Grupa Selena rozwija działalność w kierunku zrównoważonego rozwoju
Grupa Selena powołała nowy departament ds. sustainability. Jego zadaniem będzie m.in. projektowanie rozwiązań dla budynków spełniających najsurowsze wymagania środowiskowe, takie jak certyfikacja LEED czy BREEAM. To kolejny krok globalnego producenta i dystrybutora chemii budowlanej w stronę zrównoważonego rozwoju.
Zadaniem nowego departamentu będzie dostarczanie produktów i rozwiązań dla budownictwa neutralnego klimatycznie, przy jednoczesnym stosowaniu najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju korporacyjnego. Grupa Selena chce projektować rozwiązania nie tylko dla obiektów energooszczędnych czy zeroemisyjnych, ale też dla budynków o najwyższych i najsurowszych ocenach środowiskowych, jak LEED Platinum czy BREEAM Excellent.
Departamentem będzie kierowała Ewa Kosmala, od wielu lat związana z branżą zrównoważonego budownictwa. – Od początku działalności Grupy Selena, czyli od 1992 roku, koncentrujemy się na produktach i rozwiązaniach poprawiających efektywność energetyczną budynków. Z upływem czasu zmieniła się świadomość społeczna oraz sama nomenklatura tego zagadnienia. Niezmiennym pozostaje jednak fakt, że Selena dostarcza już od 30 lat rozwiązania nazywane dziś zrównoważonymi środowiskowo – podkreśla Ewa Kosmala, global sustainability director w Grupie Selena.
Departament ds. Sustainability w swoich celach na najbliższe lata zakłada m.in. zwiększenie sprzedaży rozwiązań systemowych posiadających Deklaracje Środowiskowe Produktu (Environmental Product Declaration). Selena ma także w planach rozwój systemów zarządzania środowiskowego w swoich fabrykach w oparciu o normy ISO 14001 oraz 45001.
– Praca nad strategią zrównoważonego rozwoju dla Grupy Selena jest dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Chcemy jeszcze głębiej włączyć kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem w działania całej organizacji, dlatego w najbliższym czasie planujemy wdrożyć Globalny Program Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy Selena. Będziemy także współpracowali z międzynarodowymi liderami rynku, m. in. Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego (Green Building Council), którego jesteśmy już członkiem na poziomie krajowym w Polsce i w Rumunii – dodaje Ewa Kosmala.
Ewa Kosmala od wielu lat działa w branży zrównoważonego budownictwa. Jest asesorem wielokryterialnych systemów oceny środowiskowej budynków, m. in. BREEAM, LEED GA i HQE. Przez dwie kadencje pełniła funkcję członka zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Brała udział w pracach nad zielonymi zamówieniami publicznymi (green public procurement) dla branży izolacji cieplnych w Instytucie Techniki Budowlanej, a także w europejskim projekcie Open House, przygotowującym otwarty system oceny środowiskowej dla budynków. Jest współautorką książki „Zrównoważone budynki biurowe”, wydanej przez PWN i PLGBC.
Powołanie departamentu ds. sustainability stanowi kolejny krok w długofalowej strategii Grupy Selena. Firma od początku działalności wprowadza na rynek produkty i rozwiązania systemowe, które zwiększają efektywność energetyczną budynków i poprawiają komfort ich użytkowania. W ostatnich latach opracowała m. in. powłokę hydroizolacyjną COOL-R®, obniżającą koszty klimatyzacji obiektów nawet o 25%, oraz system izolacji i uszczelniania okien Tytan WINS, który spełnia najbardziej rygorystyczne wymogi budynku zeroenergetycznego. Na początku 2022 roku Grupa uruchomiła także działalność nowej spółki – Seleny ESG, której oferta obejmuje usługę kompletnych dachów energetycznych z fotowoltaiką, hydroizolacją i asekuracją dla przemysłu i logistyki.
Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Ultrakompaktowe wózki podnośnikowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.