Komunikaty PR

Prognozy na nadchodzący rok. Czy polskie firmy będą inwestować w reklamę?

2024-01-24  |  01:00
Biuro prasowe

Europejski Kongres Finansowy prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie 2,8 proc. we właśnie rozpoczynającym się roku. Na poprawę kondycji polskich przedsiębiorstw mają wpłynąć między innymi zwiększona konsumpcja, a także odblokowanie środków unijnych z KPO. To z kolei może przełożyć się na wzrosty przychodów firm w wybranych sektorach. Czy – mając na uwadze te dane – przedsiębiorstwa będą chętniej inwestowały w reklamę?

Wielu ekspertów zastanawia się, jaki będzie rozpoczynający się rok. Zdaniem ekonomistów należy się spodziewać wzrostu gospodarczego na poziomie 2,8 proc., a także zwiększonej konsumpcji do 3,8 proc. Wzrośnie także wartość inwestycji o 2,4 proc. Jak na dane dotyczące sytuacji gospodarczej Polski zareagują polskie firmy? Część z nich zacznie silnej promować swoje usługi, by zdobyć klientów.

Rynek reklamy nabierze wiatru w żagle

Zdaniem CEO Recevent Roberta Dąbrowskiego pozytywne sygnały z gospodarki wpłyną na rynek reklamy. Coraz więcej firm będzie inwestowało w promowanie swoich produktów. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku rynek reklamy zwiększył się o nieco ponad 7 proc., a jego wartość była szacowana na 8,3 mld zł. Udziały Internetu w rynku reklamy utrzymują się na poziomie 45 proc., zaś telewizji spadły – poniżej 40 proc. To efekt zmieniających się nawyków konsumentów, a także wejścia na rynek młodego pokolenia, które przywiązuje większą wagę do działań online.

Z Raportu o Rynku Reklamy wynika, że drugą najszybszą dynamiką może pochwalić się outdoor, dzięki 25-procentowemu wzrostowi w trzecim kwartale 2023 r.

 – Reklama w outdoorze zdobywa coraz większą popularność, ponieważ firmy doceniły jej skuteczność. W erze technologii i mediów społecznościowych, billboardy i inne formy outdoorowego przekazu stanowią efektywne narzędzie dotarcia do szerokiego audytorium, zwracając uwagę na niepowtarzalny i realny kontakt z odbiorcą. To siła, która tkwi w wyjątkowym zasięgu, widoczności oraz możliwości kreatywnego przekazu – wychodzenie poza ramy ekranów i wtapianie się w codzienną przestrzeń, gdzie marka staje się integralną częścią miejskiego krajobrazu – mówi Robert Dąbrowski.

 

Polskie firmy będą inwestować w reklamę outdoorową

Rynek reklamy zewnętrznej będzie napędzany z kilku powodów. Odblokowanie środków z KPO zwiększy liczbę inwestycji w Polsce, co z kolei niejako wymusi na firmach konieczność reklamowania usług i budowania pozycji dobrego pracodawcy. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że bezrobocie w Polsce nie będzie rosnąć. Firmy coraz częściej będą wykorzystywały outdoor do realizowania kampanii i poszukiwania pracowników.

Co ważne, nie tylko firmy napędzą rynek reklamy zewnętrznej. Silnym motorem napędowym będą także wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego. W tym intensywnym czasie duża część nośników OOH jest zajętych.

Według sondażu przeprowadzonego przez Interactive Advertising Bureau (IAB) około trzy czwarte reklamodawców prowadzi w sklepach kampanie DOOH lub rozważa takie kampanie. Dane te jedynie potwierdzają tezę, że coraz więcej firm zdecyduje się na inwestycję w kampanie outdoorowe.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA Biuro prasowe
2025-05-16 | 15:00

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Jak wynika ze zaktualizowanego raportu przygotowanego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) oraz AICPA & CIMA, niemal trzy czwarte największych globalnych firm
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.