Danfoss Poland zakończył budowę nowoczesnej fabryki i transfer produkcji
Zakończył się transfer produkcji rozwiązań dla chłodnictwa z Kolding do nowej fabryki Danfoss w Grodzisku Mazowieckim. W sumie, w ciągu 14 miesięcy wybudowano halę produkcyjną, magazyn i laboratorium o łącznej powierzchni ponad 13 000 tys. m2 oraz uruchomiono 45 linii produkcyjnych. Zatrudnienie w nowej fabryce znalazło blisko 400 osób. Tym samym, Danfoss Poland stał się trzecim co do wielkości kampusem w Europie, a także jednym z największych pracodawców w Grodzisku.
Sprawny transfer linii produkcyjnych w czasach pandemii
Pierwsze trzy linie produkcyjne zostały uruchomione już po 7 miesiącach od rozpoczęcia budowy nowej hali, w maju 2021 r., a całkowity proces relokacji wszystkich 45 linii z Kolding do Grodziska Mazowieckiego zakończył się w pierwszym kwartale tego roku. Nad przeniesieniem produkcji do nowej fabryki Danfoss w Grodzisku Mazowieckim czuwało 16 zespołów projektowych – 12 odpowiedzialnych za 45 linii produkcyjnych i 4 dodatkowe, zajmujące się przeniesieniem magazynu, laboratorium i funkcji utrzymania ruchu.
Wysoki poziom automatyzacji
Nowe linie produkcyjne cechuje wysoki poziom automatyzacji z jedno i dwuramiennymi robotami do montażu małych części. Zapewnia to firmie Danfoss konkurencyjność i powtarzalność produkcji seryjnej, a tym samym gwarantuje wysoką jakość dostarczanych produktów. Na przykład, sama produkcja cewek do sterowania zaworami elektromagnetycznymi różnego typu wynosi ok. 50 tys. sztuk tygodniowo.
Energooszczędne rozwiązania dla chłodnictwa
W nowej fabryce Danfoss produkowana jest szeroka gama rozwiązań dla chłodnictwa komercyjnego i przemysłowego, w tym:
- Zawory do przemysłowych instalacji chłodniczych, które zapewniają poprawne i energooszczędne działanie instalacji np. w mleczarniach, zakładach mięsnych, browarach, fabrykach lodów.
- Zawory do chłodnictwa komercyjnego, które znajdują zastosowanie w komorach chłodniczych, w instalacjach w sklepach. W tej grupie znajdują się elektroniczne zawory rozprężne, które zapewniają maksymalną efektywność energetyczną instalacji, np. w supermarketach.
- Zawory elektromagnetyczne przeznaczone do różnych zastosowań w instalacjach wody bieżącej, m.in. jako elementy systemów przeciwzalaniowych czy jako zawory ograniczające zbędne straty wody w budynkach.
Wzrost zatrudnienia i komptetencje przyszłości
Na potrzeby produkcji w nowej fabryce zatrudniono ponad 350 pracowników. Dodatkowo wzmocniono działy wsparcia oraz globalne funkcje. Dzięki tym inwestycjom, liczba nowo zatrudnionych pracowników w Grodzisku Mazowieckim wzrosła do blisko 400 osób, a zespół Danfoss w Polsce wynosi obecnie ponad 1600 osób. Wraz z transferem produkcji został dokonany także transfer odpowiedzialności projektowej za produkty. Transfer daje możliwość długoterminowego wpływu na kształt produktów i ich funkcji. Dział Research & Development jest także w trakcie poszerzania swoich możliwości o wysoko specjalistyczne laboratorium na potrzeby rozwoju produktu, drukowania 3D (Additive Manufacturing) oraz symulacji numerycznych FEA (Digital Testing). Plany te są częścią strategii Danfoss dotyczącą rozwoju pracowników oraz poszerzania kompetencji w kierunku projektowania i optymalizacji produktów.
"Cieszę się, że z sukcesem udało nam się zakończyć tę ważną inwestycję. Budowa fabryki i jednoczesna relokacja produkcji w tak krótkim czasie to spore wyzwanie, zwłaszcza w czasach zdominowanych przez pandemię. Nie byłoby to możliwe bez bardzo dobrej kooperacji pomiędzy Danfoss a Panattoni i generalnym wykonawcą, firmą Dekpol. To również sukces wszystkich zespołów projektowych. Kluczową rolę w procesie relokacji odegrały także inteligentne narzędzia wykorzystujące rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość. Dzięki nim mogliśmy m.in. tworzyć modele hali produkcyjnej czy wirtualne spacery, pozostając w Polsce” – powiedział Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.
Energooszczędny park technologiczny
Nowa hala produkcyjna jest jednym z najnowocześniejszych parków technologicznych, a dzięki energooszczędnym rozwiązaniom opartym na produktach Danfoss jest niemal zeroemisyjna. W celu ograniczenia strat ciepła budynek został zaprojektowany z zachowaniem parametrów przewyższających wymagania standardu energetycznego WT2021. To kolejna inwestycja Danfoss, która realizuje ambitne cele firmy – neutralność klimatyczną do 2030 roku.
Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Ultrakompaktowe wózki podnośnikowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.