KOBIETY I ZIELONA PRZYSZŁOŚĆ ANIMACJI. ANIMARKT STOP MOTION FORUM OGŁASZA
KOBIETY I ZIELONA PRZYSZŁOŚĆ ANIMACJI.
ANIMARKT STOP MOTION FORUM OGŁASZA PROGRAM
Pytania o przyszłość animacji i branżowe równouprawnienie, poszukiwania ekologicznych rozwiązań i dyskusja o systemie edukacji branżowej – tegoroczna edycja ANIMARKT Stop Motion Forum stawia na debatę o wyzwaniach dla przemysłu animacji na świecie. Nie zabraknie też stałych programowych elementów, jak spotkania biznesowe, warsztaty, masterclassy czy pitchingowe zmagania twórców z 14 krajów. Znamy szczegółowy program październikowego wydarzenia.
ANIMARKT Stop Motion Forum 2023 rozpocznie się 4 października i potrwa pięć dni. Jest to jedyne branżowe wydarzenie na świecie, które integruje środowisko filmu poklatkowego. To właśnie na łódzkim forum nawiązują się biznesowe relacje, międzynarodowe kooperacje, a młodzi twórcy mają niecodzienną okazję zaprezentowania własnych projektów przed swoimi mistrzami. To tu swój początek mają filmy doceniane przez krytyków i publiczność.
– W tym roku poza stałymi punktami programu, będziemy rozmawiać o przyszłości branży animacji. Wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami forum zastanowimy się, co należy zmienić, żeby przemysł był bardziej przyjazny pracownikom. Stworzyliśmy też grupę specjalistów z całego świata, która będzie szukać nowatorskich rozwiązań zmniejszających negatywny wpływ na środowisko. Wszystko po to, by stale zwiększać nasze możliwości – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Skowron z MOMAKIN, dyrektorka ANIMARKT Stop Motion Forum.
Kwestia równego traktowania i rodzicielstwa pojawi się podczas panelu dyskusyjnego o zmianach, jakie powinny zostać wprowadzone, żeby branża była bardziej przyjazna pracownikom. Wśród rozmówców znajdą się scenarzystka Rita Domonoyi, reżyserka Joanna Kożuch i scenografka Susanna Jerger. Tegoroczną nowością będzie program mentoringowy dla młodych producentek i kierowniczek produkcji, przeznaczony dla uczestniczek z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Pięć kobiet pozna zagadnienia związane z organizacją i zarządzaniem produkcją filmową, finansowaniem produkcji filmowej, promocją i dystrybucją filmu oraz zrównoważoną produkcją filmową. Wśród prowadzących znajdą się specjalistki doskonale znane w branży: producentka wykonawcza Katarzyna Gromadzka, producentka kreatywna Maria Motovska, producentka Annemie Degryse, producentka Kamila Dohnalova i specjalistka od zielonej produkcji Birgit Heidsiek.
Powołana przez MOMAKIN „zielona grupa”, składająca się z osób zajmujących się budową lalek czy elementów scenografii, spotka się przy okrągłym stole by omówić i wypróbować nowe rozwiązania materiałowe, jak np. materiał z sosny. W spotkaniach wezmą udział cenione w branży osoby, jak lalkarka Sonia Iglesias Rey, reżyserka Debora Mendes, kierowniczka artystyczna Francesca Maxwell, reżyserka Ru Kuwahata. Temat green filmingu to także panel dyskusyjny poświęcony przygotowanemu przez MOMAKIN green guide, który zbiera zalecenia dotyczące zielonej produkcji. W panelu wezmą udział Birgit Heidsiek, Kike Ortega, Margarita Miel Paredes, czy Sonia Iglesias.
– Doskonale zdajemy sobie sprawę, że branża animacji oddziałuje na środowisko. Chcąc temu zapobiec, sprawdzamy alternatywne rozwiązania dla dotychczasowych działań. Szukamy materiałów, która mogą zastąpić obecne, a jednocześnie będą neutralne dla otoczenia. Bardzo się cieszymy, że do pracy nad zielonym podręcznikiem i okrągłego stołu udało nam się zaprosić osoby, które w swojej zawodowej codzienności szukają nowatorskich, ekologicznych rozwiązań - mówi Paulina Zacharek, współorganizatorka ANIMARKT Stop Motion Forum.
Równie ciekawie zapowiada się konferencja poświęcona edukacji branżowej, podczas której uczestnicy skonfrontują ze sobą różne sposoby kształcenia w zakresie animacji w Polsce i na świecie.
Jak zwykle w programie nie zabraknie intensywnych, kilkudniowych warsztatów. Pierwszy poświęcony animacji postaci poprowadzi Kim Keukeleire, która współpracowała z Wesem Andersonem przy jego filmie „Fantastyczny Pan Lis”. Była też starszym animatorem przy „Guillermo Del Torro: Pinokio”. Drugi, o roli producenta liniowego w produkcji animacji poklatkowej, poprowadzi Angela Poschet – wielokrotnie nagradzana producentka liniowa i konsultantka, znana z „Wyspy Psów” Wesa Andersona i nominowanej do Oscara „Frankenweenie” Tima Burtona.
Równie ciekawie zapowiada się seria masteclassów. Ru Kuwahata – reżyserka i współtwórczyni nominowanego do Oscara filmu “Negative Space” – opowie o pracy nad swoim najnowszym filmem, a jednocześnie pierwszym pełnometrażowym projektem, w którym łączy technikę stop motion z cyfrową. Piotr Matysiak, doświadczony operator filmowy, wyjaśni jaki artystyczny potencjał tkwi w stereoskopii. A Miel-Margarita Paredes, twórczyni lalek, specjalizująca się w budowaniu konstrukcji animacyjnych, opowie o sztuce tworzenia lalek.
Szansą zaprezentowania osiągnięć będą Career Days, czyli krótkie 15-minutowe spotkania z przedstawicielami pięciu studiów i znalezienia pracy przy projektach stop motion. Rozmowy z wybranymi twórcami przeprowadzą przedstawiciele uznanych studiów: holenderskiego 5 A.M. Studios, szwedzkiego Apparat AP, amerykańskiej LAIKA, hiszpańskiego Pangur Animation czy brytyjskiego Passion Picture.
Niezmiennie najważniejszym punktem programu, na który wszyscy czekają, jest sekcja konkursowa forum. W pitchingowych zmaganiach weźmie udział 20 projektów: z Niemiec, Francji, Brazylii czy Meksyku, których twórcy powalczą o nagrody przybliżające do realizacji swojego filmu. Organizatorzy podkreślają, że tegoroczne projekty są bardzo ciekawe i różnorodne, a wybór tych najlepszych będzie wyjątkowo trudny.
Szczegółowy program siódmej edycji wydarzenia można znaleźć na stronie wydarzenia: www.animarkt.pl. Udział w najnowszej edycji wynosi 45 euro oraz 30 euro dla studentów.
ANIMARKT Stop Motion Forum odbędzie się między 4 a 8 października w Łodzi.
Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
___
Organizatorem wydarzenia jest MOMAKIN, który łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w projektach w stop motion. Wspiera animacje na każdym etapie ich powstawania: od planowania i finansowania po promocję i dystrybucję.
Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Ultrakompaktowe wózki podnośnikowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.