Promostal robi zwrot w kierunku LNG. Inwestycja w nową produkcję
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Producent konstrukcji stalowych, Promostal z Czarnej Białostockiej wchodzi w nowy segment działalności: produkcję kriogenicznych zbiorników do magazynowania LNG. To właśnie gaz płynny ma odgrywać centralną rolę, jako alternatywa wobec braku dostaw gazu z Rosji.
- Wstrzymanie rosyjskich dostaw gazu do Polski powoduje niepokój na rynku i obawy o bezpieczeństwo energetyczne kraju - mówi Agnieszka Stanisławczyk, prezes Promostalu. - Tymczasem oczywistą alternatywą dla dostaw gazu z Rosji, jest skroplony gaz ziemny LNG, dostarczany do Polski drogą morską m.in. przez terminal w Świnoujściu. Niezbędna jest jednak rozbudowa infrastruktury LNG, której istotną częścią są kriogeniczne zbiorniki magazynowe. Mamy więc nadzieję, że nasza inwestycja w dywersyfikację produkcji, okaże się strzałem w dziesiątkę.
Promostal uruchomił produkcję innowacyjnych zbiorników kriogenicznych w ramach unijnego programu, wspierającego inwestycje w podlaskich przedsiębiorstwach. Wart blisko 24,5 mln projekt (z czego fundusze europejskie to 7 mln zł) zakładał również przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych, których efektem jest wprowadzenie na rynek nowego zbiornika magazynowego.
Własna myśl technologiczna
Zbiorniki magazynowe LNG Promostalu budową przypominają termos.
- Jednak w odróżnieniu od termosu, wnętrze wykonane jest z nierdzewnej stali, a obudowa zewnętrzna - ze stali konstrukcyjnej, zabezpieczonej powłoką antykorozyjną, która też ma za zadanie odbijanie ciepła od promieniowania słonecznego – mówi inżynier Marek Supruniuk. - Najważniejszą częścią naszego zbiornika jest izolacja termiczna, która pozwala na utrzymanie cieczy LNG w temperaturze -162°C. Jest ona zbudowana z wielowarstwowej izolacji MLI oraz wysokiej próżni. Przy doborze izolacji czerpaliśmy z rozwiązań stosowanych w pojazdach kosmicznych, które muszą pracować w temperaturach, jakie panują np. na księżycu: od -180 do +110 st. C.
Autonomiczny kriogeniczny magazyn LNG
Zbiorniki kriogeniczne służą do magazynowania gazu w postaci skroplonej, a ich konstrukcja pozwala utrzymywać paliwo w temperaturze -162°C. W wyniku procesu schładzania gaz ziemny zmniejsza swoją objętość ok. 600 razy i można go łatwo transportować w takich zbiornikach na znaczne odległości. Promostal kieruje swoją nową ofertę do firm, prowadzących handel i dystrybucję gazu LNG, firm zajmujących się projektowaniem i budową stacji regazyfikacji LNG oraz stacji tankowania LNG / CNG, wykorzystujących kriogeniczne zbiorniki do magazynowania skroplonego gazu.
Potencjalnymi odbiorcami LNG z takich stacji są średni i duzi klienci przemysłowi, wykorzystujący skroplony gaz do celów technologicznych, a także do ogrzewania. To też źródło energii dla wszelkich odbiorców indywidualnych, którzy nie mają dostępu do systemu przesyłowego gazu ziemnego - małych miejscowości, gmin, osiedli mieszkaniowych, ośrodków wypoczynkowych czy hoteli. Autonomiczne zbiorniki LNG pozwalają na wykonanie lokalnych sieci gazowych, do których mogą podłączać się indywidualni odbiorcy na takich samych zasadach, jak przy standardowych sieciach gazu ziemnego. LNG wykorzystują również stacje tankowania taboru komunikacji miejskiej, międzymiastowej i samochodów ciężarowych.
Płynny gaz – paliwo skazane na sukces
Według ekspertów, zwrot w kierunku LNG to najbardziej naturalny ruch w bieżącej sytuacji. Ale płynny gaz ma przyszłość nie tylko wobec braku dostaw z Rosji czy dostępu do sieci gazowej - to także medium przyjazne środowisku, bardzo ekonomiczne ze względu na niskie koszty eksploatacji, transportu i magazynowania, a także bezpieczne - nie ma możliwości skażenia środowiska w przypadku wycieku gazu skroplonego. Jest to też paliwo bardzo wydajne - po regazyfikacji - ze 100 m³ LNG otrzymujemy 60 tys. m³ gazu ziemnego.
Zbiorniki kriogeniczne mają różne pojemności – najpopularniejsze, o pojemności 60 m³ mogą pomieścić nawet 32 400 m³ paliwa w postaci gazu.
tesa przedstawia tesa® 60418
Nowe kompaktowe wózki czołowe
Zakup stali przez internet – jakie są zalety?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.