Komunikaty PR

Programiści wciąż w cenie - raport wynagrodzeń branży IT za H1 2021

2021-07-15  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Urszula Kostrzewa
Ro

Marszałkowska 58/27
02-345 Warszawa
urszula.kostrzewa|ro.team| |urszula.kostrzewa|ro.team
+48531435182
www.ro.team

20% podwyżki. Na tyle mogli liczyć seniorzy w branży IT. Pierwsze półrocze
2021 r. napawa optymizmem całą branżę - tak wynika z najnowszego raportu Just Join IT - lidera wśród portali rekrutacyjnych dla polskiej branży IT.


 

Miniony rok, który upłynął pod szyldem pandemii koronawirusa, nie był łaskawy dla gospodarki. Branża IT była jedną z nielicznych, która najmniej ucierpiała - tym samym jej pracownicy. Początek roku odkręcił globalny kurek wynagrodzeń – średnio stawki wzrosły o 10%, a sektor IT podwoił ten wynik względem średniej krajowej - wykwalifikowany programista może liczyć nawet na potrójne wynagrodzenie. 

 

Dobre nastroje w sektorze IT odzwierciedla nie tylko raport, ale również Barometr ITX - badający nastroje programistów i prognozy rozwoju branży.  Ostatnio opublikowany odczyt za miesiąc maj pokazuje, że średnie wynagrodzenie konsekwentnie rośnie u 65% firm, a 77% z nich odnotowało wzrost zatrudnienia.

 

“Nie da się ukryć, że polska branża IT rośnie w siłę. Wychodzimy cało po pandemii, a wyniki pokazują, że sezon wakacyjny, będący dla gospodarki częstokroć martwym, w ogóle nie ma wpływu na ciągły ruch w interesie. Analizując poprzednie lata wakacje są też dobrym momentem na poszukiwanie pracy w sektorze IT.” - podsumowuje Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT. “Zapotrzebowanie na specjalistów nie maleje – niezmiennie utrzymuje się na tym samym poziomie. Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu DESI 2020, Polska od lat cierpi na niedobór 50 tys. ekspertów z branży.  W związku z tak dużym zapotrzebowaniem na specjalistów IT chcemy dać szansę programistom ze Wschodu a tym samym pomóc rodzimym pracodawcom.” - podkreśla Nowosielski.

 

Devops najbardziej w cenie

Z analizy wynika, że najlepiej opłacani są programiści specjalizujący się w metodzie Devops. W cenie pozostają specjaliści Java, Python oraz Ruby. Z kolei technologie mobilne wciąż zaliczają spadki proponowanych wynagrodzeń w systemie umowy o pracę, gdzie B2B wykazało wzrost o kilka procent.

 

Poszukiwani bardziej doświadczeni

Jak wynika z raportu, najwięcej ofert pracy można było znaleźć dla pracowników średniego szczebla “mid” (54%), juniorzy wzbudzili najmniejsze zainteresowanie pracodawców (ok. 10%), a seniorzy stanowili powyżej 30% ofert w badanej grupie. Wnioski z tego takie, że branża wciąż poszukuje pracowników wykwalifikowanych i z dużym doświadczeniem. 


Dogonić stolicę

Warszawa wciąż oferuje najwyższe stawki, lecz pozostałe miasta jak Kraków, Trójmiasto czy Wrocław są tuż za nią. Najsłabiej, pod względem wysokości wynagrodzeń w tym sektorze, plasuje się Poznań, choć warto zauważyć, że w porównaniu z poprzednim półroczem, wynagrodzenia seniorów w Poznaniu i Górnym Śląsku w końcu dorównały stawkom z pozostałych miast przedstawionych w rankingu (ok. 19 500 pln dla B2B). 

 

Najwięcej ofert z umową o pracę

Raport, który opracowano na podstawie analizy 30 tys. ogłoszeń zamieszczonych na portalu Just Join IT w okresie styczeń-czerwiec 2021, pokazuje, że firmy szukały głównie pracowników na umowę o pracę (69%), zaś ofert dla freelancerów (B2B) było 31%. Ci ostatni otrzymali duże podwyżki względem roku 2020: junior 15%, mid 12,5%, senior 20%. 

 

Walka trwa

Wzrosty wynagrodzeń podyktowane są rekordowo wysokim popytem na polskie usługi i produkty IT, co sprawia, że firmy muszą jeszcze mocniej walczyć o programistów, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów. Czynnik ludzki jest od zawsze najtrudniejszym ogniwem w każdej firmie, niezależnie od branży. Dlatego tak ważne jest otwarcie się na nowe rynki w Just Join IT jak np. Ukraina czy Białoruś, dając możliwość pracodawcom w pozyskaniu wsparcia wśród zagranicznych specjalistów również z tego regionu. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ro
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej Biuro prasowe
2025-07-08 | 06:00

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

W dobie rosnących wymagań jakościowych w przemyśle lotniczym, szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100 staje się nie tylko atutem, ale wręcz
Praca Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji
2025-06-23 | 09:40

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Rynek pracy w Polsce nieustannie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się potrzeb gospodarki, społeczeństwa oraz kierunków rozwoju technologicznego. Choć
Praca Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
2025-06-20 | 11:00

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

Szanowni Państwo, jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców razem z Panią Posłanką Izabelą Bodnar zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy

W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z Raportu Wpływu Nestlé w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.

Polityka

M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.