Komunikaty PR

Ekologiczny aspekt działalności ważny dla ponad trzech czwartych firm z branży b

2023-10-06  |  09:45
Biuro prasowe
Kontakt
CCG
CCG

CCG
02-518 Warszawa
clearcom|clearcom.pl| |clearcom|clearcom.pl
512 643 009
CCG

51 proc. firmy z branży budowlanej minimalizuje papierowy obieg dokumentów, a 47 proc. stawia na obniżanie energochłonności swoich zakładów – to wyniki badania „Inwestycje w branży budowlanej” zrealizowanego przez Siemens Financial Services w Polsce. Takie dane wskazują, że dla dużej części firm z tej branży wpływ ich biznesu na środowisko nie jest obojętny.

Aspekt ekologiczny stara się uwzględniać w swojej działalności 76 proc. firm z branży budowlanej. Najbardziej popularne jest minimalizowanie papierowego obiegu dokumentów – tak wskazało 51 proc. respondentów. Podobny odsetek ankietowanych (47 proc.) wymienił obniżanie energochłonności prowadzonego biznesu. Co czwarty przedsiębiorca z tej branży badany przez Siemens Financial Services w Polsce wskazywał z kolei, że korzysta z surowców z recyclingu oraz dąży do tego, aby lepiej wykorzystywać używane materiały (odpowiednio 40 i 38 proc.).

Zrównoważony rozwój oraz ochrona środowiska coraz częściej stają się nieodłącznym aspektem działalności firm z sektora przemysłowego. Zgodnie z założeniami Zielonego Ładu – przyjętego w 2019 roku przez Unię Europejską pakietu inicjatyw proekologicznych – ta gałąź europejskiej gospodarki ma w nadchodzących latach przejść głęboką transformację. Coraz bardziej świadomi przedsiębiorcy z sektora przemysłowego nie pytają już, czy warto inwestować w zrównoważony rozwój, lecz aktywnie szukają rozwiązań, które pozwolą prowadzić biznes odpowiedzialny środowiskowo – mówi Dariusz Sokulski, dyrektor działu efektywności energetycznej oraz pełnomocnik ds. zrównoważonego rozwoju Siemens Polska – Warto podkreślić, że według naszego badania „Smart Industry Polska 2021 – droga polskiego przemysłu do zrównoważonego rozwoju” część firm jako poważną barierę ograniczającą ekologiczną transformację wskazuje brak pieniędzy na tego typu inwestycje. Przy tym należy pamiętać, że działania ESG generują oszczędności zasobów i kosztów oraz wzmacniają pozycję biznesową firmy – a to w efekcie przekłada się na wyższe zyski – dodaje.

 

Ekologiczna transformacja

 

Z badania „Inwestycje w branży budowlanej” przeprowadzonego w maju 2023 roku wynika, że dla 21 proc. firm z branży wyzwaniem jest uwzględnienie w swoich działaniach aspektu ekologicznego. Odsetek ten zmienia się wraz z wielkością firmy – wśród małych (zatrudniających od 10 do 49 osób) to 30 proc., a średnich już tylko 8,6 proc. W grupie dużych przedsiębiorstw (zatrudniających powyżej 250 osób), ani jeden ankietowany nie wskazał, że jego firma nie prowadzi jakichkolwiek działań proekologicznych.

 

Transformacja przedsiębiorstw przemysłowych, w tym tych z branży budowlanej, w kierunku gospodarki zrównoważonej to proces długotrwały, oparty w dużej mierze na budowaniu świadomości ekologicznej wśród firm z sektora. Według Komisji Europejskiej aż 91 proc. unijnych przedsiębiorców z tej branży dąży do bardziej efektywnego wykorzystana surowców[1]. Jak wynika z naszego badania, w Polsce jedynie 38 proc. firm podejmuje takie działania. Kluczowym elementem ekologicznej transformacji polskiej branży budowlanej mogą okazać się inwestycje w nowoczesne technologie, które zminimalizują ślad środowiskowy i zwiększą efektywność procesu budowlanego – mówi Łukasz Puławski, Head of Industry Sales w Siemens Financial Services w Polsce.

 

 

Nowoczesne maszyny ważnym elementem zrównoważonego rozwoju

 

Jednym z działań podejmowanych przez firmy z branży budowlanej, które chcą prowadzić swoją działalność w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, jest modernizowanie używanych maszyn i urządzeń. Posiadany sprzęt unowocześnia co czwarty przedstawiciel branży (26 proc.). Jest to najbardziej powszechna praktyka wśród dużych przedsiębiorców (80 proc. wskazań), a zdecydowanie mniej popularna wśród średnich i małych firm (odpowiednio 28,6 proc. oraz 20 proc.).

 

Dążenie do zrównoważonego rozwoju, czyli np. obniżanie energochłonności biznesu czy modernizowanie posiadanego sprzętu budowlanego, jest ściśle związane z inwestycjami. Warto podkreślić, że istnieją zrównoważone sposoby finansowania takich projektów. Jednym z nich jest Retrofit, który wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. To rozwiązanie, które w dużym uproszczeniu, polega na modernizacji i unowocześnieniu istniejącej maszyny oraz dopasowaniu jej do wydajności nowej technologii – takie rozwiązanie jest tańsze niż zakup nowego sprzętu, a dodatkowo klient otrzyma sprzęt znacznie szybciej niż w przypadku zakupu nowej maszyny. Przy odpowiednim dopasowaniu planu finansowania koszt modernizacji może być nawet spłacany z oszczędności, jakie przyniosą wprowadzone zmiany. Dla przedsiębiorcy jest to efektywny kosztowo sposób na utrzymanie konkurencyjności oraz pozyskanie najnowszych rozwiązań – podkreśla Łukasz Puławski, Head of Industry Sales w Siemens Financial Services w Polsce.

 

 

 

Nota metodologiczna:

Badanie z przedstawicielami 100 małych, średnich i dużych firm zrealizował Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research między 8 a 12 maja 2023 r. Uczestnikami badania byli przedsiębiorcy z branży budowlanej – firmy, które inwestują w maszyny i urządzania, wykonawcy robót budowlanych – z całej Polski, zatrudniające ponad 10 osób. Wykorzystano metodę ilościową, technikę standaryzowanych wywiadów telefonicznych (CATI).

 


[1] SMEs, resource efficiency and green markets – Eurobarometer March 2022 - https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2287

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: CCG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic Biuro prasowe
2024-12-27 | 17:30

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic

Adaptico to firma z siedzibą w Katowicach, która zajmuje się dystrybucją produktów i systemów zwiększających bezpieczeństwo w zakładach pracy. Firma
Przemysł Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
2024-12-23 | 08:00

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę

To już pewne - międzynarodowy koncern branży motoryzacyjnej zainwestuje w Żagańskiej Strefie Gospodarczej. Mowa o firmie CEFA Poland, będącej częścią grupy Samvardhana
Przemysł Ultrakompaktowe wózki podnośnikowe
2024-12-19 | 11:15

Ultrakompaktowe wózki podnośnikowe

Firma STILL prezentuje nowy podnośnikowy wózek widłowy EXV 10C-16C. Kompaktowe i zwrotne urządzenie zapewnia wysoką wydajność transportu wewnętrznego w ograniczonych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.