Rockwell Automation prezentuje Raport o Stanie Inteligentnej Produkcji
Raport o Stanie Inteligentnej Produkcji z 2022 r. (The 2022 State of Smart Manufacturing Report) to najbardziej solidna edycja, jaka dotychczas powstała. Badanie zostało przeprowadzone przez Plex Systems, spółkę firmy Rockwell Automation, we współpracy z Hanover Research. Wśród uczestników i respondentów znalazły się firmy produkcyjnej z całego świata, łącznie około 321 podmiotów. Wyniki badania ujawniają obecny stan i kondycję inteligentnej produkcji (smart manufacturing), wyzwania przed którymi stoją firmy produkcyjne, a także oczekiwania dotyczące przyszłości sektora produkcyjnego. Dzięki odkryciom i zaleceniom zawartym w opracowanym raporcie, a także dołączonej liście kontrolnej (strona 41 raportu) można samodzielnie opracować i stworzyć własny plan działania dotyczący wdrażania technologii i wykorzystać przyszłość inteligentnej produkcji.
Coroczny raport o stanie inteligentnej produkcji firmy Plex (spółka Rockwell Automation) wziął pod lupę najpilniejsze wyzwania branży produkcyjnej ostatniej dekady. Niedobór wykwalifikowanych pracowników, zakłócenia w łańcuchu dostaw i ograniczanie ryzyka są co roku głównymi przeszkodami w rozwoju branży, ale ich przyczyny stale się zmieniają. Kluczem do rozwiązania tych problemów i innych jeszcze nieznanych zjawisk jest technologia – w szczególności inteligentna produkcja. Czynniki takie jak wzrost ilości danych na poziomie zakładu, większa łączność maszyn i ludzi, rozwój Przemysłowego Internetu Rzeczy oraz praktyczne wykorzystanie i przystępność cenowych technologii zmieniają produkcję i poszerzają ludzkie możliwości.
1. SMART MANUFACTURING
Inteligentna instrumentacja i optymalizacja w czasie rzeczywistym procesów biznesowych, fizycznych i cyfrowych w fabrykach i w całym łańcuchu wartości. Zasoby i procesy są zautomatyzowane, zintegrowane, monitorowane i stale oceniane na podstawie wszystkich dostępnych informacji możliwie najbliżej czasu rzeczywistego. Rockwell Automation wskazuje, że wdrożenie inteligentnej produkcji przyspieszyło o 50% i w 2022 ten trend wzrostowy się utrzyma. Modularyzacja oprogramowania, która pozwala na stopniowe przyjmowanie technologii, zyskuje na popularności, ponieważ producenci chcą stać się bardziej zwinni w obliczu przeciwności.
- Wdrażanie inteligentnej produkcji wzrosło o 50% rok do roku
- Działania w zakresie ESG są traktowane bardziej priorytetowo
- Bariery wejścia są niższe, co prowadzi do wyższego poziomu adopcji i bardziej atrakcyjnego zwrotu z inwestycji.
2. PANDEMIA ODKRYŁA 3 ROZWIJAJĄCE SIĘ WYZWANIA BIZNESOWE
Rockwell Automation wskazuje, że raporty o stanie inteligentnej produkcji z 2021 i 2022 r. wskazały, że pandemia COVID-19 uwypukla problemy i wyzwania, z jakimi mierzy się branża:
- Nowoczesne rozwiązania do zarządzania łańcuchem dostaw muszą uwzględniać współczesną złożoność.
- Przy ponad 800 000 nieobsadzonych stanowiskach produkcyjnych potrzebne jest nowe podejście do rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników.
- Ograniczanie ryzyka wciąż ewoluuje i przy ciągłej potrzebie rozwoju.
3. NIEGDYŚ PRZEREKLAMOWANE TECHNOLOGIE DZIŚ ROZWIĄZUJĄ NASZE PROBLEMY
Technologie, które kiedyś były postrzegane jako przereklamowane i mało prawdopodobne, aby wniosły znaczący wkład, są obecnie uważane za kluczowe dla sukcesu. Chmura, wzmocnione urządzenia przemysłowe i automatyzacja procesów pomagają firmom pokonywać wyzwania związane z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, zarządzaniem łańcuchem dostaw i ograniczaniem ryzyka. Ponadto rozszerzona rzeczywistość zyskują popularność, pomagając szybko wdrożyć nowych pracowników i przyciągnąć nowe talenty.
- 49% respondentów — prawie 20% rok do roku — korzysta z jakiejś formy inteligentnych urządzeń (AR, rzeczywistość mieszana, urządzenia do noszenia).
- 75% respondentów postrzega technologię jako kluczowe rozwiązanie problemów pracowników.
- Przedsiębiorstwa produkcyjne, które prezentują się jako zaawansowane technologicznie, są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych pracowników.
4. POZOSTAĆ KONKURENCYJNYM W 2022 I PÓŹNIEJ
Produkcja nigdy nie była tak kluczowa. Pandemia ujawniła skalę wyzwań, przed którymi stoją producenci, w tym zakłócenia łańcucha dostaw, niedobór wykwalifikowanych pracowników i ograniczanie ryzyka. Zarządzanie środowiskowe, społeczne i korporacyjne (ESG) również stało się niezbędnym elementem działalności biznesowej. Jednocześnie połączenie analiz opartych na danych, szybkości i automatyzacji nigdy nie było bardziej dostępne. Wszystko to przyspiesza wdrażanie inteligentnej produkcji. Oto kilka faktów z raportu, którym warto się przyjrzeć:
- Wskaźniki wdrożenia inteligentnej produkcji wzrosły o 50% od 2021 do 2022 r., co oznacza, że 2 na 3 producentów korzysta obecnie z jakiejś formy inteligentnego komponentu produkcyjnego.
- Niezdecydowanie spowodowane przeciążeniem opcji inwestycyjnych w technologię jest po raz pierwszy wiodącą przeszkodą w rozwoju – wybrało ją ponad 20% respondentów.
- Podczas gdy 78% producentów posiada rozwiązanie punktu planowania łańcucha dostaw, 38% respondentów stwierdziło, że planuje zainwestować w planowanie łańcucha dostaw, wskazując, że ich obecne rozwiązanie nie wystarczy.
- Ponad 80% respondentów zarówno w raporcie o stanie inteligentnej produkcji z 2022 r., jak i w ankiecie perspektywicznej NAM (National Association of Manufacturers) podkreśla znaczenie przyciągania i utrzymania wysokiej jakości siły roboczej.
Coroczny raport o stanie inteligentnej produkcji firmy Plex wziął pod lupę najpilniejsze wyzwania ostatniej dekady. Niedobór wykwalifikowanych pracowników, zakłócenia w łańcuchu dostaw i ograniczanie ryzyka są co roku głównymi przeszkodami w rozwoju branży, ale ich przyczyny stale się zmieniają. Kluczem do rozwiązania tych problemów i innych jeszcze nieznanych zjawisk jest technologia – w szczególności inteligentna produkcja. Czynniki takie jak wzrost ilości danych na poziomie zakładu, większa łączność maszyn i ludzi, rozwój Przemysłowego Internetu Rzeczy oraz praktyczne wykorzystanie i przystępność cenowych technologii zmieniają produkcję i poszerzają ludzkie możliwości.
Raport wraz z infografiką dostępny jest tutaj.

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.