2,7 mln drażetek gumy na godzinę - 25 lat Mars Wrigley w Poznaniu
Poznańska fabryka gum i miętusów Mars Wrigley obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Codziennie produkowanych jest tam 65 milionów drażetek gumy, które trafiają nie tylko do europejskich konsumentów. Żują je również mieszkańcy Polinezji Francuskiej, Dubaju czy Sierra Leone. Od ponad dwóch dekad zakład prężnie się rozwija, aby odpowiadać na utrzymujący się popyt. 2021 rok to dla Mars Wrigley podwójny jubileusz. Firma świętuje również 130-lecie wyprodukowania swojej pierwszej gumy.
Z Poznania na cały świat
W poznańskiej fabryce wytwarzane są produkty 7 kluczowych marek gum do żucia, w tym Orbit, Freedent, Doublemint, Spearmint, Extra oraz Winterfresh. Niemal co druga drażetka gum z portfolio Mars Wrigley sprzedawana w Europie pochodzi właśnie z Poznania. Jednak gumy produkowane w tym miesjcu trafiają również na znacznie odleglejsze rynki – m.in. do Polinezji Francuskiej, Nowej Kaledonii, Dubaju, Sierra Leone czy Ekwadoru. W 2020 roku w Poznaniu wytworzono łącznie prawie 24 miliardy sztuk gumy do żucia, głównie miętowej, która stanowi aż 80 proc. produkcji. Pozostałe 20 proc. to przede wszystkim gumy owocowe, ale też zaskakujące dla polskiego konsumenta smaki jak lukrecja czy morela z chilli. Łącznie poznańska fabryka wytwarza 787 rodzajów gum i miętówek w 54 różnych smakach oraz wariantach, a produkty te trafiają do 37 krajów na całym świecie.
Ponad dwie dekady doświadczenia, innowacji i troski o środowisko
Fabryka gum i miętusów Mars Wrigley powstała w 1996 roku. W kolejnych latach zakład znacząco się rozrósł. Obecnie zajmuje on teren o powierzchni blisko 120 tys. m2. Poznańska fabryka jest miejscem pracy dla ponad 600 osób. Blisko 90 z nich jest związanych z tym miejscem już 25 lat, w zakładzie pracuje też 50 rodzin.
Od momentu powstania fabryka była kilkukrotnie rozbudowywana. W 1999, 2001 i 2002 roku montowano nowe linie pakowania oraz driamy (maszyny do powlekania gumy). Kolejne linie produkcyjne dodawane były również w latach 2003, 2004, 2006, 2010, 2015 i 2017, co wpłynęło na znaczne poszerzenie portfolio wytwarzanych produktów. Obecnie poznańska fabryka jest wyposażona w 17 linii pakujących gumę i jedną cukierkową. Na przestrzeni ponad dwóch dekad ważnym krokiem w rozbudowie infrastruktury było również stworzenie nowoczesnej oczyszczalni ścieków (2002 r.).
Istotnym momentem w najnowszej historii fabryki Mars Wrigley było natomiast uruchomienie na początku 2021 r. produkcji w nowo wybudowanej hali zajmującej powierzchnię 5200 m2. Mieści się w niej nowoczesna linia produkcyjna wytwarzająca w ciągu jednej minuty 400 opakowań gumy do żucia w popularnym na zachodzie Europy formacie plastikowych buteleczek, które można poddać recyklingowi. Nowa hala jest w pełni zautomatyzowana – do zmiany silosów oraz przestawiania palet wykorzystywane są wózki samojezdne AGV. Zastosowano też szereg innowacyjnych oraz energooszczędnych rozwiązań, dzięki którym otrzymała ona prestiżowym certyfikat LEED – związany z „zielonym budownictwem”.
W naszej fabryce stawiamy nie tylko na wysoką jakość produktów czy innowacyjne technologie. Kluczowa jest dla nas również troska o środowisko. Cała energia, którą wykorzystujemy, pochodzi ze źródeł odnawialnych[1]. Systematycznie obniżamy nasz wpływ na środowisko, m.in. poprzez program wymiany oświetlenia. Działamy również w duchu „zero waste”, wdrażając w życie aktywności takie jak oczyszczanie ścieków technologicznych czy segregacja odpadów – mówi Grzegorz Kowalczewski, Dyrektor fabryki Mars Wrigley w Poznaniu. Czujemy silny związek z naszymi sąsiadami, dlatego ważnym elementem jest dla nas zaangażowanie w lokalne inicjatywy.
W ramach dziesięciu edycji programu wolontariatu pracownicy fabryki poświecili blisko 24 tys. godzin na wsparcie lokalnych organizacji, m.in. pomagając rewitalizować okoliczne tereny zielone. W trosce o środowisko i sąsiadów kominy fabryki wyposażone są w układy odpylania oparte na cyklonach oraz filtrach systemowych, dzięki którym pył z produkcji zostaje zatrzymany, by nie przedostawał się na zewnątrz. Firma zadbała również o nowoczesne systemy ograniczające hałas i redukujące zapachy.
130 lat gumy Mars Wrigley
Historia gumy Mars Wrigley sięga 1891 roku. Wtedy właśnie młody przedsiębiorca sprzedający sodę oczyszczoną, William Wrigley Jr, w ramach działań reklamowych zaczął oferować swoim klientom prezent w zamian za zakup. Prezentem tym była guma do żucia. Wiliam Wrigley Jr. szybko zauważył, że klienci kupują jego produkt głównie dla dodawanej do niego darmowej gumy. Jeszcze w tym samym roku zarejestrował swoje przedsiębiorstwo i zaczął masową produkcję gumy do żucia, a następnie stworzył znane na całym świecie, ikoniczne marki Wrigley’s Spearmint, Juicy Fruit i Doublemint.
W roku 1930 zaczęto bliżej przyglądać się pozytywnemu wpływowi, jaki żucie gumy miało na uzębienie. Dziś powszechnie znany jest fakt, że bezcukrowa guma do żucia pomaga dbać nie tylko o świeży oddech. Jest także produktem do higieny jamy ustnej uznawanym przez dentystów na całym świecie.
Polska fabryka Mars Wrigley działa nieprzerwanie od 25 lat, dostarczając produkt obecny na rynku już od ponad wieku. Rozpoznawalność i zaufanie do marki zapewniają jej najlepsze prognozy na przyszłość, zarówno pod względem produkcyjnym, jak i biznesowym.
Więcej informacji na temat działalności Mars Wrigley w Polsce dostępnych jest na stronie internetowej: https://pol.mars.com/.
Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Ultrakompaktowe wózki podnośnikowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.