Komunikaty PR

Diamant świętuje Wielki Dzień Pszczół

2024-08-05  |  01:00
Biuro prasowe

Pszczoły są niezwykle pożytecznymi owadami. Zapylają nie tylko rośliny, które są dla nas pożywieniem, ale również te wykorzystywane do celów ozdobnych, leczniczych czy kosmetycznych. Wielki Dzień Pszczół, który obchodzimy 8 sierpnia to okazja żeby uświadomić sobie jak ważna jest ochrona tych zapylaczy. Pfeifer & Langen Polska, producent cukru Diamant, prowadzi konsekwentne działania w tym obszarze, których kluczowym elementem jest zmniejszenie ilości środków ochrony roślin, a także wsparcie dla pszczelarzy.

Po co nam pszczoły i jak je chronić?

Zapylanie przez pszczoły jest kluczowe dla rolnictwa i bioróżnorodności, umożliwiając roślinom produkcję owoców i nasion, co jest niezbędne dla przetrwania wielu gatunków i stabilnych dostaw żywności. Pszczoły miodne, jako główni zapylacze, odgrywają w tym procesie istotną rolę. Bez nich wiele roślin nie mogłoby się skutecznie rozmnażać, co zagrażałoby dostępności żywności. Pszczoły wspierają zróżnicowanie flory i fauny, zapylając dzikie rośliny i utrzymując ekosystemy. Są kluczowe dla równowagi ekologicznej, a ich ochrona jest istotna dla przyszłości planety. Niestety, obserwuje się globalny spadek populacji pszczół z powodu chorób, pestycydów, zmian klimatycznych i utraty siedlisk, co zagraża rolnictwu i bioróżnorodności.

Ograniczenie użycia środków ochrony roślin, szczególnie w czasie, gdy pszczoły są aktywne, jest jednym z najważniejszych kroków w ich ochronie. Nadmierne lub niewłaściwe stosowanie pestycydów może powodować u pszczół poważne problemy zdrowotne, takie jak osłabienie odporności, dezorientację, czy trudności z powrotem do ula. Stąd konieczność stosowania bardziej ekologicznych alternatyw oraz wybierania środków mniej toksycznych dla tych owadów i innych zapylaczy. Tego rodzaju działania są niezbędne, aby zapewnić stabilność ekosystemów, w których pszczoły odgrywają kluczową rolę.

Marka Diamant dla pszczół      

Producent cukru Diamant stara się minimalizować użycie środków ochrony roślin, ograniczając je do absolutnego minimum i wybierając takie, które nie szkodzą pożytecznym organizmom, w tym pszczołom. Dzięki temu wokół pól uprawnych powstają naturalne ekosystemy, a gleba pozostaje żyzna. Firma Pfeifer & Langen Polska wykorzystuje nowoczesne narzędzia do monitorowania chorób roślin i występowania szkodników, co pozwala stosować środki ochrony roślin tylko w ostateczności i wyłącznie tam, gdzie są one naprawdę potrzebne. Taka strategia ogranicza zanieczyszczenie środowiska i zapewnia wysoką jakość buraków cukrowych.

Diamant nie tylko inspiruje do ochrony pszczół, ale także nagradza tych, którzy podejmują działania w tym zakresie. Dlatego jednym z laureatów cyklicznego programu grantowego marki, Dobre Działania, była inicjatywa „Zapylacze w Orzechowie”, którą przeprowadziło Sołectwo Orzechowo nieopodal Środy Wielkopolskiej. Wsparcie finansowe od marki przeznaczone zostało na warsztaty dla dzieci klas 1-4 szkoły podstawowej. W ramach spotkania, które odbyło się w wiejskiej świetlicy oraz jej ogrodzie, uczestnicy dowiedzieli się więcej o owadach i ich roli w przyrodzie, oraz o codziennej pracy pszczół. Poznali budowę ula oraz nauczyli się budować domki dla owadów i tworzyć bomby siewne, z których wyrastają miododajne rośliny.

Wsparcie dla pszczelarzy

Pfeifer & Langen aktywnie wspiera pszczelarzy, oferując produkty do dokarmiania pszczół, takie jak fondanty i syropy pszczele. W trosce o ich jakość i wsparcie dla branży pszczelarskiej, firma nawiązała współpracę z naukowcami oraz ekspertami. Wspólnie z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, Diamant rozwija produkty dostosowane do potrzeb pszczelarzy. Celem tej współpracy jest stworzenie innowacyjnych rozwiązań, które pomogą w utrzymaniu zdrowia i dobrostanu pszczół, co jest kluczowe dla ochrony bioróżnorodności i stabilności ekosystemów.

Więcej o działaniach Pfeifer & Langen w zakresie zrównoważonego rozwoju można przeczytać w wydanym przez firmę raporcie:

https://www.pfeifer-langen.pl/zrownowazony-rozwoj/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Salad Story otworzyła dwa nowe lokale Biuro prasowe
2024-08-14 | 15:04

Salad Story otworzyła dwa nowe lokale

Salad Story powiększyła liczbę swoich restauracji o kolejne dwie, tym samym firma łącznie posiada ich obecnie aż 54 w całym kraju. Marka widzi potencjał na niemal podwojenie liczby
Przemysł spożywczy Botanic Garden - nowa kolekcja SLODKIE
2024-08-12 | 15:00

Botanic Garden - nowa kolekcja SLODKIE

Z miłości do natury i ekologii powstała nowa kolekcja producenta słodyczy reklamowych SLODKIE, nazwana Botanic Garden. Ta wyjątkowa linia czekolad i pralin łączy piękno przyrody,
Przemysł spożywczy Cosori i WeWork ze wspólnym warsztatem kulinarnym w Warszawie
2024-07-30 | 14:30

Cosori i WeWork ze wspólnym warsztatem kulinarnym w Warszawie

Cosori ogłasza wprowadzenie na polski rynek swojego najnowszego produktu - frytkownicy beztłuszczowej Dual Blaze TwinFry 10 litrów. Z tej okazji, marka nawiązała współpracę z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Problem głodu i niedożywienia istnieje także w Polsce. Potrzeba poważnej dyskusji o rolnictwie i produkcji żywności

Setki tysięcy dzieci i seniorów w Polsce żyją w skrajnym ubóstwie, czego efektem są głód lub niedożywienie, które mogą prowadzić do pogłębiania problemów zdrowotnych. Z kolei rolnicy produkujący żywność borykają się z wysokimi kosztami produkcji i niskimi cenami żywności w skupie, które nie zawsze rekompensują nakłady. Do tego dochodzi nieprzewidywalność produkcji, pogłębiana przez zmiany klimatyczne. Jednocześnie w dobie rosnących zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego w gospodarstwach domowych i w łańcuchach dostaw wciąż na wielką skalę marnuje się produkty spożywcze. To wszystko powoduje, że potrzebujemy w Polsce dyskusji o zmianach w systemie.

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.