Komunikaty PR

Danone i Żywiec Zdrój na podium ,,Rankingu ESG. Odpowiedzialne zarządzanie”

2024-07-09  |  16:05
Biuro prasowe

Konsekwentne działania spółek Danone i Żywiec Zdrój na rzecz zrównoważonego rozwoju po raz kolejny zostały zauważone oraz docenione – w zestawieniu ,,Ranking ESG. Odpowiedzialne zarządzanie”, organizowanym przez Koźmiński Business Hub, Danone zajął 1., a Żywiec Zdrój 3. miejsce wśród firm branży FMCG w kategorii „dobra konsumpcyjne”.

,,Ranking ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie” (znany wcześniej jako ,,Ranking Odpowiedzialnych Firm”) to uznane zestawienie największych firm w Polsce, ocenianych pod kątem jakości odpowiedzialnego zarządzania zgodnie z wytycznymi ESG (skrót pochodzący od słów ,,Environmental, Social, Governance”, które oznaczają kolejno: kwestie środowiskowe, kwestie społeczne oraz ład korporacyjny). Organizatorem rankingu jest Koźmiński Business Hub w partnerstwie z UNEP/GRID Warszawa, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Deloitte i dziennikiem Rzeczpospolita. Metodologia weryfikacji zgłoszeń stworzona została przez autorów - prof. Bolesława Rok z Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosława Horodeckiego, analityka ESG. Po raz pierwszy nad przebiegiem i weryfikacją ankiet czuwała Rada Naukowa, w skład której weszli eksperci Akademii Leona Koźmińskiego i jej partnerów Climate Leadership UNEP/GRID i Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Liderzy branży FMCG

Wśród firm działających w branży FMCG w kategorii „dobra konsumpcyjne” Danone znalazł się na 1. miejscu. Na podium stanął także Żywiec Zdrój, zajmując równie zaszczytne 3. miejsce. Wyróżnienie to podkreśla wkład obu spółek w działania na rzecz środowiska i społeczności. 

Docenienie codziennej pracy i zaangażowania, które wkładamy w wypełnianie naszych zobowiązań środowiskowych, społecznych i etycznych niezmiennie cieszy i daje motywację do dalszych działań. Cele i inicjatywy DANONE są ambitne – w obszarze środowiskowym (E): mierzymy i redukujemy nasz ślad węglowy, wykorzystujemy energię ze źródeł odnawialnych, ograniczamy wykorzystanie tworzyw sztucznych, dbamy o dostępność zasobów wody, a także współpracujemy z naszymi rolnikami w zakresie wdrażania praktyk regeneratywnego rolnictwa, w obszarze społecznym (S) – wdrażamy rozwiązania mające na celu budowanie etycznej kultury korporacyjnej, tworzymy partnerstwa ze społecznościami lokalnymi, a w obszarze ładu korporacyjnego (G) posiadamy szereg standardów w zakresie zrównoważonego rozwoju, których wdrożenie i efekty są weryfikowane – mówi Paulina Kaczmarek, kierowniczka działu zrównoważonego rozwoju grupy spółek DANONE.

Rosnące standardy ESG - większe wymogi wobec firm

Nowe regulacje i nieustannie poszerzający się zakres sprawozdawczości w kwestiach zrównoważonego rozwoju przyniosły nie tylko zmianę nazwy Rankingu, ale przede wszystkim zawartość ankiety zgłoszeniowej, a co za tym idzie – nowe kryteria, które były brane pod uwagę przy wyróżnianiu zgłaszających się firm. Pytania odpowiadały bowiem podziałowi uwzględnionemu w Europejskich Standardach Sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 70 wymagających pytań zawartych w 11 sekcjach, dotyczących ich działalności w obszarze zagadnień środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego.

–  Od firm – niezależnie, w jakiej branży działają – wymaga się coraz więcej. Istotne są już nie tylko cele biznesowe – tuż obok stoi dążenie do neutralności klimatycznej, poprawa bioróżnorodności, dbanie o dobrostan społeczności lokalnych czy poszanowanie różnorodności pracowników. Wymagają tego europejskie i światowe organizacje, ale także konsumenci. To dobry kierunek – jedyny słuszny. Chcemy być zmianą, której wszyscy oczekujemy –  podkreśla Paulina Kaczmarek. 

Wsparcie startupów

Podczas gali, na której ogłoszone zostały wyniki tegorocznej edycji Rankingu, zaprezentowany został raport ,,Startupy Pozytywnego Wpływu” za rok 2024. Partnerem raportu opublikowanego przez Koźmiński Business Hub jest grupa spółek DANONE – tym samym wspiera rozwijające się firmy, które szczególną uwagę przykładają do dbania o społeczeństwo i środowisko. W ramach partnerstwa, reprezentacja grupy spółek DANONE znalazła się w ,,Panelu Pozytywnych Postaci” i brała czynny udział w wyłonieniu listy innowacyjnych startupów, które swoimi działaniami kreują pozytywny wpływ na otoczenie, jednocześnie posiadając największy potencjał rozwoju. Ponadto, w raporcie „Startupy Pozytywnego Wpływu” za 2024 rok ukazał się artykuł Danone na temat przynależności spółki do ruchu B Corp oraz Akademii Pozytywnego Wpływu – programu edukacyjno-mentorskiego, do którego DANONE, wraz z Koźmiński Business Hub, zapraszają najbardziej obiecujące startupy wywierające pozytywny wpływ na środowisko i ludzi oraz mające obiecujące perspektywy otrzymania własnej certyfikacji B Corp.

Zrównoważony rozwój kluczowy dla DANONE

Grupa spółek DANONE w 2023 r. ogłosiła strategię zrównoważonego rozwoju - ,,Drogę Pozytywnego Wpływu”. Zdefiniowano w niej cele organizacji do 2025 i 2030 r. – są to m.in. redukcja metanu, wzrost efektywności energetycznej, redukcja emisji CO2 czy recyklingowanie 100% wprowadzonych na rynek opakowań. Cele są krok po kroku realizowane – w ciągu ostatnich 4 lat DANONE w Polsce zmniejszył emisję gazów cieplarnianych o 22,7%[1], a w latach 2021-2023 100% plastiku wprowadzonego na rynek przez Żywiec Zdrój zostało zebrane i poddane recyklingowi.

Ważnym punktem na mapie działań jest również troska o zasoby wodne – Żywiec Zdrój zobowiązał się pięciokrotnie zwiększyć ilość dotychczas odnawianych dzięki działaniom „Po stronie natury” zasobów wody. Firma dąży do zwiększenia w 2030 roku dostępności wody[2] dla lokalnych społeczności w miejscach prowadzenia działalności[3] aż 2,5-krotnie. Zobowiązanie zostało ogłoszone podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w Katowicach. To także start projektu ,,Kropla do kropli”, którego celem jest odtworzenie mokradeł.

Dla Danone rolnictwo jest sercem działalności. Rozumiejąc, że jest ono dziś w centrum wielu poważnych wyzwań, od rozwoju gospodarczego i zmian klimatycznych po niedobór wody i utratę różnorodności biologicznej, firma jest zdeterminowana, aby pomóc przezwyciężyć te problemy. Dlatego od lat wspiera dostawców mleka w zakresie wdrażania praktyk regeneratywnego rolnictwa. Już dziś 90% mleka, jakie Danone kupuje od rolników na potrzeby wytwarzania produktów mlecznych w Polsce pochodzi z gospodarstw, w których obecne są te praktyki.

Firma wielkimi krokami zbliża się również do realizacji kolejnego celu – certyfikacji B Corp (Benefit Corporations), poświadczającej wysokie standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju dla wszystkich spółek. W styczniu 2022 r. ten proces przeszła spółka Danone, a w 2018 r. – marka Alpro. Jesienią o certyfikat ubiegać będą się Żywiec Zdrój, Nutricia, Zakłady Produkcyjne Nutricia oraz Nutrimed.

 


[1] dot. Full LCA, czyli pełnego cyklu życia produktu.

[2] w tzw. zasobach dyspozycyjnych, z których można korzystać bez szkody dla środowiska.

[3] W rejonach, w których znajdują się zakłady rozlewnicze Żywiec Zdrój.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Nowość od Lajkonika – Dobry Chrup, czyli przekąski pełne smaku i pysznych ziaren Biuro prasowe
2024-08-20 | 18:00

Nowość od Lajkonika – Dobry Chrup, czyli przekąski pełne smaku i pysznych ziaren

Wypiekane w piecu, chrupiące i pełne ziaren – przekąski Dobry Chrup to nowy subbrand produktów marki Lajkonik. Krakersy, paluchy oraz bajgle z ziołami prowansalskimi są
Przemysł spożywczy Nawet co piąty uczeń cierpi na odwodnienie. Może to mieć wpływ na naukę
2024-08-19 | 14:30

Nawet co piąty uczeń cierpi na odwodnienie. Może to mieć wpływ na naukę

Odpowiednie nawodnienie jest istotne dla każdego człowieka, jednak okazuje się, że może być szczególnie ważne dla uczniów, o czym warto pamiętać w kontekście zbliżającego
Przemysł spożywczy Salad Story otworzyła dwa nowe lokale
2024-08-14 | 15:04

Salad Story otworzyła dwa nowe lokale

Salad Story powiększyła liczbę swoich restauracji o kolejne dwie, tym samym firma łącznie posiada ich obecnie aż 54 w całym kraju. Marka widzi potencjał na niemal podwojenie liczby

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.