AkzoNobel realizuje cele zrównoważonego rozwoju
W ramach planu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o połowę do 2030 r. firma AkzoNobel zamontowała ostatnio panele słoneczne w swoich dwóch zakładach znajdujących się na dwóch kontynentach.
Dwa najnowsze projekty realizowane są w zakładach w Garcii, Meksyk oraz Barcelonie, Hiszpania. Prace związane z budową instalacji fotowoltaicznej w Garcii (łącznie 1650 paneli słonecznych) w zakładzie Industrial Coatings już dobiegły końca, natomiast w Barcelonie projekt pokrycia dachu 1600 panelami jest w trakcie realizacji.
Są to najnowsze z serii projektów AkzoNobel dotyczących wykorzystania energii słonecznej, dzięki którym firma będzie mogła zmniejszyć zużycie prądu o 30% i ostatecznie do 2030 r. przejść na wykorzystanie 100% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w ramach swojej inicjatywy „Ludzie. Planeta. Farba.”
– Obecnie już 33 nasze zakłady w ośmiu krajach wykorzystują energię odnawialną, w 14 z nich zamontowaliśmy panele słoneczne – wyjaśnia Wijnand Bruinsma, Kierownik Programu Zrównoważonego Rozwoju (Program Manager for Sustainability) w AkzoNobel. – Te dwa projekty znacznie przybliżą nas do realizacji postawionych sobie celów, w tym obniżenia emisji dwutlenku węgla o 50% do 2030 r.
Instalacja fotowoltaiczna w Barcelonie, która zgodnie z planem zostanie ukończona do końca stycznia przyszłego roku, zapewni energię odpowiadającą 15% całkowitego zużycia energii w zakładzie. Będzie to już trzecia taka instalacja fotowoltaiczna AkzoNobel w Hiszpanii, obok tych w Valifranca i Vallirana.
Panele fotowoltaiczne w Garcii o łącznej powierzchni 5300 m2 zaspokoją 82% zapotrzebowania na energię. Dzięki temu zakład będzie niemalże samowystarczalny, a docelowo będzie produkował więcej prądu niż sam zużywa.
– Z przyjemnością obserwujemy postępy tego projektu – mówi Juan Francisco Garcia, Kierownik zakładu w Garcii. – Dzięki takim inicjatywom Meksyk dołoży swoją cegiełkę do realizacji ambicji firmy, by osiągnąć neutralność w zakresie emisji dwutlenku węgla i korzystać w 100% z energii odnawialnej. Jest to zgodne z naszym podejściem „Ludzie. Planeta. Farba”, a w tych trudnych czasach jest dodatkowo widocznym przejawem optymizmu.
Bruinsma kontynuuje: – W inicjatywie „Ludzie. Planeta. Farba” chodzi o włączanie elementów zrównoważonego rozwoju do wszystkich naszych działań. Realizacja tej inicjatywy pozwala nam nadal wnosić istotny wkład w rozwiązywanie problemów zrównoważonego rozwoju, z którymi boryka się nasza firma, klienci i całe społeczeństwo. Przekształcając nasze ambicje w działania, możemy przysłużyć się społeczeństwu i wciąż być firmą stawianą za wzór w naszej branży.
Obecnie AkzoNobel pozyskuje 100% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w ośmiu krajach: Belgii, Brazylii, Kolumbii, Estonii, Irlandii, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Więcej informacji na temat podejścia spółki do zrównoważonego rozwoju, noszącego nazwę Ludzie. Planeta. Farba. znajduje się na stronie internetowej: https://www.akzonobel.com/en/our-sustainability-story

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.