Tokai COBEX Polska stawia na czyste powietrze.
Adventure Media
Batorego 7
47-400 Racibórz
magdalena.matusik|adventure.media.pl| |magdalena.matusik|adventure.media.pl
604231738
www.adventure.media.pl
Pod koniec tego roku uruchomiona zostanie nowoczesna Instalacja Oczyszczania Gazów z procesu kalcynacji. Inwestycja powstaje na terenie zakładu Tokai COBEX Polska w Nowym Sączu. Jej celem jest ograniczenie emisji tlenków siarki powstających w trakcie procesów produkcyjnych.
Istotna inwestycja dla środowiska naturalnego
Powstająca instalacja jest bardzo ważnym elementem polityki przedsiębiorstwa, polegającej na dbałości o gospodarkę naturalną oraz o mieszkańców Nowego Sącza. - Instalacja wpływa przede wszystkim na poprawę jakości powietrza poprzez niedopuszczenie do wzrostu stężenia związków siarki w spalinach. Bardzo istotne dla nas jest to, aby procesy prowadzić w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego – tłumaczy Piotr Repeta, Kierownik Działu Inwestycji Tokai COBEX Polska.
- Polityka naszej firmy zakłada odpowiedzialne i systematyczne podejście do kwestii zarządzania środowiskowego, tak aby reagować i móc sprostać zmieniającym się wymaganiom w tym zakresie. Dlatego też tego typu inwestycje stanowią dla Tokai COBEX Polska wkład w ciągłą poprawę warunków środowiskowych w Nowym Sączu, a także wywiązanie się ze społecznej odpowiedzialności z tytułu prowadzenia specyficznej działalności wpływającej na środowisko naturalne. Dążymy do tego, aby mieszkańcy miasta oddychali lepszym i czystszym powietrzem – mówi Prezes Tokai COBEX Polska, Andrzej Hotloś.
- Walka o czyste powietrze to jedno z priorytetowych zadań dla lokalnego samorządu. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że firma Tokai COBEX Polska, jako jeden z najważniejszych zakładów pracy na naszym terenie tak odpowiedzialnie podchodzi do tego tematu. Firma prowadzi swoją działalność biznesową na międzynarodową skalę ale z poszanowaniem dla lokalnego środowiska naturalnego i społeczności. Inwestycja, którą realizuje przedsiębiorstwo to bardzo istotny wkład w walkę o obniżenie emisji szkodliwych substancji i lepszą jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. To bardzo pozytywny przykład współpracy przemysłu z lokalnym samorządem. Wspierałem, wspieram i będę wspierał Tokai COBEX Polska – mówi Prezydent Miasta Nowego Sącza, Ludomir Handzel.
Instalacja ważna dla środowiska
Dostępne na światowym rynku surowce do kalcynacji posiadają coraz wyższe stężenie siarki. Decyzja o budowie instalacji odsiarczania gazów pokalcynacyjnych pozwoli na utrzymanie obecnie obowiązujących limitów emisji tlenków siarki do max. 4kg/h.
- Instalacja Oczyszczania Gazów z procesu kalcynacji oparta została na metodzie mokrej wapiennej, która polega na natryskiwaniu strumienia spalin roztworem wody i wodorotlenku wapnia. W wyniku kontaktu gazu z cieczą, dochodzi do nieodwracalnego pochłaniania związków siarki i ich wiązania się z wapniem. Produktami są gips i woda - informuje Piotr Repeta.
Jak wskazuje Kierownik Działu Inwestycji Tokai COBEX Polska, podczas budowy pojawiło się wiele wyzwań, którym należało strawić czoła. - Ze względu na ograniczenia przestrzenne konieczna była dobra organizacja i odpowiednia logistyka. Kolejnym i dosyć sporym krokiem do pokonania stało się włączenie nowej instalacji do tej już istniejącej w taki sposób, aby nie zakłócić pracy tej drugiej. No i oczywiście bardzo dużym wyzwaniem okazała się pandemia koronawirusa, która wymagała od nas zachowania szczególnego bezpieczeństwa – mówi P. Repeta. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wykonawcy i koordynacji ze strony zespołu nadzorującego prace przebiegły sprawnie i bez komplikacji. Ostatnim i najważniejszym punktem będzie więc uruchomienie instalacji, które przewidziano na koniec tego roku.
Grupa Tokai COBEX jest światowym liderem w produkcji katod, elektrod węglowych i wykładzin do wielkich pieców. Centrala Grupy mieści się w Wiesbaden, Niemcy. Tokai COBEX Polska sp. z o.o. wchodząca w skład Grupy Tokai COBEX swoją siedzibę ma w Raciborzu (drugi zakład mieści się w Nowym Sączu). Jako organizacja odpowiedzialna społecznie, rozumiejąca swój wpływ na środowisko, Tokai COBEX otrzymał w 2019 roku certyfikat zgodności z międzynarodową normą Zarządzania Środowiskowego ISO 14001 (przedsiębiorstwo wdrożyło także związane z ISO 14001 normy ISO 9001 oraz ISO 50001).
Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Ultrakompaktowe wózki podnośnikowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.