny poszły w dół
i wydają się atrakcyjne w porównaniu z innymi rynkami wschodzącymi. Polski rynek akcji jest jednak w dużym stopniu oparty na sektorze bankowym, który ma bardzo dużą ekspozycję na trudne warunki makroekonomiczne i niskie stopy procentowe.


Komentarze, opinie i analizy zawarte w niniejszym tekście są przedstawione wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią indywidualnych porad inwestycyjnych ani rekomendacji dotyczących inwestowania w jakiekolwiek papiery wartościowe czy stosowania jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Biorąc pod uwagę dużą zmienność warunków rynkowych i ekonomicznych, wszelkie komentarze, opinie i analizy są w pełni aktualne wyłącznie w dniu publikacji niniejszego materiału i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie stanowią kompletnej analizy wszystkich istotnych faktów dotyczących jakiegokolwiek kraju, regionu, rynku, branży, inwestycji czy strategii inwestycyjnej.

Dane pochodzące z zewnętrznych źródeł mogły zostać wykorzystane na potrzeby opracowania niniejszego materiału. Takie dane nie zostały odrębnie zweryfikowane, potwierdzone ani poddane kontroli przez Franklin Templeton Investments („FTI”). FTI nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty wynikające z wykorzystania jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale; inwestor może opierać swoje decyzje na przedstawionych tutaj opiniach lub wynikach analiz wyłącznie na własne ryzyko. Produkty, usługi i informacje mogą nie być dostępne pod niektórymi jurysdykcjami i są oferowane przez podmioty powiązane z FTI i/lub przez dystrybutorów, w zależności od lokalnie obowiązujących przepisów. Aby się dowiedzieć, czy dane produkty i usługi są dostępne pod określoną jurysdykcją, należy skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym.

CFA® i Chartered Financial Analyst® to zastrzeżone znaki handlowe stanowiące własność CFA Institute.

Dowiedz się więcej z wiadomości przesyłanych przez Franklin Templeton bezpośrednio na Twój adres e-mail
i subskrybuj blog Beyond Bulls & Bears.

Aby mieć szybki dostęp do krótkich bieżących informacji inwestycyjnych, znajdź nas na Twitterze (@FTI_Global) i portalu LinkedIn.

Jakie jest ryzyko?

Wszelkie inwestycje wiążą się z ryzykiem, włącznie z ryzykiem utraty zainwestowanego kapitału. Wartość inwestycji może rosnąć lub spadać i istnieje ryzyko utraty części zainwestowanych środków. Ceny obligacji generalnie poruszają się w kierunku przeciwnym do kierunku zmian stóp procentowych. Gdy zatem rynkowe ceny obligacji utrzymywanych w portfelu będą korygowane pod wpływem podwyżek stóp procentowych, wartość portfela może pójść w dół. Inwestowanie w instrumenty zagraniczne wiąże się ze szczególnym ryzykiem, m.in. dotyczącym wahań kursów wymiany, niestabilności gospodarczej czy zmian na arenie politycznej.

Posted in O stałym dochodzie, Perspektywy
Tagged Franklin Templeton @pl, Franklin Templeton Fixed Income Group, John Beck @pl

Grace Wittenberg

Kierownik ds. komunikacji korporacyjnej, CEEME

Franklin Templeton Investments

Tel.: +971 4 428 4172

e-mail: grace.wittenberg@franklintempleton.com

Izabela Wejcht

Director

Cohn & Wolfe Poland

Tel.: +48 883 505 757

e-mail: izabela.wejcht@cohnwolfe.pl

 

 

Uwagi dla redaktorów:

 

1. Franklin Resources, Inc. to globalna organizacja zarządzająca inwestycjami działająca na rynku jako Franklin Templeton Investments. Franklin Templeton Investments oferuje międzynarodowe i krajowe rozwiązania inwestorom indywidualnym, instytucjonalnym i rządowym z ponad 150 krajów. Dzięki połączonym kompetencjom różnych specjalistycznych zespołów spółka skutecznie zarządza wszystkimi klasami aktywów, m.in. akcjami, instrumentami o stałym dochodzie, inwestycjami alternatywnymi i indywidualnie projektowanymi produktami. Ponad 600 profesjonalnych inwestorów korzysta ze wsparcia zintegrowanego globalnego zespołu specjalistów ds. zarządzania ryzykiem oraz globalnej sieci tradingowej. Spółka z siedzibą w Kalifornii i oddziałami w 35 krajach ma ponad 65 lat doświadczenia w branży inwestycyjnej i zarządza aktywami o wartości przekraczającej 699.9 mld USD (dane na dzień 31 października września 2018 r.).

 

2. Fundusze Franklin K2 Global Macro Opportunities Fund i Templeton Global Currency Fund są subfunduszami Franklin Templeton Investment Funds (FTIF) — SICAV z siedzibą w Luksemburgu. Decyzje o zapisach na tytuły uczestnictwa funduszu należy podejmować wyłącznie w oparciu o informacje zawarte w aktualnym prospekcie Funduszu oraz w „Kluczowych informacjach dla inwestorów” (o ile taki dokument jest dostępny), a także w ostatnim dostępnym zbadanym przez biegłego rewidenta sprawozdaniu rocznym i ostatnim sprawozdaniu półrocznym, o ile zostało opublikowane później. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy skonsultować się z doradcą finansowym. Kopię najnowszego prospektu, „Kluczowych informacji dla inwestorów” oraz sprawozdania rocznego i półrocznego (o ile zostało opublikowane później) można znaleźć na stronie internetowej www.franklintempleton.pl lub otrzymać bezpłatnie od Templeton Asset Management (Poland) TFI S.A., Rondo ONZ 1; 00-124 Warszawa, tel.: +48 22 337 13 50; faks: +48 22 337 13 70.

 

Wyniki historyczne nie wskazują ani nie gwarantują wyników przyszłych. Wartość tytułów uczestnictwa funduszu oraz generowane przez nie zyski mogą nie tylko rosnąć, ale także spadać, a inwestorzy nie mają gwarancji odzyskania pełnej zainwestowanej kwoty. Inwestowanie w tytuły uczestnictwa funduszu wiąże się z ryzykiem opisanym w prospekcie informacyjnym funduszu oraz w „Kluczowych informacjach dla inwestorów” (o ile taki dokument jest dostępny). Szczególne ryzyko może być związane z inwestycjami funduszu w określone typy papierów wartościowych, klasy aktywów, sektory, rynki, waluty czy kraje, a także z wykorzystywaniem przez fundusz instrumentów pochodnych. Odniesienia do określonych branż, sektorów czy spółek mają charakter wyłącznie informacyjny i nie muszą odzwierciedlać aktualnej struktury portfela funduszu w jakimkolwiek momencie. Na inwestycje zagraniczne wpływ mogą mieć wahania kursów walut. Inwestując w fundusz, którego tytuły uczestnictwa nominowane są w obcej walucie, należy pamiętać, że wahania kursów walut będą mieć wpływ na zwrot z takiej inwestycji. Tytuły uczestnictwa funduszu nie mogą być bezpośrednio ani pośrednio oferowane ani sprzedawane rezydentom Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tytuły uczestnictwa funduszu mogą nie być dopuszczone do obrotu pod niektórymi jurysdykcjami, a inwestor zainteresowany tym funduszem powinien sprawdzić ich dostępność u lokalnego przedstawiciela Franklin Templeton Investments przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.

 

3. K2 Advisors, spółka należąca do Franklin Templeton Solutions, oferuje zintegrowane rozwiązania oparte na funduszach hedgingowych i produktach alternatywnych obejmujące różnorodne strategie dla instytucjonalnych i najzamożniejszych inwestorów oraz fundusze płynnych inwestycji alternatywnych dla inwestorów indywidualnych z całego świata. Wartość aktywów w zarządzaniu K2 Advisors przekracza 10 mld USD (dane na dzień 30 września 2016 r.). Wśród oferowanych produktów i usług znajdują się programy inwestycyjne indywidualnie projektowane dla pojedynczych inwestorów, wspólne portfele funduszy hedgingowych i usługi z zakresu doradztwa strategicznego. Spółka z siedzibą w Stamford w stanie Connecticut (USA) ma zasięg ogólnoświatowy, zatrudnia 114 pracowników i prowadzi oddziały w Nowym Jorku, Londynie, Tokio, Hongkongu i Sydney. 1 listopada 2012 r. spółka K2 stała się częścią Franklin Templeton Investments w rezultacie przejęcia większościowego pakietu udziałów w spółce macierzystej K2, czyli K2 Advisors Holdings, L.L.C.  Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.k2advisors.com.

 

4. Globalne makroekonomiczne strategie hedgingowe potwierdziły w przeszłości swoją skuteczność jako narzędzia służące do dywersyfikacji w okresach wzmożonych napięć rynkowych (a konkretnie w okresach dużej presji spadkowej na rynkach akcji) w porównaniu z tradycyjnymi klasami aktywów, ponieważ korelacja tych strategii z akcjami zwykle spada zamiast rosnąć w warunkach silnej presji na spadki na giełdach. W okresie od 1 grudnia 2007 r. do 30 czerwca 2009 r., globalne makroekonomiczne strategie hedgingowe wykazywały korelację z akcjami światowymi na poziomie -0,09, podczas gdy w przypadku innych klas aktywów korelacja z akcjami światowymi wyglądała następująco: instrumenty o stałym dochodzie ze Stanów Zjednoczonych — 0,42, światowe instrumenty o stałym dochodzie — 0,53, akcje spółek ze Stanów Zjednoczonych — 0,98, akcje spółek z rynków wschodzących — 0,95, surowce — 0,58. Źródło: FactSet, S&P, Barclays, Bloomberg, MSCI i HFR. Dane na dzień 30 czerwca 2016 r.

 

Jako wiodąca globalna organizacja zarządzająca inwestycjami spółka osiągnęła solidną pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej (oddziały w Moskwie, Warszawie, Budapeszcie i Stambule). Pod przewodnictwem Viveka Kudvy, dyrektora zarządzającego odpowiedzialnego za Indie i region CEEMEA (Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód, Afryka), Franklin Templeton oferuje luksemburskie fundusze FTIF i inne indywidualnie dostosowane rozwiązania inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym z różnych krajów tego regionu, m.in. z Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii i Rumunii.

 

Niniejszy komunikat prasowy przeznaczony jest wyłącznie do celów informacyjnych i nie zawiera porad prawnych ani podatkowych ani oferty sprzedaży ani zachęty do kupna tytułów uczestnictwa funduszu zarejestrowanej w Luksemburgu spółki SICAV Franklin Templeton Investments Funds („Funduszu”). Żadnych informacji zawartych w niniejszym dokumencie nie należy traktować jako porady inwestycyjnej. Z uwagi na błyskawicznie zmieniające się warunki rynkowe, Franklin Templeton Investments nie zobowiązuje się do uaktualniania niniejszego materiału. Wszelkie informacje zawarte w niniejszym komunikacie prasowym zostały zebrane i opracowane przez Franklin Templeton Investments oraz zespoły zarządzających FTI z zachowaniem zasad profesjonalizmu i należytej staranności. Franklin Templeton Investments nie gwarantuje, że wszystkie informacje zawarte w niniejszym dokumencie są precyzyjne. Franklin Templeton Investments nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec odbiorców niniejszego komunikatu prasowego ani żadnych innych osób czy podmiotów z tytułu nieścisłości, błędów lub pominięć w treści niniejszego dokumentu, niezależnie od przyczyn takich nieścisłości, błędów lub pominięć.

 

Wszelkie badania i analizy uwzględnione w niniejszym dokumencie zostały opracowane na potrzeby i do wyłącznych celów Franklin Templeton Investments.

 

Wydane przez Templeton Asset Management (Poland) TFI, S.A.

 

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt: Templeton Asset Management (TFI) S.A.; Rondo ONZ 1; 00-124 Warszawa; tel.: +48 22 337 13 50; faks: +48 22 337 13 70; e-mail: informacja@franklintempleton.com.

 

Więcej informacji o naszych funduszach można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.franklintempleton.pl.

 

© 2017 r. Franklin Templeton Investments. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Vivus zmienia się w Vivigo – nowa nazwa, ta sama wygoda i niezawodność Biuro prasowe
2024-12-20 | 01:00

Vivus zmienia się w Vivigo – nowa nazwa, ta sama wygoda i niezawodność

Soonly, lider rynku pożyczek online w Polsce, ogłosił rebranding swojej flagowej oferty pożyczkowej. Dotychczasowa marka Vivus, rozpoznawalna przez 84% polskich konsumentów, zmienia
Finanse Przeciwdziałanie zatorom płatniczym i poprawa wskaźników ESG
2024-12-19 | 09:30

Przeciwdziałanie zatorom płatniczym i poprawa wskaźników ESG

W dobie dynamicznych zmian gospodarczych, jednym z kluczowych wyzwań pozostają zatory płatnicze. Rozwiązaniem, które nie tylko pomaga w zarządzaniu bieżącymi środkami, ale także
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2024-12-19 | 08:00

Smartney wprowadza do swojej oferty ubezpieczenia

Smartney wprowadza ubezpieczenia do swojej oferty Smartney, lider rynku lendtech w Polsce wprowadził do swojej oferty nową kategorię produktów - nowoczesne ubezpieczenie. To istotna nowość w ofercie Smartney, który do tej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Prawo

W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.

Problemy społeczne

Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu

Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.