Komunikaty PR

Przyszłość intralogistyki należy do automatyzacji

2022-12-20  |  10:00
Biuro prasowe
Do pobrania Inf.pras. ( 0.04 MB )

Przyszłość intralogistyki należy do automatyzacji

Odense, 13 grudnia 2022: Jesper Sonne Thimsen, dyrektor sprzedaży na Europę Środkową i Wschodnią w Mobile Industrial Robots (MiR), wiodącym producencie autonomicznych robotów mobilnych (AMR), podsumował kluczowe trendy wpływające na rynek AMR podczas briefingu prasowego. Zwiększona adopcja robotów do produkcji podstawowej będzie łączyć się z powstawaniem większych flot AMR, co z kolei będzie skutkować koniecznością zarządzania współdziałaniem różnych robotów w ramach floty, interoperacyjnością, bardziej zaawansowaną współpracą systemami IT, łatwiejszą konserwacją i rozwojem funkcji AI.

45% wzrostu, a to nie koniec. Robotyzacja z perspektywy rynku

Zgodnie z danymi z raportu IFR, rozwiązania robotów mobilnych są już mocno zakorzenione w transporcie i logistyce, w samym 2021 roku sprzedanych zostało ponad 49 500 jednostek. Jest to znaczący, 45-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Wyniki sprzedaży odzwierciedlają również zapotrzebowanie na zautomatyzowany transport mobilny w produkcji - ponad 80% sprzedanych jednostek stanowiły roboty mobilne do transportu i logistyki wewnętrznej bez ruchu publicznego. W 2021 roku sprzedaż jednostkowa wzrosła o 47% do ponad 40 400 sztuk.

"Potrzebę automatyzacji transportu materiałów przyspiesza trudna sytuacja na rynku pracy oraz konieczność zapewnienia odpornych na zawirowania produkcji i usług. Ostatnie lata udowodniły, że robotyzacja jest odpowiedzią na te problemy. Roboty MiR działają 24/7, radząc sobie ze zmiennym środowiskiem pracy i potrzebami, umożliwiając producentom przesunięcie pracowników do prac związanych z kreowaniem łańcucha wartości, a nie tych, które są jedynie kosztem dla firmy" - mówi Jesper Sonne Thimsen, dyrektor sprzedaży na Europę Środkową i Wschodnią w Mobile Industrial Robots (MiR).

Eaton i Forvia - spojrzenie na udane wdrożenia

Rumuński Eaton jest globalną firmą zajmującą się zarządzaniem energią. W zakładzie w Arad wytwarzane są produkty dla jednostki biznesowej Life Safety. Roboty MiR zostały tam wdrożone w celu optymalizacji procesów intralogistycznych i bezpieczeństwa. Głównym powodem było odciążenie pracowników i przesunięcie ich do zadań o wyższej wartości dodanej, takich jak praca w  zespołach wielozadaniowych. Roboty MiR pracują w firmie Eaton sześć dni w tygodniu, działając na dwie zmiany. Każdego dnia transportują ponad 100 palet.

Przed wdrożeniem systemu AMR materiały były transportowane przez pracowników za pomocą ręcznych wózków widłowych. Zajmowało to niepotrzebnie czas, zwłaszcza pomiędzy zmianami, kiedy linie montażowe musiały być przygotowane dla przychodzących pracowników. Cała flota składa się z 5 robotów MiR. Firma planuje wykorzystać nowe MiR250 do pobierania komponentów elektronicznych z kontrolowanego środowiska obszaru SMT.

W zakładzie Forvia w Písku (CZ) pracuje 14 robotów MiR. 7 z nich to duże roboty, głównie MiR600, które pracują w obszarze wyrobów gotowych, przynosząc puste palety na linie montażowe i odbierając pełne palety do obszaru logistyki. Drugim obszarem, w którym działają roboty MiR250, jest dostarczanie komponentów z magazynu na linie montażowe. Roboty w zakładzie pracują 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, pokrywając wszystkie trzy zmiany. Roboty MiR zostały wybrane jako najlepiej dopasowane do potrzeb producenta: są rozwiązaniem dostępnym na całym świecie, kompletnym, autonomicznym, korzystającym z łączności Wi-Fi, niezależnego mapowania i dostosowanego oprogramowania flotowego. Ostatnim czynnikiem był poziom serwisu i konserwacji świadczonych przez Mobile Industrial Robots, który został oceniony jako bardzo wysoki.

We wszystkich powyższych przypadkach, użytkownicy dokładnie kalkulowali koszt posiadania, co okazało się przydatne, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów energii elektrycznej. "Z dumą możemy powiedzieć, że nasze produkty, oprócz innych cech, wyróżnia niskie zużycie energii. Pełny dzień pracy MiR kosztuje zaledwie 2,58 EUR. Wdrażając nasze AMR, klienci otrzymują doskonałą wydajność i niskie rachunki za energię w pakiecie" - powiedział Jesper Sonne Thimsen.

Roboty AMR w przyszłości - czego możemy się spodziewać

Podczas spotkania Jesper Sonne Thimsen przedstawił kluczowe trendy, które będą kształtować przyszłość robotyki i automatyki. Są one związane ze zmianami demograficznymi (niedobory siły roboczej), koniecznością optymalizacji kosztów oraz rozwojem technologii.

Szybki wzrost obecności AMR-ów i innych robotów w przemyśle oraz nowe standardy komunikacji zwiększą zapotrzebowanie na narzędzia do zarządzania flotami składającymi się z jednostek pochodzących od różnych dostawców. Szersze wykorzystanie standardu komunikacji 5G przyniesie nowe możliwości szybszej wymiany danych i szybszego czasu reakcji robotów. Trend ten jest wzmacniany przez rozwój AI umożliwiający AMR-om bezpośrednią komunikację i np. odciążenie operatora od priorytetyzacji misji. Również zacieranie się granic pomiędzy różnymi "klasycznymi" zastosowaniami robotów oraz łączenie różnych urządzeń, pochodzących od różnych dostawców, w jedno rozwiązanie jest zauważalne i z czasem będzie się nasilać. "Widząc, jak nasi klienci korzystają z dostarczanych przez nas rozwiązań, wiemy, że możliwości są nieograniczone - zależą tylko od chęci rozwiązania problemu" - podsumował Jesper Sonne z MiR.

 

O Mobile Industrial Robots

MiR opracowuje i produkuje jedną z najbardziej zaawansowanych w branży gamę autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które wspierają szybką, łatwą i tanią automatyzację logistyki wewnętrznej i optymalizację obsługi materiałów. MiR oferuje jedną z najbardziej zaawansowanych flot robotów mobilnych, wykorzystywanych zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i małych i średnich klientów w wielu branżach, od produkcji przez logistykę po opiekę zdrowotną. Założona w Danii w 2013 roku firma MiR wyrosła na globalnego lidera z blisko 220 dystrybutorami i certyfikowanymi integratorami systemów w 60 krajach. MiR został przejęty przez Teradyne w 2018 roku, a w 2022 Teradyne połączył AutoGuide Mobile Robots w MiR, aby dostarczyć szeroką linię produktów AMR o szerokim zakresie ładowności. Siedziba główna MiR znajduje się w Odense w Danii, a biura regionalne w Holbrook, NY, San Diego, CA, North Reading, MA, Georgetown, KY, Singapurze, Frankfurcie, Barcelonie, Tokio, Seulu i Szanghaju. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mobile-industrial-robots.com.

 

 

Press contact:

Dorota Prochowicz

Omega Communication

dprochowicz@communication.pl +48 728 433 401

Company contact:

Marina Balanovic

Mobile Industrial Robots

mab@mir-robots.com
+45 60 24 18 88

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł BRAK ZDJĘCIA
2024-08-14 | 10:00

Firma Beko wyróżniona w prestiżowym rankingu TIME

Beko zajęło wysokie, 44. miejsce na prestiżowej liście najbardziej zrównoważonych firm na świecie, przygotowanej przez magazyn TIME i Statistę. W corocznym konkursie udział wzięło 5000 przedsiębiorstw z całego globu,
Przemysł Wydajny magazyn na 49 tys. palet - case study
2024-07-31 | 11:15

Wydajny magazyn na 49 tys. palet - case study

W odpowiedzi na rosnący popyt na urządzenia HVAC, firma TROTEC zdecydowała się usprawnić procesy logistyczne, konsolidując magazyny i tworząc centralne, wydajne centrum dystrybucji
Przemysł Nowe regulacje i trendy: Co czeka polski rynek mebli do siedzenia?
2024-07-31 | 06:31

Nowe regulacje i trendy: Co czeka polski rynek mebli do siedzenia?

Najnowszy raport agencji badawczej MarketHub ujawnia kluczowe trendy i zmiany na polskim rynku mebli do siedzenia. Meble tapicerowane wciąż dominują, jednak meble nietapicerowane odnotowują

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.