Komunikaty PR

2,7 mln drażetek gumy na godzinę - 25 lat Mars Wrigley w Poznaniu

2021-11-30  |  12:00
Biuro prasowe

Poznańska fabryka gum i miętusów Mars Wrigley obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Codziennie produkowanych jest tam 65 milionów drażetek gumy, które trafiają nie tylko do europejskich konsumentów. Żują je również mieszkańcy Polinezji Francuskiej, Dubaju czy Sierra Leone. Od ponad dwóch dekad zakład prężnie się rozwija, aby odpowiadać na utrzymujący się popyt. 2021 rok to dla Mars Wrigley podwójny jubileusz. Firma świętuje również 130-lecie wyprodukowania swojej pierwszej gumy.

 

Z Poznania na cały świat

W poznańskiej fabryce wytwarzane są produkty 7 kluczowych marek gum do żucia, w tym Orbit, Freedent, Doublemint, Spearmint, Extra oraz Winterfresh. Niemal co druga drażetka gum z portfolio Mars Wrigley sprzedawana w Europie pochodzi właśnie z Poznania. Jednak gumy produkowane w tym miesjcu trafiają również na znacznie odleglejsze rynki – m.in. do Polinezji Francuskiej, Nowej Kaledonii, Dubaju, Sierra Leone czy Ekwadoru. W 2020 roku w Poznaniu wytworzono łącznie prawie 24 miliardy sztuk gumy do żucia, głównie miętowej, która stanowi aż 80 proc. produkcji. Pozostałe 20 proc. to przede wszystkim gumy owocowe, ale też zaskakujące dla polskiego konsumenta smaki jak lukrecja czy morela z chilli. Łącznie poznańska fabryka wytwarza 787 rodzajów gum i miętówek w 54 różnych smakach oraz wariantach, a produkty te trafiają do 37 krajów na całym świecie.

 

Ponad dwie dekady doświadczenia, innowacji i troski o środowisko

Fabryka gum i miętusów Mars Wrigley powstała w 1996 roku. W kolejnych latach zakład znacząco się rozrósł. Obecnie zajmuje on teren o powierzchni blisko 120 tys. m2. Poznańska fabryka jest miejscem pracy dla ponad 600 osób. Blisko 90 z nich jest związanych z tym miejscem już 25 lat, w zakładzie pracuje też 50 rodzin.

Od momentu powstania fabryka była kilkukrotnie rozbudowywana. W 1999, 2001 i 2002 roku montowano nowe linie pakowania oraz driamy (maszyny do powlekania gumy). Kolejne linie produkcyjne dodawane były również w latach 2003, 2004, 2006, 2010, 2015 i 2017, co wpłynęło na znaczne poszerzenie portfolio wytwarzanych produktów. Obecnie poznańska fabryka jest wyposażona w 17 linii pakujących gumę i jedną cukierkową. Na przestrzeni ponad dwóch dekad ważnym krokiem w rozbudowie infrastruktury było również stworzenie nowoczesnej oczyszczalni ścieków (2002 r.).

Istotnym momentem w najnowszej historii fabryki Mars Wrigley było natomiast uruchomienie na początku 2021 r. produkcji w nowo wybudowanej hali zajmującej powierzchnię 5200 m2. Mieści się w niej nowoczesna linia produkcyjna wytwarzająca w ciągu jednej minuty 400 opakowań gumy do żucia w popularnym na zachodzie Europy formacie plastikowych buteleczek, które można poddać recyklingowi. Nowa hala jest w pełni zautomatyzowana – do zmiany silosów oraz przestawiania palet wykorzystywane są wózki samojezdne AGV. Zastosowano też szereg innowacyjnych oraz energooszczędnych rozwiązań, dzięki którym otrzymała ona prestiżowym certyfikat LEED – związany z „zielonym budownictwem”.

 

W naszej fabryce stawiamy nie tylko na wysoką jakość produktów czy innowacyjne technologie. Kluczowa jest dla nas również troska o środowisko. Cała energia, którą wykorzystujemy, pochodzi ze źródeł odnawialnych[1]. Systematycznie obniżamy nasz wpływ na środowisko, m.in. poprzez program wymiany oświetlenia. Działamy również w duchu „zero waste”, wdrażając w życie aktywności takie jak oczyszczanie ścieków technologicznych czy segregacja odpadów – mówi Grzegorz Kowalczewski, Dyrektor fabryki Mars Wrigley w Poznaniu. Czujemy silny związek z naszymi sąsiadami, dlatego ważnym elementem jest dla nas zaangażowanie w lokalne inicjatywy.

 

W ramach dziesięciu edycji programu wolontariatu pracownicy fabryki poświecili blisko 24 tys. godzin na wsparcie lokalnych organizacji, m.in. pomagając rewitalizować okoliczne tereny zielone. W trosce o środowisko i sąsiadów kominy fabryki wyposażone są w układy odpylania oparte na cyklonach oraz filtrach systemowych, dzięki którym pył z produkcji zostaje zatrzymany, by nie przedostawał się na zewnątrz. Firma zadbała również o nowoczesne systemy ograniczające hałas i redukujące zapachy.

130 lat gumy Mars Wrigley

Historia gumy Mars Wrigley sięga 1891 roku. Wtedy właśnie młody przedsiębiorca sprzedający sodę oczyszczoną, William Wrigley Jr, w ramach działań reklamowych zaczął oferować swoim klientom prezent w zamian za zakup. Prezentem tym była guma do żucia. Wiliam Wrigley Jr. szybko zauważył, że klienci kupują jego produkt głównie dla dodawanej do niego darmowej gumy. Jeszcze w tym samym roku zarejestrował swoje przedsiębiorstwo i zaczął masową produkcję gumy do żucia, a następnie stworzył znane na całym świecie, ikoniczne marki Wrigley’s Spearmint, Juicy Fruit i Doublemint.

 

W roku 1930 zaczęto bliżej przyglądać się pozytywnemu wpływowi, jaki żucie gumy miało na uzębienie. Dziś powszechnie znany jest fakt, że bezcukrowa guma do żucia pomaga dbać nie tylko o świeży oddech. Jest także produktem do higieny jamy ustnej uznawanym przez dentystów na całym świecie.

 

Polska fabryka Mars Wrigley działa nieprzerwanie od 25 lat, dostarczając produkt obecny na rynku już od ponad wieku. Rozpoznawalność i zaufanie do marki zapewniają jej najlepsze prognozy na przyszłość, zarówno pod względem produkcyjnym, jak i biznesowym.

 

Więcej informacji na temat działalności Mars Wrigley w Polsce dostępnych jest na stronie internetowej: https://pol.mars.com/.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Automatyczny wózek STILL nominowany do IFOY 2024 Biuro prasowe
2024-03-27 | 11:05

Automatyczny wózek STILL nominowany do IFOY 2024

Automatycznie prowadzony wózek podnośnikowy STILL serii EXV w technologii samodzielnej jazdy i nawigacji STILL iGo został nominowany do nagrody IFOY 2024 w kategorii robotów
Przemysł Zielona rewolucja w e-commerce dzięki innowacyjnym produktom RAJA
2024-03-18 | 11:23

Zielona rewolucja w e-commerce dzięki innowacyjnym produktom RAJA

RAJA prezentuje katalog z okazji 70-lecia firmy, a w nim ponad 3000 dostępnych od ręki innowacyjnych opakowań, materiałów do biur, wyposażenia dla firm, oraz pełnej gamy
Przemysł BRAK ZDJĘCIA
2024-03-15 | 07:00

Branża obróbki metali inwestuje w park maszyn i urządzeń

Jeden na trzech (34 proc.) przedsiębiorców z branży obróbki metali planuje zwiększyć nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń (MiU) w najbliższych miesiącach. Taki sam odsetek zamierza podnieść poziom automatyzacji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.