Grupa Selena rozwija działalność w kierunku zrównoważonego rozwoju
Grupa Selena powołała nowy departament ds. sustainability. Jego zadaniem będzie m.in. projektowanie rozwiązań dla budynków spełniających najsurowsze wymagania środowiskowe, takie jak certyfikacja LEED czy BREEAM. To kolejny krok globalnego producenta i dystrybutora chemii budowlanej w stronę zrównoważonego rozwoju.
Zadaniem nowego departamentu będzie dostarczanie produktów i rozwiązań dla budownictwa neutralnego klimatycznie, przy jednoczesnym stosowaniu najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju korporacyjnego. Grupa Selena chce projektować rozwiązania nie tylko dla obiektów energooszczędnych czy zeroemisyjnych, ale też dla budynków o najwyższych i najsurowszych ocenach środowiskowych, jak LEED Platinum czy BREEAM Excellent.
Departamentem będzie kierowała Ewa Kosmala, od wielu lat związana z branżą zrównoważonego budownictwa. – Od początku działalności Grupy Selena, czyli od 1992 roku, koncentrujemy się na produktach i rozwiązaniach poprawiających efektywność energetyczną budynków. Z upływem czasu zmieniła się świadomość społeczna oraz sama nomenklatura tego zagadnienia. Niezmiennym pozostaje jednak fakt, że Selena dostarcza już od 30 lat rozwiązania nazywane dziś zrównoważonymi środowiskowo – podkreśla Ewa Kosmala, global sustainability director w Grupie Selena.
Departament ds. Sustainability w swoich celach na najbliższe lata zakłada m.in. zwiększenie sprzedaży rozwiązań systemowych posiadających Deklaracje Środowiskowe Produktu (Environmental Product Declaration). Selena ma także w planach rozwój systemów zarządzania środowiskowego w swoich fabrykach w oparciu o normy ISO 14001 oraz 45001.
– Praca nad strategią zrównoważonego rozwoju dla Grupy Selena jest dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Chcemy jeszcze głębiej włączyć kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem w działania całej organizacji, dlatego w najbliższym czasie planujemy wdrożyć Globalny Program Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy Selena. Będziemy także współpracowali z międzynarodowymi liderami rynku, m. in. Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego (Green Building Council), którego jesteśmy już członkiem na poziomie krajowym w Polsce i w Rumunii – dodaje Ewa Kosmala.
Ewa Kosmala od wielu lat działa w branży zrównoważonego budownictwa. Jest asesorem wielokryterialnych systemów oceny środowiskowej budynków, m. in. BREEAM, LEED GA i HQE. Przez dwie kadencje pełniła funkcję członka zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Brała udział w pracach nad zielonymi zamówieniami publicznymi (green public procurement) dla branży izolacji cieplnych w Instytucie Techniki Budowlanej, a także w europejskim projekcie Open House, przygotowującym otwarty system oceny środowiskowej dla budynków. Jest współautorką książki „Zrównoważone budynki biurowe”, wydanej przez PWN i PLGBC.
Powołanie departamentu ds. sustainability stanowi kolejny krok w długofalowej strategii Grupy Selena. Firma od początku działalności wprowadza na rynek produkty i rozwiązania systemowe, które zwiększają efektywność energetyczną budynków i poprawiają komfort ich użytkowania. W ostatnich latach opracowała m. in. powłokę hydroizolacyjną COOL-R®, obniżającą koszty klimatyzacji obiektów nawet o 25%, oraz system izolacji i uszczelniania okien Tytan WINS, który spełnia najbardziej rygorystyczne wymogi budynku zeroenergetycznego. Na początku 2022 roku Grupa uruchomiła także działalność nowej spółki – Seleny ESG, której oferta obejmuje usługę kompletnych dachów energetycznych z fotowoltaiką, hydroizolacją i asekuracją dla przemysłu i logistyki.

Nowy Prezes Związku Browary Polskie

CBAM - szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu?

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.