#cyfroweMŚP cykl webinarów o podniesieniu produktywności i obniżeniu kosztów
#cyfroweMŚP cykl webinarów o podniesieniu produktywności i obniżeniu kosztów firmy
Śląski Klaster Internetu Rzeczy SINOTAIC oraz Śląskie Centrum Przedsiębiorczości zapraszają na cykl bezpłatnych webinarów dla firm z sektora MŚP w dniach 17 oraz 19 listopada 2020 r. Wydarzenie organizowane jest w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i wspierane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Głównym tematem wirtualnych spotkań będzie przedstawienie korzyści związanych z cyfryzacją i robotyzacją, a także pakiety wparcia dla przedsiębiorców w ramach programu „Śląskie 4.0”.
Firmy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw czeka wiele wyzwań w związku z trudnościami wywołanymi przez pandemię koronawirusa. Raporty gospodarcze wskazują, że w sposób zauważalny już w ciągu 10 lat ubędzie pracowników na rynku pracy, koszty pracy według prognoz Eurostatu zaczną drastycznie rosnąć, a europejskie firmy zwiększą konkurencyjność poprzez inwestycje setek milionów euro w systemy przemysłowego Internetu Rzeczy. Śląski Klaster Internetu Rzeczy SINOTAIC we współpracy z partnerami z regionu przygotował kompleksowy program cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji dla MŚP: „Śląskie 4.0”, w którym oferuje pełne wsparcie dla zainteresowanych firm od analizy gotowości technologicznej przez dostarczenie polskich rozwiązań technologicznych po narzędzia finansowania wdrożeń. W niepewnych czasach śląskie organizacje oraz Zarząd Województwa, aby pomóc przedsiębiorcom, proponują w ramach programu bezpłatne webinary #cyfrowe MŚP z praktycznymi wskazówkami dla właścicieli firm.
Harmonogram wydarzenia #cyfroweMŚP w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości:
17.11. 2020r. (wtorek)
10:00-10.30
Śląskie 4.0 - idea
Krzysztof Spyra, Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości
Wojciech Kałuża, Wicemarszałek Województwa Śląskiego
Agnieszka Łasut, Śląski Klaster Internetu Rzeczy SINOTAIC
Jacek Miketa, Fundusz Górnośląski S.A.
10:40 – 11:20
Przemysł 4.0 - korzyści i straty - czy zwycięży strach przed zmianą, jak łatwo przejść przez zmianę (Śląskie 4.0) i czy MŚP na to stać.
Jacek Miketa, Fundusz Górnośląski S.A.
Marek Ostafil, Śląski Klaster Internetu Rzeczy SINOTAIC
11:30 – 12:10
Jak oszczędzać na prądzie wprowadzając elementy Industry 4.0
Artur Pollak, APA Group
12.20 - 13.00
Określenie gotowości technologicznej MŚP do robotyzacji i cyfryzacji
Marek Ostafil, Śląski Klaster Internetu Rzeczy SINOTAIC
19.11. 2020r. (czwartek)
9:00 – 9:40
Czy poprzez cyfryzację przedsiębiorstwa zwiększam zagrożenie cyberatakami? Kilka prostych zasad cyberbezpieczeństwa w każdej firmie.
Marek Ostafil, Śląski Klaster Internetu Rzeczy SINOTAIC
9:50 – 10:30
W czym może pomóc mi robot, czyli o korzyściach z automatyzacji.
Aleksander Stanik, Smart Secure Networks
10.40 - 11.20
Narzędzia finansowania rozwiązań w zakresie cyfryzacji i robotyzacji.
Piotr Kryjom, Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości
Wszystkie osoby zainteresowane wiedzą na temat podniesienia produktywności oraz obniżenia kosztów w przedsiębiorstwach przemysłowych mogą bezpłatnie zarejestrować się b na stronie www.scp-slask.pl w zakładce „szkolenia” lub poprzez kontakt:
Paulina Cius-Górska
Śląskie Centrum Przedsiębiorczości
tel. 032 743 91 71; 032 743 91 77.
E-mail: paulina.cius@scp-slask.pl
Materiał prasowy Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy SINOTAIC
Śląski Klaster Internetu Rzeczy SINOTAIC- pierwszy tego typu klaster w Polsce. Inicjatywa w ramach której świat biznesu, nauki i administracji łączą siły, by tworzyć zaawansowane rozwiązania technologiczne z obszaru Internetu Rzeczy (Inteligentne Miasta, Przemysł 4.0, Smart Building oraz CleanTech). Koordynatorem i współzałożycielem klastra jest Smart Secure Networks Sp. z o.o. W ramach przedsięwzięcia współpracę podjęły podmioty gospodarcze, jednostki naukowo-badawcze, a także inne podmioty i instytucje z otoczenia biznesu. Klaster działa pod auspicjami Województwa Śląskiego.
www.sinotaic.com

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.