Tokai COBEX Polska stawia na czyste powietrze.
Adventure Media
Batorego 7
47-400 Racibórz
magdalena.matusik|adventure.media.pl| |magdalena.matusik|adventure.media.pl
604231738
www.adventure.media.pl
Pod koniec tego roku uruchomiona zostanie nowoczesna Instalacja Oczyszczania Gazów z procesu kalcynacji. Inwestycja powstaje na terenie zakładu Tokai COBEX Polska w Nowym Sączu. Jej celem jest ograniczenie emisji tlenków siarki powstających w trakcie procesów produkcyjnych.
Istotna inwestycja dla środowiska naturalnego
Powstająca instalacja jest bardzo ważnym elementem polityki przedsiębiorstwa, polegającej na dbałości o gospodarkę naturalną oraz o mieszkańców Nowego Sącza. - Instalacja wpływa przede wszystkim na poprawę jakości powietrza poprzez niedopuszczenie do wzrostu stężenia związków siarki w spalinach. Bardzo istotne dla nas jest to, aby procesy prowadzić w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego – tłumaczy Piotr Repeta, Kierownik Działu Inwestycji Tokai COBEX Polska.
- Polityka naszej firmy zakłada odpowiedzialne i systematyczne podejście do kwestii zarządzania środowiskowego, tak aby reagować i móc sprostać zmieniającym się wymaganiom w tym zakresie. Dlatego też tego typu inwestycje stanowią dla Tokai COBEX Polska wkład w ciągłą poprawę warunków środowiskowych w Nowym Sączu, a także wywiązanie się ze społecznej odpowiedzialności z tytułu prowadzenia specyficznej działalności wpływającej na środowisko naturalne. Dążymy do tego, aby mieszkańcy miasta oddychali lepszym i czystszym powietrzem – mówi Prezes Tokai COBEX Polska, Andrzej Hotloś.
- Walka o czyste powietrze to jedno z priorytetowych zadań dla lokalnego samorządu. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że firma Tokai COBEX Polska, jako jeden z najważniejszych zakładów pracy na naszym terenie tak odpowiedzialnie podchodzi do tego tematu. Firma prowadzi swoją działalność biznesową na międzynarodową skalę ale z poszanowaniem dla lokalnego środowiska naturalnego i społeczności. Inwestycja, którą realizuje przedsiębiorstwo to bardzo istotny wkład w walkę o obniżenie emisji szkodliwych substancji i lepszą jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. To bardzo pozytywny przykład współpracy przemysłu z lokalnym samorządem. Wspierałem, wspieram i będę wspierał Tokai COBEX Polska – mówi Prezydent Miasta Nowego Sącza, Ludomir Handzel.
Instalacja ważna dla środowiska
Dostępne na światowym rynku surowce do kalcynacji posiadają coraz wyższe stężenie siarki. Decyzja o budowie instalacji odsiarczania gazów pokalcynacyjnych pozwoli na utrzymanie obecnie obowiązujących limitów emisji tlenków siarki do max. 4kg/h.
- Instalacja Oczyszczania Gazów z procesu kalcynacji oparta została na metodzie mokrej wapiennej, która polega na natryskiwaniu strumienia spalin roztworem wody i wodorotlenku wapnia. W wyniku kontaktu gazu z cieczą, dochodzi do nieodwracalnego pochłaniania związków siarki i ich wiązania się z wapniem. Produktami są gips i woda - informuje Piotr Repeta.
Jak wskazuje Kierownik Działu Inwestycji Tokai COBEX Polska, podczas budowy pojawiło się wiele wyzwań, którym należało strawić czoła. - Ze względu na ograniczenia przestrzenne konieczna była dobra organizacja i odpowiednia logistyka. Kolejnym i dosyć sporym krokiem do pokonania stało się włączenie nowej instalacji do tej już istniejącej w taki sposób, aby nie zakłócić pracy tej drugiej. No i oczywiście bardzo dużym wyzwaniem okazała się pandemia koronawirusa, która wymagała od nas zachowania szczególnego bezpieczeństwa – mówi P. Repeta. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wykonawcy i koordynacji ze strony zespołu nadzorującego prace przebiegły sprawnie i bez komplikacji. Ostatnim i najważniejszym punktem będzie więc uruchomienie instalacji, które przewidziano na koniec tego roku.
Grupa Tokai COBEX jest światowym liderem w produkcji katod, elektrod węglowych i wykładzin do wielkich pieców. Centrala Grupy mieści się w Wiesbaden, Niemcy. Tokai COBEX Polska sp. z o.o. wchodząca w skład Grupy Tokai COBEX swoją siedzibę ma w Raciborzu (drugi zakład mieści się w Nowym Sączu). Jako organizacja odpowiedzialna społecznie, rozumiejąca swój wpływ na środowisko, Tokai COBEX otrzymał w 2019 roku certyfikat zgodności z międzynarodową normą Zarządzania Środowiskowego ISO 14001 (przedsiębiorstwo wdrożyło także związane z ISO 14001 normy ISO 9001 oraz ISO 50001).
tesa przedstawia tesa® 60418
Nowe kompaktowe wózki czołowe
Zakup stali przez internet – jakie są zalety?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.