Komunikaty PR

Co trzeci producent na dobrej drodze do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju

2022-11-28  |  13:15

Nowe badanie Schneider Electric i Omdia pokazuje, że 57 proc. zakładów przemysłowych stawia sobie za cel neutralność węglową. Prawie połowa z nich nie wdrożyła jednak jeszcze w pełni inicjatyw mających na celu osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju. Aż 45 proc. przyznaje, że największy wpływ na zmianę miałaby bardziej wydajna automatyka i systemy zarządzania energią.

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, oraz Omdia, czyli grupa zajmująca się badaniami i doradztwem technologicznym, wykazali, że choć przedsiębiorstwa przemysłowe wyznaczają ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, to mniej więcej połowa z nich (48 proc.) nie podjęła jeszcze kroków niezbędnych do ich realizacji.

Wnioski są częścią badania mającego przybliżyć lepsze zrozumienie celów producentów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz dojrzałości ich inicjatyw w tym obszarze.

Niemal sześciu na dziesięciu (57 proc.) respondentów dąży do zerowej emisji gazów cieplarnianych (GHG). Jako główny czynnik wpływający na ich decyzję o inwestowaniu w inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem najczęściej wymieniają oni potrzebę zmniejszenia zużycia energii. Niemal połowa (49 proc.) badanych jako efektu oczekuje również poprawy wydajności działań swojego biznesu i wygenerowania oszczędności.

Z kolei 48 proc. zapytanych przedsiębiorstw nie wdrożyła jeszcze w pełni swoich inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju, a mniej niż jedna trzecia (30 proc.) jest na dobrej drodze do osiągnięcia wyznaczonych przez siebie celów.

 

Technologia wspiera inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju

W badaniu Schneider Electric i Omdia wzięły udział setki firm przemysłowych z branży spożywczej, chemicznej, naftowej, gazowej oraz motoryzacyjnej, a także life science, półprzewodników i elektroniki pochodzących z Ameryki Północnej, Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki oraz Azji. Ankietowani reprezentowali organizacje różnej wielkości. Liderzy rozumieją wartość technologii w mierzeniu i zmniejszaniu ich wpływu na środowisko.

Przedsiębiorstwa przemysłowe sprawdzają rozwiązania mające na celu poprawę zrównoważonego rozwoju bezpośrednio lub pośrednio. Wskazały one pięć najważniejszych technologii, które będą mieć największy wpływ na ich inicjatywy w tym zakresie:

  1. Wydajna automatyzacja. 
  2. Systemy zarządzania energią.
  3. Technologie chmurowe.
  4. Śledzenie łańcucha dostaw.
  5. Więcej opomiarowania.

Inwestycje w tych obszarach już mają miejsce. Już 54 proc. respondentów wykorzystuje obecnie technologię Digital Twin do (re)projektowania obiektów z myślą o zrównoważonym rozwoju, a ponad połowa przewiduje, że w ciągu trzech lat wdroży systemy zarządzania energią i energią odnawialną. Inne rodzaje realizowanych projektów obejmują zarządzanie środowiskiem i zarządzanie wydajnością w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

Motywacje do zmian

Podczas gdy niektóre wyzwania mają wymiar technologiczny, badanie wykazało, że równie istotne pozostają bariery organizacyjne. Niemal jedna czwarta (23 proc.) respondentów wskazała jako problem konkurujące ze sobą priorytety, podczas gdy trwająca zmiana kulturowa stanowi wyzwanie dla 19 proc. zapytanych. Wielu badanych zauważyło, że inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem wymagają odpowiedniej motywacji. Aż 78 proc. Z nich wskazało, że za działania z obszaru zrównoważonego rozwoju odpowiada w ich organizacji osoba na stanowisku kierowniczym wyższego szczebla (C-level).

– Przemysł produkcyjny coraz lepiej rozumie wartość celów zrównoważonego rozwoju i kryjącej się za nimi wydajności. Prawdziwa zmiana wymaga jednak ewolucji tradycyjnego myślenia, uczynienia zrównoważonego rozwoju i well-beingu centralną częścią procesów i kultury organizacyjnej w celu zidentyfikowania nieefektywności i marnotrawstwa. Od tego właśnie zaczyna się przemysł nowej generacji – mówi Barbara Frei, wiceprezeska wykonawcza ds. automatyki przemysłowej w Schneider Electric.

 

Strategie na sukces

Aby zakłady przemysłowe mogły realizować swoje cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, potrzebują jasnej strategii i danych, które potwierdzą jej słuszność. Kluczowym czynnikiem pozostaje technologia, w tym ulepszone narzędzia pomiarowe i wizualizacyjne, pozwalające na zbieranie danych dotyczących zrównoważonego rozwoju i wyciąganie precyzyjnych wniosków. 

 – Przed firmami przemysłowymi otwierają się ogromne możliwości. Wiele z nich prowadzi energochłonną działalność i ma do czynienia z dużą ilością odpadów. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, recyklingu i modeli cyrkularnych nie tylko przyniesie korzyści środowisku, ale także zapewni znaczący zwrot z inwestycji. Uzbrojeni w dane liczbowe, które potwierdzają wpływ proekologicznych inicjatyw na środowisko, liderzy zrównoważonego rozwoju mogą przekonać do siebie pracowników i uzasadnić dalsze inwestycje. Jest to samonapędzający się proces – podsumowuje Alex West, starszy główny analityk ds. IoT i zrównoważonego rozwoju w Omdia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł tesa przedstawia tesa® 60418 Biuro prasowe
2024-11-28 | 12:00

tesa przedstawia tesa® 60418

Taśma tesa® 60418 posiada bardzo cienki materiał nośnika z poliestru, który w 85% składa się z materiału pochodzącego z recyklingu pokonsumenckiego, co stanowi 60% całego
Przemysł Nowe kompaktowe wózki czołowe
2024-11-28 | 11:15

Nowe kompaktowe wózki czołowe

Firma STILL Polska wprowadza na rynek nową serię wózków elektrycznych. Należące do portfolio Classic Line pojazdy RCE 15-20 są zoptymalizowane pod kątem dostępności,
Przemysł Zakup stali przez internet – jakie są zalety?
2024-11-21 | 13:00

Zakup stali przez internet – jakie są zalety?

W dobie dynamicznego rozwoju cyfryzacji zakupy online stają się standardem również w branżach przemysłowych. Coraz więcej firm decyduje się na zakup stali przez internet,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.