TOPOWE NAZWISKA, SOSNA ZAMIAST SILIKONU I PINOKIO. W ŁODZI RUSZYŁA ÓSMA EDYCJA
TOPOWE NAZWISKA, SOSNA ZAMIAST SILIKONU I PINOKIO.
W ŁODZI RUSZYŁA ÓSMA EDYCJA ANIMARKT STOP MOTION FORUM
Ponad 200 przedstawicieli przemysłu animacji – twórców, producentów czy dystrybutorów – z całego świata przyjechało do Łodzi na ANIMARKT Stop Motion Forum. Będą rozmawiać o branżowych wyzwaniach: równouprawnieniu, ekologicznych sposobach produkcji lalek czy systemach edukacji, nawiązywać biznesowe kontakty i walczyć o nagrody. „Gościem specjalnym” wydarzenia będzie Pinokio – mierząca 24 cm i warta 75 000 dolarów lalka, która zagrała tytułową rolę w oscarowym filmie Guillermo Del Toro. Nie tylko uczestnicy forum, ale także łodzianie, będą mogli ją zobaczyć.
– ANIMARKT Stop Motion Forum to przestrzeń biznesowej współpracy, podnoszenia kwalifikacji pod okiem mistrzów i dyskusji o przyszłości branży. W tym roku mamy uczestników z Norwegii, Meksyku, Japonii czy Nigerii. Udało nam się zgromadzić nazwiska, które są absolutnym magnesem w świecie animacji. Rita Domonoyi, Birgit Heidsiek, Ru Kuwahata, Kim Keukeleire czy Denis Walgenwitz to topowi specjaliści doskonale znani w branży – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Skowron z MOMAKIN, dyrektorka ANIMARKT Stop Motion Forum. W tym roku „gościem specjalnym” forum będzie też Pinokio – oscarowa lalka, która do Łodzi przyjeżdża pod opieką Miel-Margarity Paredes – twórczyni konstrukcji do lalek w „Guillermo Del Toro: Pinokio”.
Rozpoczynająca się właśnie edycja ANIMARKT Stop Motion Forum stawia na debatę o wyzwaniach dla przemysłu animacji na świecie. Pojawią się pytania o branżowe równouprawnienie, ale też o ekologiczne rozwiązania dla produkcji filmów animowanych, np. takie, które pozwolą zastąpić silikon naturalnymi materiałami. Ważny element programu stanowić będzie też międzynarodowa dyskusja o systemach edukacji branżowej. Nie zabraknie też konkursowych emocji. Jak co roku odbędzie się pitching, w którym o nagrody i lepszy start do realizacji powalczy 20 filmowych projektów z całego świata.
Choć ANIMARKT jest przede wszystkim forum branżowym, ponownie otwiera się na szerszą publiczność. W niedzielę, 8 października łodzianie mogą wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących forum, których organizatorem jest Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis”.
– Chcemy jak najwięcej osób zainteresować animacją, dlatego z roku na rok mamy coraz więcej wydarzeń towarzyszących, na które zapraszamy łodzian. Tym razem to spotkanie z niesamowicie utalentowaną Miel-Margaritą Paredes, która przygotowała szkielety lalek do „Guillermo Del Toro: Pinokio”. Najmłodsi poznają tajniki budowy lalek. Nieco starsi mogą obejrzeć film „Pudłaki”, przy którym pracowała Miel, a później porozmawiać z naszym gościem i osobiście poznać filmowego Pinokia – wyjaśnia Paulina Zacharek, współorganizatorka forum i dodaje, że szczegóły dotyczące udziału, podobnie jak szczegółowy program tegorocznej edycji wydarzenia można znaleźć na stronie www.animarkt.pl.
ANIMARKT Stop Motion Forum 2023 to pięć dni biznesowych spotkań z przedstawicielami kluczowych studiów, warsztatów i masterclassów – prowadzonych przez specjalistów światowej rangi oraz dyskusji na palące dla branży tematy. To jedyne branżowe wydarzenie na świecie, które integruje środowisko filmu poklatkowego. Na łódzkim forum tworzą się biznesowe relacje, międzynarodowe kooperacje, a młodzi twórcy mają niecodzienną okazję zaprezentowania własnych projektów przed swoimi mistrzami. To tu swój początek mają filmy doceniane przez krytyków i publiczność.
ANIMARKT Stop Motion Forum jest współfinansowane ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerem wydarzenia jest Creative Europe Desk Polska. Głównymi partnerami ANIMARKT Stop Motion Forum 2023 są EC1 Łódź – Miasto Kultury, Łódź Film Commission, Direccion General de Promocion de Exportaciones Chile, Instituto do Cinema e do Audiovisual I.P. / ICA, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych oraz LOOM Hotel.
___
Organizatorem wydarzenia jest MOMAKIN, który łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w projektach w stop motion. Wspiera animacje na każdym etapie ich powstawania: od planowania i finansowania po promocję i dystrybucję.

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.