Długi weekend – tutaj warto mieszkać, aby korzystać z wolnych dni
Przerwa majowa i Boże Ciało to przedsmak wakacji, nie dziwi więc, że coraz więcej Polaków rozważa podróże do kurortów wypoczynkowych w Polsce i za granicą. Wciąż jednak najczęstszym wyborem są niedalekie wycieczki, związane z poznawaniem najbliższej okolicy. Z danych POT wynika, że podczas długich weekendów ponad połowa Polaków nie wybiera się w dalekie podróże, a 30% z nich wybiera się na jednodniowe wyprawy. Gdzie warto mieszkać, by wymarzony długi weekend mieć na wyciągnięcie ręki, bez konieczności wyjazdu? Oto nasze propozycje.
Odpoczynek szyty na miarę
Priorytetem dla Polaków jest aktywny wypoczynek i czas spędzony w rodzinnym gronie - tak wynika z analizy wypowiedzi ankietowanych w 2023 roku dotyczących długiego weekendu. Co jednak oznacza dla nich „aktywny wypoczynek”? Choć pierwsze skojarzenie wiąże się z aktywnością fizyczną, to jednak pojęcie to jest czymś znacznie szerszym i obejmuje wszystkie działania, które podejmujemy w celu przezwyciężenia poczucia fizycznego i psychicznego znużenia i wyczerpania. To także te aktywności, na które decydujemy się, by poprawić sobie nastrój, napełnić się energią i odzyskać entuzjazm do dalszego działania. Po takim odpoczynku z nowymi siłami wracamy do swoich codziennych aktywności.
Choć ludzkie potrzeby są do pewnego stopnia uniwersalne, to jednak droga do ich zaspokojenia pozostaje sprawą indywidualną. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpoczynek każdorazowo móc dostosować do indywidualnych preferencji. Najłatwiej osiągnąć to mieszkając w dużym mieście, oferującym szeroki wachlarz atrakcji sprawiających przyjemność, ale także budzących na nowo ciekawość świata i chęć samorozwoju. – Jako deweloper z wieloletnim doświadczeniem, stawiamy na inwestycje dopasowane do potrzeb i oczekiwań klientów. – mówi Agnieszka Pachulska, dyrektorka wrocławskiego oddziału PROFIT Development. – Mieszkańcy miast cenią sobie wybór spośród szerokiego spektrum możliwości. Dlatego nasze projekty lokalizujemy tak, by zapewnić mieszkańcom dostęp nie tylko do typowo miejskich atrakcji, ale także obszarów zielonych. – dodaje.
Bliskość takich terenów oraz możliwość udziału w licznych wydarzeniach kulturalnych, muzycznych czy sportowych docenia się zwłaszcza wtedy, kiedy mamy więcej czasu, by skorzystać z oferty, jaką oferuje nam najbliższa okolica. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Polskiej Organizacji Turystycznej, podczas tegorocznej majówki niemal połowa ankietowanych nie zamierza w tym czasie nocować poza miejscem swojego zamieszkania. Na jakie atrakcje mogą liczyć w swoich miastach?
W stolicy w długie weekendy nie sposób się nudzić
Zacznijmy od Warszawy – stolicy nie tylko kraju, ale także wielu ciekawych wydarzeń i opcji na spędzenie długiego weekendu. Podczas tegorocznego Bożego Ciała można spodziewać się tutaj licznych atrakcji, począwszy od pikników, na festiwalach kończąc. Dostępne jest plażowanie nad Wisłą, spacery literackie, multimedialny park fontann i oczywiście nowo otwarta kładka. Dla fanów aktywności polecamy – Kartingowy Narodowy, otwarty trening do Runmageddonu czy przylądek Miami Wars.
– Stolica niezmiennie cieszy się powodzeniem jako miasto, w którym warto mieszkać – zauważa Agnieszka Pachulska z PROFIT Development. – Obecnie jesteśmy w trakcie prac nad naszą nową inwestycję: Konopacka, zlokalizowaną w samym centrum warszawskiej Pragi, otoczona piękną, historyczną zabudową. Co nas wyjątkowo cieszy, Konopacka znajduje się w niewielkiej odległości od hit-owej kładki pieszo-rowerowej. Planowany termin oddania naszej inwestycji do użytku jest dokładnie za rok, czyli maj 2025. – zdradza.
Zalet mieszkania w mieście dostrzega się jeszcze więcej podczas takich okresów jak majówka. Gdzie jeszcze oprócz Warszawy mieszkańcy mogą spędzić ten czas aktywnie, korzystając z okolicznych atrakcji?
Poznań i Wrocław nie pozostają w tyle
Niewątpliwie do jednego z bardziej wszechstronnych pod względem możliwości wypoczynku miast w Polsce należy również Poznań, który przez Buisness Insider został okrzyknięty najlepiej nadającym się do życia miastem w Polsce. Nie brakuje tu terenów zielonych ani atrakcji kulturalnych. W czasie majówki odbywają się tu festiwale wiosenne, można też wybrać się na piknik nad Wartą, korzystając z pierwszych ciepłych dni. Chcąc spędzić czas w otoczeniu przyrody warto także odwiedzić park Cytadela z licznymi ścieżkami spacerowymi i obiektami historycznymi. W mieście nie brakuje także atrakcji dla najmłodszych, jak choćby maltańskie Zoo, park linowy, czy Park Wodny.
Znakomitą propozycją na maj jest również Wrocław. Nie zabraknie tu możliwości wypoczynku na łonie natury, chociażby za sprawą organizowanych spływów kajakowych, a dla osób ceniących sobie ucztę intelektualną, wspaniałą propozycją może być wycieczka po wybranej części miasta z przewodnikiem.
Podsumowując, kluczem do udanego odpoczynku jest przestrzeń, która oferuje różnorodne możliwości aktywności i relaksu. Duże miasta zapewniają bogactwo atrakcji, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie, dzięki czemu wymarzona majówka jest na wyciągnięcie ręki. Choć niektóre miejscowości organizują specjalne wydarzenia dodające uroku temu okresowi, to jednak są to także - a może przede wszystkim - miasta, w których przyjemnie można spędzać czas zawsze, nie tylko podczas długich weekendów.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.