Komunikaty PR

OD 2024 R. ODBICIE NA RYNKU CHEMII BUDOWLANEJ.

2023-01-17  |  17:00
Biuro prasowe

RYNEK CHEMII BUDOWLANEJ – wyniki i prognoza

Firma badawcza IBP Research specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych, podsumowała wyniki sprzedaży chemii budowlanej w roku 2022 oraz wykonała prognozę jej rozwoju na lata 2023-25.

Analiza została przeprowadzona poprzez agregację danych na temat 14-tu rynków produktowych, które IBP Research systematycznie bada 1-2 razy w roku. Są to:

Rynek klejów do płytek ceramicznych, Rynek  klejów gipsowych, Rynek wylewek podłogowych, Rynek mas samopoziomujących, Rynek systemów dociepleń, Rynek hydroizolacji bitumicznych, Rynek tynków gipsowych maszynowych, Rynek tynków gipsowych ręcznych, Rynek suchych (sypkich) gładzi i mas szpachlowych, Rynek mokrych (gotowych) gładzi i mas szpachlowych, Rynek farb do ścian i elewacji, Rynek farb i lakierów na metal i drewno, Rynek tynków cementowo-wapiennych, Rynek zapraw murarskich.

Wg danych IBP Research, sumaryczna sprzedaż w/w produktów na polskim rynku osiągnęła w 2022 roku wielkość 5,3 mln ton. Oznacza to spadek w stosunku do 2021 r. o 10 procent.

Wynik ten wyznaczony został na podstawie bezpośredniego badania rynku podsumowującego sprzedaż dystrybutorów i zakupy wykonawców.

Opisywany rynek agencja IBP Research wyceniła na poziom sprzedaży 10,5 mld zł netto w 2022 roku, co przekłada się na wzrost o niecałe 5 procent w stosunku do poprzedniego. Wzrost wartościowy jest pochodną podwyżek cen w roku 2022 o 15-20%, w zależności od typu produktu.

Prognoza chemii budowlanej, opracowana przez IBP Research na rok 2023, jest pesymistyczna. Rynek będzie kontynuował spadki ilościowe (tonażowe), ceny będą kontynuowały wzrosty, wartościowo wyjdzie na podobny poziom (+5%).

Natomiast, wg analizy, od 2024 roku rynek zacznie się odbudowywać. Najpierw poprzez popyt na materiały bazowe (hydroizolacje, wylewki, zaprawy murarskie) a rok-dwa później poprzez sprzedaż materiałów wykończeniowych (kleje do płytek, gładzie, farby, tynki).

Prognoza rozwoju rynku wyznaczona została na podstawie ekstrapolacji danych o sytuacji makroekonomicznej i tendencjach w gospodarce ogółem, ekstrapolacji danych o koniunkturze budowlanej i przewidywanych w branży budowlanej kierunkach i konsekwencjach (np. analiza rozpoczętych inwestycji budowlanych, analiza wydanych pozwoleń na budowę mieszkań i powierzchni niemieszkalnych) oraz bezpośrednich, pogłębionych wywiadów z uczestnikami rynku (producenci materiałów budowlanych, dystrybutorzy, wykonawcy) na temat koniunktury, planów, możliwości, potencjału rynku na którym funkcjonują.

Rynek budowlany w Polsce znalazł się w szczególnym okresie, kiedy jego potencjał i rozwój determinują przede wszystkim czynniki makroekonomiczne o zasięgu ogólnoświatowym. Przez dwa lata rynek zmagał się ze skutkami pandemii.  W następstwie covidowych lockdownów, w skali gospodarki globalnej zaznaczyły się 3 negatywne konsekwencje: ograniczenie dostępności surowców i materiałów, przerwanie łańcuchów dostaw, wzrost cen materiałów chemicznych i budowlanych. Kolejne, groźniejsze jeszcze skutki wywołała, wywołuje i będzie nadal wywoływać, wojna w Ukrainie. Jej konsekwencje to:

  • niespotykane wzrosty kosztów energii i jej źródeł, w tym węgla i gazu, jako skutek sankcji na linii UE - Rosja,
  • niedobór surowców i materiałów zza wschodniej granicy, ale też z Chin i UE,
  • odpływ pracowników budowlanych z Ukrainy,
  • pogłębienie inflacji ogólnogospodarczej, ogólny spadek siły nabywczej Polaków,
  • wzrosty stóp procentowych, ograniczające zdolność kredytową i zniechęcające do inwestycji,
  • pogorszenie rentowności firm budowlanych, z groźbą bankructw.

O ile ze skutkami pandemii, polski rynek budowlany poradził sobie całkiem dobrze, to konflikt zbrojny za jego bezpośrednią granicą, z całymi tego konsekwencjami, wywołał kryzys w budownictwie na wielu płaszczyznach.

Jeśli chodzi o sam rynek chemii budowlanej, to jeszcze na początku zeszłego roku, nastroje w branży były optymistyczne wśród producentów, dystrybutorów i wykonawców. Zresztą nie gołosłownie. Baza poprzednich dwóch lat była niska, rynek dryfował. A rok 2021 zakończył się wzrostami: +24% liczby mieszkań rozpoczętych, +23% wydanych pozwoleń na mieszkania, +28% wydanych pozwoleń na budynki niemieszkalne (liczone wg powierzchni).

Jednak po dokonaniu przez Rosję agresji na Ukrainę, sytuacja na rynku, ze względów politycznych i makroekonomicznych, uległa bardzo dużej zmianie, powodując od połowy roku zapaść. W efekcie, rok 2022 zakończył się spadkiem liczby mieszkań rozpoczętych o 27% i spadkiem wydanych pozwoleń o 10%. To właśnie budownictwo mieszkaniowe będzie głównym hamulcowym popytu na chemię budowlaną. Tak nowe, jak remonty i modernizacje. Na skutek drożyzny materiałów budowlanych, usług wykonawczych i kredytów bankowych – plany remontowe Polaków ulegają przesunięciu albo wydłużeniu w czasie.

Dużo lepiej na chwilę obecną wygląda sytuacja w innym obszarze aplikacji chemii budowlanej, czyli budownictwie niemieszkaniowym. W zeszłym roku wzrosła łączna powierzchnia użytkowa nowych i rozbudowanych budynków niemieszkalnych o 16%, wzrosła też powierzchnia pozwoleń na budowę o 6% (dane po 3 kwartałach). Raczej na pewno przed skutkami kryzysu obroni się największy segment budownictwa niemieszkaniowego, tj. budynki przemysłowo-magazynowe, co wiąże się z potężnym rozwojem e-handlu i tworzeniem baz przerobowych w Polsce.

Polski rynek ma duży potencjał, duże potrzeby mieszkaniowe i duże aspiracje rozwoju powierzchni niemieszkalnych. Jest w długiej perspektywie rynkiem rozwijającym się. Oczekuje się więc, że obecne zawirowanie nie wpłynie na niego w skali globalnej i długoterminowej, że nie dłużej niż 2 lata. Oczywiście najwięcej zależy od wojny w Ukrainie, jej czasu trwania i stopnia eskalacji, od wielkości i rodzaju sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję i od sankcji płynących ze strony Rosji – od wszystkiego, co wpływa na ogólną gospodarkę Polski i jej partnerów przemysłowych i handlowych. Na chwilę obecną najbardziej prawdopodobne wydaje się, że trudna sytuacja geopolityczno-gospodarcza będzie miała kontynuację w obecnym roku, ale jednocześnie będzie to rok wygaszania negatywnych następstw i osiągania względnej stabilizacji.

Tak też na polskim rynku chemii budowlanej, rok 2023 będzie kontynuacją kryzysu, ale od 2024 możemy już oczekiwać powrotu na ścieżkę rozwoju.

Artykuł na podstawie raportu IBP Research:

„PROGNOZA ROZWOJU RYNKU CHEMII BUDOWLANEJ  W POLSCE  (14 grup produktowych) na lata 2023-2025”

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Jak polskie termoelektryki mogą odpowiedzieć na wyzwania zielonej transformacji Biuro prasowe
2024-04-24 | 01:00

Jak polskie termoelektryki mogą odpowiedzieć na wyzwania zielonej transformacji

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o konieczności przejścia na odnawialne źródła energii. To nie tylko kwestia ekologii, ale także suwerenności energetycznej. W Polsce, ze
Przemysł Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń
2024-04-13 | 08:00

Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń

Polskie przedsiębiorstwa przetwarzające tworzywa sztuczne zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Świadczy o tym wzrost sub-indeksu MiU dla tej branży o 6,15 pkt. Jest to efekt m.in.
Przemysł Forum Holzbau Polska - spotkanie profesjonalistów branży konstrukcji drewnianych
2024-04-05 | 12:30

Forum Holzbau Polska - spotkanie profesjonalistów branży konstrukcji drewnianych

Wydarzenie: Forum Holzbau Polska - spotkanie profesjonalistów branży konstrukcji drewnianych Data: 23-24.04.2024 r. Miejsce: Windsor Hotel Jachranka Dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.