Kierunek PropTech – SEGRO wspiera transformację cyfrową
Wiodący właściciel, zarządca i deweloper nowoczesnych powierzchni magazynowych – firma SEGRO, dołączyła do grona członków-założycieli organizacji Proptech Foundation, zrzeszającej największe firmy z rynku nieruchomości, które są zaangażowane w digitalizację nieruchomości komercyjnych.
SEGRO, które od lat analizuje trendy rynkowe i wdraża na terenie swoich parków logistycznych w całej Polsce innowacyjne rozwiązania technologiczne, postanowiło jeszcze aktywniej wspierać transformację cyfrową i rozwój branży nieruchomości. Dołączając do Proptech Foundation jako członek-założyciel, deweloper będzie uczestniczył w inicjatywach organizacji, takich jak PropTech Sandbox, dotyczącej prototypowania i szybkiego testowania nowych technologii i rozwiązań, PropTech HUB, tj. uruchomionym we współpracy z Cambridge Innovation Center największym kampusie innowacji w Europie czy też CRE Transformation Academy – unikalnym w skali światowej praktycznym programie edukacyjnym.
– Możliwość przystąpienia do Proptech Foundation w roli członka-założyciela to dla nas ogromne wyróżnienie. Od lat uważnie obserwujemy proces przeobrażeń technologicznych, które dokonują się na rynku nieruchomości komercyjnych, a także aktywnie w nim uczestniczymy, wdrażając rozwiązania PropTech na terenie naszych parków. Wierzymy, że będąc w organizacji, zdziałamy wiele na rzecz innowacji w naszej branży – podkreśla Magdalena Szulc, Managing Director SEGRO na Europę Centralną.
– Sektor magazynowy w Polsce przechodzi prawdziwą rewolucję. W ciągu ostatniego roku stał się najbardziej atrakcyjnym i poszukiwanym aktywem nieruchomościowym. Podobną zmianę obserwujemy w popycie na nowe technologie i innowacje. Magazyny stają się coraz bardziej zaawansowane cyfrowo i ten trend będzie jeszcze mocniejszy w 2021 roku. Cieszymy się, że wspólnie z SEGRO, jednym z liderów tej branży w Polsce i Europie, będziemy mogli prowadzić inicjatywy wspierające dalszy wzrost nie tylko biznesu magazynowego, ale również pomagać w rozwoju młodym polskim firmom technologicznym, startupom oraz całemu ekosystemowi PropTech w Polsce - mówi Bartosz Dobrowolski, Co-Founder Proptech Foundation.
SEGRO doskonale wie, że inteligentne magazyny to przyszłość rynku logistycznego. Firma od kilku lat wdraża w swoich parkach logistycznych rozwiązania PropTech, takie jak chociażby system kontroli dostępu, który automatycznie odczytuje tablice rejestracyjne czy system monitorowania mediów w chmurze. Jako że pojazdy elektryczne uważane są za przyszłość motoryzacji, na terenie parków SEGRO montowane są również ładowarki do samochodów elektrycznych i hybryd.
Poza praktycznymi wdrożeniami nowoczesnych technologii w parkach, deweloper inwestuje także w analizę rynku w tym zakresie. Pod koniec 2019 r. SEGRO zrealizowało raport „PropTech na rynku magazynowym”. Wśród kluczowych wniosków, jakie płyną z raportu, jest m.in. fakt, iż trzy czwarte polskich przedsiębiorców korzysta z tego typu rozwiązań, a blisko 90 proc. dostrzega bezpośrednie korzyści z zastosowania ich w swoich firmach. Do najważniejszych zaliczają oni korzyści ekonomiczne, związane z optymalizacją kosztów (60%) oraz ekologiczne (46%).

Rosnąca popularność wynajmu wózków widłowych. Koszty, dostępność i serwis decydują o wyborze

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.