Zrównoważony rozwój i ESG to priorytety dla firm produkcyjnych
- Rockwell Automation wskazuje, że 97% ankietowanych zadeklarowało, że prowadzi formalne bądź nieformalne działania w zakresie ESG, a 55% posiada formalny program działań.
- #1 motywacja do podejmowania inicjatyw ESG to nierówności społeczne
- 65% respondentów stwierdziło, że technologia odgrywa „znaczącą” lub „bardzo istotną” rolę w organizacji w zakresie ESG/Sustainability
- By wesprzeć zrównoważony rozwój w swoim przedsiębiorstwie, firmy produkcyjne najczęściej inwestują w systemy zarządzania produkcją (MES), systemy zarządzania jakością (QMS)i łańcuchami dostaw (SCP).
Firma Rockwell Automation przygotowała raport na podstawie badań o stanie inteligentnej produkcji, który jako pierwszy omówił podejście firm produkcyjnych do zagadnień zrównoważonego rozwoju oraz ESG. W badaniu wzięło udział ponad 321 przedsiębiorstw z całego świata. Badanie przeprowadzone przez Plex Systems, firmę Rockwell Automation we współpracy z Hanover Research odkrywa, jak producenci postrzegają kwestię zrównoważonego rozwoju i ESG i ich rolę w zakresie inteligentnej produkcji.
Respondenci badania przeprowadzonego przez Rockwell Automation wykazali się rosnącą świadomością w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG, motywowanych poprzez chęć lepszego zarządzania przedsiębiorstwem, a także utrzymaniem konkurencyjności. Niezależnie od tego, czy ankietowani nazwali to ESG czy nie, badanie wykazało, że komponenty ESG mają kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy i wiele przedsiębiorstw skupia się na co najmniej jednym bądź kilku obszarach.
Zarządzanie energią, recykling, oraz zaangażowanie w procesy „przyjazne dla środowiska”
Na liście najbardziej kluczowych obszarów ESG dla firm produkcyjnych znalazły się: zarządzanie energią, recykling, oraz zaangażowanie w procesy „przyjazne dla środowiska”. Producenci starają się działać tak wydajnie, jak to możliwe, ponieważ czas bezczynności utrzymuje maszyny w gotowości do pracy, co marnuje energię a także podnosi koszty produkcji.
Recykling, czyli ponowne wykorzystanie produktów ubocznych i minimalizacja odpadów poprzez śledzenie i identyfikowanie przynosi firmie oszczędności. Odpady, których nie można ponownie wykorzystać u jednego producenta, często mogą okazać się możliwe do ponownego wykorzystania przez innego, w tym m.in. złom stalowy, tektury/opakowania i inne materiały.
W co inwestują producenci, by wesprzeć zrównoważony rozwój?
Respondenci badania skoncentrowali się głównie na systemach zarządzania produkcją (MES), systemach zarządzania jakością (QMS)i łańcuchów dostaw (SCP). Na liście znalazł się również przemysłowy Internet rzeczy i zarządzanie wydajnością zasobów (APM), które wspierają połączenie oprogramowania i sprzętu oraz kontrolę produkcji.
Rola technologii w działaniach ESG
Rockwell Automation wskazuje, że 65% respondentów na pytanie odnośnie roli, jaką technologia odgrywa w działaniach organizacji na rzecz ESG/Sustainability określiło ją jako „znaczącą” lub „bardzo istotną”, zwłaszcza firmy z sektora CPG (consumer packaged goods), sprzętu elektronicznego, tworzyw sztucznych.

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.