AkzoNobel wspiera Muzeum Narodowe


Magdalena Mikołajczak
more communications agency
Katowicka 4/9
03-932 Warszawa
magdalena.mikolajczak|more-ca.com| |magdalena.mikolajczak|more-ca.com
505165355
more-ca.com
AkzoNobel wspiera Muzeum Narodowe w przygotowaniu wystawy „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910”
AkzoNobel, jedna z wiodących firm na rynku produkcji farb i powłok, kontynuuje długofalową współpracę z Muzeum Narodowym w Warszawie. W ramach przygotowania jego najnowszej wystawy „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910”, do muzeum przekazano ponad 900 litrów farby Dulux Professional, z której użyciem odmalowane zostały ściany we wszystkich salach wystawowych. Odmalowana powierzchnia ma łącznie ponad 1500m². Eksperci AkzoNobel wspierali także merytorycznie wykonawców w procesie malowania.
Nowa wystawa Muzeum Narodowego tworzy spójny projekt, w którym obrazy oraz ich otoczenie uzupełniają się wizualnie. Składa się na niego nie tylko podzielony na siedem sekcji zbiór dzieł z krajów Północy, ale też kompleksowy koncept oświetlenia i odmalowania ścian, identyfikacji eksponatów za pomocą specjalnych tabliczek, a nawet zaaranżowania specjalnych drewnianych ławek nawiązujących do motywów przewodnich wystawy. Płaszczyzna kolorystyczna wszystkich siedmiu sal, w których znajdować się będą obrazy, przygotowana została we współpracy z AkzoNobel.
– Dodawanie życiu kolorów leży u podstaw naszych marek farb dekoracyjnych, co sprawia, że instytucje kultury są szczególnie ważnym obszarem naszych działań społecznych – mówi Kathryn Ledson, General Manager Central Europe North w AkzoNobel. – Nasza współpraca z Muzeum Narodowym to flagowy projekt w regionie Europy Środkowej, pokazujący, w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą stawać się partnerami w aktywnym wspieraniu promocji kultury – dodaje.
„Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910” to pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej wystawa ukazująca przekrojowo twórczość malarek i malarzy ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii. Wystawę tworzy 105 dzieł, które dotarły do Muzeum Narodowego z 22 muzeów i galerii w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii i Islandii. Wśród pokazywanych prac znalazła się m.in. kultowa „Melancholia" autorstwa Edvarda Muncha.
Jak podkreślają organizatorzy, zjawisko przesilenia letniego to ważny element kultury krajów nordyckich. Głównymi wątkami wystawy są emocjonalny wymiar malarstwa, relacja człowieka z naturą, a także tytułowe przesilenie – jako przejście w malarstwie od realizmu do symbolizmu. Dlatego właśnie koncept oświetlenia wystawy i osadzenia obrazów w kolorystyce naturalnych pejzaży Północy to element współtworzący narrację ekspozycji i pogłębiający ją o dodatkowy wymiar.
Jesteśmy zadowoleni, że nasze wsparcie przyczyniło się do powstania tej niezwykłej wystawy – dodaje Kathryn Ledson. – Wierzymy, że ta piękna koncepcja estetyczna wpłynie pozytywnie na jej całokształt, i mamy nadzieję, że bywalcy muzeów zapamiętają ją na długo.
Wystawę można oglądać do 5 marca 2023. Jej kuratorami są Agnieszka Bagińska i Wojciech Głowacki. Instytucją partnerską jest Gothenburg Museum of Art. Patronatami honorowymi wystawę objęły Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji i Konsulat Honorowy Republiki Islandii.
Współpraca z Muzeum Narodowym to już kolejna inicjatywa partnerska AkzoNobel. Producent farb i powłok regularnie wspiera swoimi produktami przedsięwzięcia aranżacyjne i renowacyjne podejmowane przez rozmaite instytucje. W 2021 r. firma dostarczyła farby, którymi namalowano mural promujący wystawę „Anna Bilińska 1854-1893”. Wcześniej w tym roku AkzoNobel przekazał swoje produkty także m.in. placówkom edukacyjnym.

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.