Telemond zwiększy wydajność produkcji za pomocą systemu Queris MES
Jeden z wiodących w Europie producentów spawanych konstrukcji stalowych dla branży dźwignicowej rozpoczął wdrożenie systemu realizacji produkcji typu MES. Rozwiązanie to zwiększa możliwości produkcyjne bez dodatkowych inwestycji w park maszynowy.
Systemowe zarządzanie produkcją i montażem konstrukcji stalowych
System MES wpisujący się w koncepcję Przemysłu 4.0 zostanie wdrożony w wiodącej spółce holdingu – Telemond Sp. z o.o., która specjalizuje się w produkcji i montażu konstrukcji spawanych ze stali o wysokiej wytrzymałości.
Decyzja kierownictwa spółki o wprowadzeniu do firmowego ekosystemu rozwiązania tego typu wpisuje się w realizację planów rozwojowych, zakładających między innymi usystematyzowanie obiegu informacji o produkcji w toku, cyfryzację procesów wytwórczych i zwiększenie ich wydajności.
Producent inwestuje w systemową optymalizację procesów, dzięki której zwiększy swoje moce produkcyjne bez dodatkowych nakładów na rozbudowę parku maszynowego.
MES – system zwiększający potencjał produkcyjny
Telemond do współpracy wybrał polską firmę Queris, od lat specjalizującą się w informatyzacji przemysłu, która dysponuje autorskim systemem Queris MES.
System MES (Manufacturing Execution System) to rozwiązanie umożliwiające bieżący monitoring wydajności produkcji w toku. Dzięki danym pozyskiwanym bezpośrednio z linii produkcyjnych, które w czasie rzeczywistym są prezentowane kierownictwu, możliwe jest natychmiastowe reagowanie na przestoje, spadki wydajności czy pojawiające się opóźnienia. Systemy tego typu przyczyniają się do realnego wzrostu wskaźnika wydajności OEE z przeciętnych 40% do nawet ponad 85%.
Tak duża poprawa wykorzystania posiadanego potencjału produkcyjnego pozwala przyjmować i realizować znacznie większe ilości zamówień tymi samymi zasobami oraz w tym samym czasie.
Jeden z największych w Europie
Telemond Holding składa się z trzech spółek zatrudniających łącznie ponad 900 pracowników. Główna spółka Telemond Sp. z o.o. jest wiodącym europejskim producentem konstrukcji spawanych i podzespołów takich jak wysięgniki teleskopowe czy kratownice, dostarczanych czołowym producentom dźwigów, zarówno gąsienicowych jak i samochodowych.

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.