GK RAFAMET podsumowuje 2021 rok
Adventure Media
Batorego 7
47-400 Racibórz
magdalena.matusik|adventure.media.pl| |magdalena.matusik|adventure.media.pl
604231738
www.adventure.media.pl
Pomimo bardzo trudnych warunków funkcjonowania w pandemicznym otoczeniu gospodarczym w minionym roku zarówno RAFAMET S.A. jak i cała Grupa Kapitałowa RAFAMET zdołały wypracować zyski. Odlewnia Rafamet Spółka z o.o. odzyskała rentowność zarówno na poziomie sprzedaży wyrobów jak i z działalności gospodarczej i to pomimo dwukrotnej poważnej awarii pieca odlewniczego. - Chcieliśmy osiągnąć lepsze wyniki za rok 2021 ale i z tych musimy się cieszyć biorąc pod uwagę szeroko rozumiane otoczenie gospodarcze, które na nas oddziaływało oraz wydarzenia o charakterze nadzwyczajnym – wyjaśnia E. Longin Wons, Prezes RAFAMET S.A.
Cele na przyszłość
Agresja militarna Rosji na Ukrainę oraz oddziaływanie koronawirusa na gospodarkę światową oraz krajową również w 2022 są faktami. W roku bieżącym będziemy jednak w dalszym ciągu realizowali takie przedsięwzięcia gospodarcze, które są zgodne z kierunkami nowej polityki przemysłowej kraju, w tym przede wszystkim poprzez aktywność w sferze projektów innowacyjnych oraz inwestycyjnych. - W tym roku wdrożone do produkcji zostaną, podpisane w 2021 roku, inwestycje maszynowe, których celem jest usprawnienie procesu technologicznego w firmie, połączonego z poprawą efektywności i produktywności pracy całej firmy – tłumaczy E. Longin Wons, zaznaczając jednocześnie, że cele te są wypadkową strategii firmy i posiadanego portfela zamówień handlowo – produkcyjnych. - Chcemy, aby innowacje oraz inwestycje były strategicznymi wyzwania rozwojowymi dla firmy – mówi Prezes RAFAMET S.A.
W 2021 r. większą część swoich przychodów podmioty Grupy Kapitałowej RAFAMET zrealizowały na rynkach zagranicznych. Sprzedaż na te obszary wyniosła około 86% ogółu sprzedaży Grupy (w 2020 r. wielkość sprzedaży eksportowej wynosiła około 65% ogółu sprzedaży). Wyroby GK RAFAMET trafiły do Chin, Czech, Francji, Turcji, Niemiec, Singapuru oraz na Węgry.
Uzupełniająco należy podać, że w dalszym ciągu istotnym zdarzeniem, które będzie rzutować na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej jest umowa zawarta pomiędzy spółką zależną Odlewnia Rafamet Spółka z o.o. a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie przez NCBiR realizacji projektu pt.: „Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wielkogabarytowych odlewów z żeliwa sferoidalnego o specjalnych własnościach w technologii Full Mould, dedykowanych do produkcji narzędzi tłoczących w sektorze automotive” - W konsekwencji zawartej umowy RAFAMET S.A. dokonał zakupu kilku maszyn i urządzeń do obróbki, co powoduje określone wydatki finansowe z jednej strony ale również oczekiwany jest wzrost przychodu spółki dominującej z tytułu świadczonych usług obróbki skrawania w kolejnych latach - wyjaśnia E. Longin Wons.
Wojna na Ukrainie
Ze względu na atak militarny Rosji na Ukrainę RAFAMET S.A. rozpoczął działania zmierzające do definitywnego wycofania się z udziału w polsko-rosyjskiej spółce j.v. STANRUS-RAFAMET z siedzibą w Moskwie. Firma zaniechała wszelkiej działalności akwizycyjnej i ofertowej na terytorium Federacji Rosyjskiej i Białorusi. - Dramatycznie trudna sytuacja w Ukrainie wywołana agresją na ten kraj ze strony Rosji spowodowała już nie ryzyko, a pewność co do utraty potencjalnych zamówień i kontraktów, które w 2021 roku były przygotowywane pod względem technicznym i ofertowym na rynki ukraiński, łotewski, rosyjski oraz białoruski – dodaje Prezes RAFAMET S.A.
W obecnej chwili nie jest możliwy do oszacowania wpływ trwania pandemii koronawirusa oraz rozpoczętej wojny w Ukrainie na sytuację finansową GK RAFAMET w roku 2022. Jednakże należy pokreślić, że wpływ koronawirusa na sytuację finansową był w roku 2021 bardzo ograniczony. Spółka liczy na znaczącą poprawę sytuacji w zakresie znoszenia restrykcji wynikających z COVID-19.
Spółka wskazała, że czynniki, które będą miały wpływ na osiągnięcie przez Grupę Kapitałową RAFAMET wyników w następnych latach to m.in.: sytuacja geopolityczna na świecie, następstwa gospodarczo – polityczne wynikające z agresji militarnej Rosji na Ukrainę, możliwości zagwarantowania płynności GK na przestrzeni całego roku rozliczeniowego, zakres oraz długość kryzysu wywołanego COVID-19, utrzymanie rentowności na sprzedaży odlewów oraz poprawa rentowności sprzedaży obrabiarek, terminowa realizacja podpisanych kontraktów i uzyskanie dodatniej marży na sprzedaży, a także efektywne wykorzystanie parku maszynowego.
***
RAFAMET S.A.
Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym oraz hutniczym. Udział eksportu w sprzedaży ogółem to około 68-85 proc. Kapitał zakładowy wynosi 43.187.010 zł.
* * *
Kontakt:
www.rafamet.com.pl
Magdalena Matusik
magdalena.matusik@adventure.media.pl
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. kom. 690 449 064
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.