Komunikaty PR

Budownictwo: technologia zrewolucjonizuje rynek pracy

2021-06-14  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Urszula Kostrzewa
Ro

Marszałkowska 58/27
02-345 Warszawa
urszula.kostrzewa|ro.team| |urszula.kostrzewa|ro.team
+48531435182
www.ro.team

Nowe technologie, nowe stanowiska pracy i nowe kompetencje. Branżę budowlaną w ciągu 5 następnych lat czeka prawdziwa rewolucja – wynika z Raportu Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego – branża budowlana. Premiera raportu podsumowującego I edycję badań realizowanych w latach 2020-2021 odbędzie się podczas wydarzenia PARP 22 czerwca 2021 r.

Branża budowlana dynamicznie zmienia się pod wpływem nowych technologii m.in. proekologicznych i informatycznych. Konsekwencją tej ewolucji jest przewidywana w perspektywie 5 lat zmiana struktury zatrudnienia w branży budowlanej, polegająca na wzroście udziału nowych stanowisk tj.: projektantów wizualizacji 3D, inżynierów ds. BIM, specjalistów ds. ochrony środowiska oraz serwisantów maszyn nowej technologii.

W opinii przeszło połowy pracodawców, którzy wzięli udział w Branżowym Bilansie Kapitału Ludzkiego w branży budowlanej 2021, dzisiejsze wyzwania technologiczne w ciągu najbliższych pięciu lat wymuszą na pracownikach konieczność zwiększania kompetencji w zakresie technologii ekologicznych i energii odnawialnej (59 proc. ankietowanych) czy umiejętności obsługi nowoczesnych narzędzi modelowania BIM – Building Information Modelling (56 proc. ankietowanych).

Wyzwania kadrowe

Na zmiany będzie musiał zareagować cały rynek budowlany. Branża już od lat zmaga się z rosnącym niedoborem wykwalifikowanych kadr. W opinii pracodawców stoimy przed nie lada wyzwaniem edukacyjnym: szkoły branżowe i technika w zbyt małym stopniu uczą umiejętności praktycznych (46 proc. ankietowanych pracodawców). Brak oferty edukacyjnej jest uzupełniany aktualnie przez doraźne szkolenia producentów materiałów i maszyn budowlanych.

Zmiany technologiczne w branży przekładają się na  konieczność nabywania przez uczniów nowych kompetencji. Placówkom oświatowym brakuje jednak często środków niezbędnych do zakupu urządzeń stosowanych na nowoczesnym placu budowy. Ważne zatem by sam biznes, który jest zainteresowany dopływem przygotowanej kadry, współpracował ze szkołami i uczelniami, umożliwiając korzystanie z posiadanych technologii lub angażując się częściowo w szkolenia. Dzięki temu absolwenci zyskają kompetencje lepiej dopasowane do potrzeb rynku pracy komentuje Robert Zakrzewski z Departamentu Analiz i Strategii PARP.

Branżowy okrągły stół

Wyniki raportu zostaną zaprezentowane i omówione podczas okrągłego stołu - webinarium „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego – Budownictwo”. To pierwsze z cyklu spotkań, prezentujących najnowsze wyniki badań prowadzonych w ramach Bilansu Kapitału Ludzkiego oraz 17 badań branżowych.

Wydarzenia on-line będą okazją do tego, by przedsiębiorcy, eksperci branżowi, przedstawiciele instytucji edukacyjnych, rynku pracy i administracji publicznej, dyskutowali nt. potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych pracodawców, niedopasowań kompetencyjnych pracowników, trendów i wyzwań oraz ich wpływu na rynek pracy i poszczególne branże. Poruszone zostaną na nich także wątki związane z przyszłością, w tym temat nowych zawodów i kompetencji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ro
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł BRAK ZDJĘCIA
2024-08-14 | 10:00

Firma Beko wyróżniona w prestiżowym rankingu TIME

Beko zajęło wysokie, 44. miejsce na prestiżowej liście najbardziej zrównoważonych firm na świecie, przygotowanej przez magazyn TIME i Statistę. W corocznym konkursie udział wzięło 5000 przedsiębiorstw z całego globu,
Przemysł Wydajny magazyn na 49 tys. palet - case study
2024-07-31 | 11:15

Wydajny magazyn na 49 tys. palet - case study

W odpowiedzi na rosnący popyt na urządzenia HVAC, firma TROTEC zdecydowała się usprawnić procesy logistyczne, konsolidując magazyny i tworząc centralne, wydajne centrum dystrybucji
Przemysł Nowe regulacje i trendy: Co czeka polski rynek mebli do siedzenia?
2024-07-31 | 06:31

Nowe regulacje i trendy: Co czeka polski rynek mebli do siedzenia?

Najnowszy raport agencji badawczej MarketHub ujawnia kluczowe trendy i zmiany na polskim rynku mebli do siedzenia. Meble tapicerowane wciąż dominują, jednak meble nietapicerowane odnotowują

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.