Erkado inwestuje w alternatywne źródła energii
ON BOARD THINK KONG / ECCO Network
ul. Skierniewicka 14
01-230 Warszawa
jdaszkiewicz|obtk.pl| |jdaszkiewicz|obtk.pl
(+48 22) 321-51-00
https://obtk.pl/
W związku ze wzrostem cen gazu i prądu wiele polskich firm boryka się z podwyżkami kosztów energii, wynoszącymi nawet kilkaset procent. Fabryki ERKADO, polskiego producenta drzwi, mają łącznie około 70 tys. m2 powierzchni, a szeroko zautomatyzowane i zinformatyzowane zakłady zatrudniają 800 pracowników. Powstaje w nich blisko 80 000 skrzydeł drzwiowych miesięcznie. By produkować w sposób zrównoważony i zniwelować wpływ wzrostu kosztów energii na ceny oferowanych produktów, firma wdraża alternatywne sposoby jej pozyskiwania i inwestuje w OZE, zapewniając sobie dostęp do bezemisyjnej energii i stabilnych warunków działania.
ERKADO, polska firma z sektora stolarki otworowej jest obecna na rynku od 45 lat. Dostarcza konsumentom szeroką ofertę drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Przez lata działalności w branży, producent drzwi stale się rozwija, co jest widoczne we wzroście liczby pracowników, inwestycjach w kolejne zakłady produkcyjne, wchodzeniu na nowe rynki zagraniczne i rosnących przychodach. Na przestrzeni lat zrealizowano inwestycje z zakresu zrównoważonego rozwoju, które w świetle obecnie trudnej sytuacji na rynku energetycznym nabierają nowej wartości.
Sytuacja na rynku energetycznym jest trudna i zdecydowanie odciska piętno na wielu firmach produkcyjnych, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. W przypadku ERKADO, inwestycje w alternatywne i własne źródła energii były niezbędne, aby nasza działalność odbywała się w sposób jak najbardziej zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Dzisiaj zyskują one szczególny wymiar ekonomiczny – pozwalają nam na większą niezależność energetyczną, zniwelowanie skutków podwyżek cen energii i kontynuację produkcji bez konieczności gwałtownego podnoszenia cen naszych produktów – mówi Mateusz Kozłowski, dyrektor zarządzający ERKADO.
Farmy fotowoltaiczne
Właśnie trwa montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach obiektów i gruntach należących do ERKADO. Inwestycja przełoży się na dostarczenie firmie 25% zapotrzebowania energetycznego. W Chwałowicach powstała farma fotowoltaiczna o mocy 50 KW, a Gościeradowie rozpoczęto montaż trzech farm o łącznej mocy 2,7 MW (grunt: 0,5 MW, grunt: 0,9 MW, dach: 1,3 MW). Na etapie projektowania jest także instalacja, która zostanie zrealizowana w Radomiu, a jej moc wyniesie 300 KW.
Energia z biomasy
Innym źródłem energii odnawialnej, na którą stawia ERKADO jest biomasa. W związku z niepewnością dotyczącą dostaw gazu przedsiębiorstwo zdecydowało się na inwestycję we własne kotłownie na biomasę, które dostarczą energię niezbędną do ogrzania zakładów. Firma zakupiła kotły do wytwarzania energii pochodzącej z biomasy produktów drzewnych, które są właśnie montowane w halach produkcyjnych w Gościeradowie i Chwałowicach.
Produkcja brykietu z odpadów
ERKADO zdecydowało się również na produkcję brykietu drzewnego z własnych odpadów, który wprowadziła na rynek, jako nowy produkt o następujących parametrach technicznych: wartość opałowa ≥ 17,56 MJ, wilgotność < 7,9%, zawartość popiołu < 0,3%, chlor 0,01%, siarka 0,01%, azot 0,12%. Zapotrzebowanie okazało się duże i firma szybko pozyskała kontrahenta gotowego do nabycia dotychczasowej oraz przyszłej produkcji brykietu drzewnego.
Wzrost efektywności energetycznej
ERKADO dba o to, aby produkcja drzwi odbywała się w ramach ogólnoświatowych norm FSC, a infrastruktura spełniała wszelkie normy emisyjności oraz termoizolacji ustalone przez właściwe instytucje krajowe i unijne. Ponadto przeprowadza audyt energetyczny, który ma na celu zlokalizowanie możliwości podniesienia efektywności energetycznej i oszczędności, np. poprzez wymianę oświetlenia czy urządzeń na bardziej energooszczędne.
***
ERKADO od 45 lat oferuje bogatą ofertę drzwi wewnętrznych, zewnętrznych oraz akcesoriów drzwiowych. W produktach marki widoczne jest połączenie tradycji rzemieślniczych z nowymi technologiami oraz najnowszymi rozwiązaniami zapewniającymi zrównoważony proces produkcji. Jako jeden z wiodących producentów drzwi na krajowym rynku, ERKADO posiada swoje hale produkcyjne i magazynowe w 3 lokalizacjach: Gościeradów, Chwałowice oraz Radom, w których zatrudnia ponad 800 pracowników. Firma stale się rozwija, corocznie zwiększając liczbę produkowanych drzwi, ościeżnic oraz innych produktów uzupełniających. W 2021 roku hale produkcyjne opuściło 620 tys. skrzydeł drzwiowych. Marka z powodzeniem realizuje swoją strategię ekspansji na zagraniczne rynki. Stały rozwój, dywersyfikacja oferty i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań sprawia, że produkty ERKADO, poza polskim rynkiem, dostępne są już w 34 krajach na całym świecie. Produkty ERKADO dostępne są na terenie całego kraju w salonach firmowych, salonach Premium oraz autoryzowanych punktach sprzedaży.
Więcej informacji:
https://erkado.pl/
https://www.facebook.com/Erkado
https://www.linkedin.com/company/erkado/
https://www.instagram.com/erkadodrzwi/
tesa przedstawia tesa® 60418
Nowe kompaktowe wózki czołowe
Zakup stali przez internet – jakie są zalety?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.