GK RAFAMET podsumowuje 2021 rok
Adventure Media
Batorego 7
47-400 Racibórz
magdalena.matusik|adventure.media.pl| |magdalena.matusik|adventure.media.pl
604231738
www.adventure.media.pl
Pomimo bardzo trudnych warunków funkcjonowania w pandemicznym otoczeniu gospodarczym w minionym roku zarówno RAFAMET S.A. jak i cała Grupa Kapitałowa RAFAMET zdołały wypracować zyski. Odlewnia Rafamet Spółka z o.o. odzyskała rentowność zarówno na poziomie sprzedaży wyrobów jak i z działalności gospodarczej i to pomimo dwukrotnej poważnej awarii pieca odlewniczego. - Chcieliśmy osiągnąć lepsze wyniki za rok 2021 ale i z tych musimy się cieszyć biorąc pod uwagę szeroko rozumiane otoczenie gospodarcze, które na nas oddziaływało oraz wydarzenia o charakterze nadzwyczajnym – wyjaśnia E. Longin Wons, Prezes RAFAMET S.A.
Cele na przyszłość
Agresja militarna Rosji na Ukrainę oraz oddziaływanie koronawirusa na gospodarkę światową oraz krajową również w 2022 są faktami. W roku bieżącym będziemy jednak w dalszym ciągu realizowali takie przedsięwzięcia gospodarcze, które są zgodne z kierunkami nowej polityki przemysłowej kraju, w tym przede wszystkim poprzez aktywność w sferze projektów innowacyjnych oraz inwestycyjnych. - W tym roku wdrożone do produkcji zostaną, podpisane w 2021 roku, inwestycje maszynowe, których celem jest usprawnienie procesu technologicznego w firmie, połączonego z poprawą efektywności i produktywności pracy całej firmy – tłumaczy E. Longin Wons, zaznaczając jednocześnie, że cele te są wypadkową strategii firmy i posiadanego portfela zamówień handlowo – produkcyjnych. - Chcemy, aby innowacje oraz inwestycje były strategicznymi wyzwania rozwojowymi dla firmy – mówi Prezes RAFAMET S.A.
W 2021 r. większą część swoich przychodów podmioty Grupy Kapitałowej RAFAMET zrealizowały na rynkach zagranicznych. Sprzedaż na te obszary wyniosła około 86% ogółu sprzedaży Grupy (w 2020 r. wielkość sprzedaży eksportowej wynosiła około 65% ogółu sprzedaży). Wyroby GK RAFAMET trafiły do Chin, Czech, Francji, Turcji, Niemiec, Singapuru oraz na Węgry.
Uzupełniająco należy podać, że w dalszym ciągu istotnym zdarzeniem, które będzie rzutować na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej jest umowa zawarta pomiędzy spółką zależną Odlewnia Rafamet Spółka z o.o. a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie przez NCBiR realizacji projektu pt.: „Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wielkogabarytowych odlewów z żeliwa sferoidalnego o specjalnych własnościach w technologii Full Mould, dedykowanych do produkcji narzędzi tłoczących w sektorze automotive” - W konsekwencji zawartej umowy RAFAMET S.A. dokonał zakupu kilku maszyn i urządzeń do obróbki, co powoduje określone wydatki finansowe z jednej strony ale również oczekiwany jest wzrost przychodu spółki dominującej z tytułu świadczonych usług obróbki skrawania w kolejnych latach - wyjaśnia E. Longin Wons.
Wojna na Ukrainie
Ze względu na atak militarny Rosji na Ukrainę RAFAMET S.A. rozpoczął działania zmierzające do definitywnego wycofania się z udziału w polsko-rosyjskiej spółce j.v. STANRUS-RAFAMET z siedzibą w Moskwie. Firma zaniechała wszelkiej działalności akwizycyjnej i ofertowej na terytorium Federacji Rosyjskiej i Białorusi. - Dramatycznie trudna sytuacja w Ukrainie wywołana agresją na ten kraj ze strony Rosji spowodowała już nie ryzyko, a pewność co do utraty potencjalnych zamówień i kontraktów, które w 2021 roku były przygotowywane pod względem technicznym i ofertowym na rynki ukraiński, łotewski, rosyjski oraz białoruski – dodaje Prezes RAFAMET S.A.
W obecnej chwili nie jest możliwy do oszacowania wpływ trwania pandemii koronawirusa oraz rozpoczętej wojny w Ukrainie na sytuację finansową GK RAFAMET w roku 2022. Jednakże należy pokreślić, że wpływ koronawirusa na sytuację finansową był w roku 2021 bardzo ograniczony. Spółka liczy na znaczącą poprawę sytuacji w zakresie znoszenia restrykcji wynikających z COVID-19.
Spółka wskazała, że czynniki, które będą miały wpływ na osiągnięcie przez Grupę Kapitałową RAFAMET wyników w następnych latach to m.in.: sytuacja geopolityczna na świecie, następstwa gospodarczo – polityczne wynikające z agresji militarnej Rosji na Ukrainę, możliwości zagwarantowania płynności GK na przestrzeni całego roku rozliczeniowego, zakres oraz długość kryzysu wywołanego COVID-19, utrzymanie rentowności na sprzedaży odlewów oraz poprawa rentowności sprzedaży obrabiarek, terminowa realizacja podpisanych kontraktów i uzyskanie dodatniej marży na sprzedaży, a także efektywne wykorzystanie parku maszynowego.
***
RAFAMET S.A.
Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym oraz hutniczym. Udział eksportu w sprzedaży ogółem to około 68-85 proc. Kapitał zakładowy wynosi 43.187.010 zł.
* * *
Kontakt:
www.rafamet.com.pl
Magdalena Matusik
magdalena.matusik@adventure.media.pl
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. kom. 690 449 064
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70

Nowy Prezes Związku Browary Polskie

CBAM - szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu?

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.