Promotech KM. Rekordowe wyniki i inwestycje
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Rok 2023 upłynął łapskiej spółce pod znakiem inwestycji, nowych kontrahentów i rosnących przychodów. Firma po raz kolejny osiągnęła rekordową sprzedaż - 23,8 mln zł. I nie spoczywa na laurach – w tym roku znów zamierza poprawić wynik.
- Wyzwania, z jakimi przyszło nam się mierzyć w 2023 r. przekroczyły nasze wyobrażenia i dotychczasowe doświadczenia – mówi Krzysztof Sokołowski, prezes Promotechu KM. – Część naszych klientów, głównie producentów maszyn rolniczych, odczuła skutki wojny na Ukrainie, co skutkowało spadkiem zamówień. Jednak dzięki konsekwentnej polityce dywersyfikacji, luka po tych klientach została zagospodarowana – nawiązaliśmy współpracę z nowymi kontrahentami z Niemiec i Francji. Przychód z tej współpracy sięgnął 18 proc. naszej rocznej sprzedaży - jeszcze nigdy w historii firmy nie osiągnęliśmy tak dużych obrotów z nowym klientem w pierwszym roku współpracy. Było to spore wyzwanie dla całego zespołu, ale wynik mówi sam za siebie.
Do najważniejszych ubiegłorocznych inwestycji należała m.in. instalacja fotowoltaiczna (pomoże w ograniczeniu rosnących kosztów energii elektrycznej), a także modernizacja parku maszynowego – dostawa nowej frezarki z poziomym wrzecionem oczekiwana jest w pierwszym kwartale tego roku.
- Cały czas kładziemy ogromny nacisk na automatyzację procesu spawania, konsekwentnie wdrażając kolejne wyroby, produkowane z wykorzystaniem robota – dodaje prezes Sokołowski. - W tym roku będziemy kontynuować ten trend - typujemy kolejne produkty, które będą spawane na zrobotyzowanym stanowisku.
Największym tegorocznym wyzwaniem inwestycyjnym będzie rozbudowa hali produkcyjnej, która będzie realizowana przy toczącej się produkcji – firma stara się unijne dofinansowanie tej inwestycji. W planach jest też zakup lasera wraz z automatycznym załadunkiem, tokarki z podajnikiem, a także zakup oprogramowania.
- Budżetowe cele na rok 2024 są bardzo ambitne – w planach mamy osiągnięcie przychodów na poziomie 25 mln zł. To prawdziwe wyzwanie, ale mamy zamiar mu podołać - kontynuujemy współpracę z obecnymi kontrahentami i już na początku roku pozyskaliśmy kolejnych klientów. Widzimy duży potencjał w tej współpracy.
Obecnie Promotech KM zatrudnia 90 osób. Zarząd spółki nie wyklucza wzrostu zatrudnienia wraz z rosnącą liczbą zamówień.
Promotech KM w Łapach zajmuje się produkcją maszyn, obróbką metali oraz małej i średniej wielkości konstrukcji metalowych dla klientów krajowych i zagranicznych. Rozbudowany i wszechstronny park maszynowy firmy pozwala na realizację kompleksowych usług, związanych z wytwarzaniem zarówno mało- jak i wielkoseryjnych elementów oraz produkcję kompletnych wyrobów pod marką kontrahenta.

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.