Komunikaty PR

Grupa Lorenz publikuje Raport z postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju 2023

2024-07-29  |  10:00
Biuro prasowe

Długoterminowy projekt promujący praktyki rolnictwa regeneratywnego w uprawie ziemniaków, potwierdzenie celów klimatycznych przez inicjatywę Science Based Targets oraz opracowanie Lorenz Nutrition Profile, czyli profilu składników odżywczych obecnych i przyszłych receptur produktów - to kluczowe momenty w roku sprawozdawczym 2023 dla Lorenz. Firma opublikowała kolejny raport z postępów w zakresie zrównoważonego rozwoju, konsekwentnie dążąc do realizacji założonych celów w kluczowych obszarach działania. 

Najnowszy raport Lorenz po raz pierwszy w historii Grupy oparty jest na międzynarodowym standardzie GRI (Global Reporting Standard). Dokument, poprzez szeroki zakres danych liczbowych prezentuje postępy firmy w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz wyzwania, którym należy sprostać. 

Ochrona klimatu priorytetem Lorenz 

Szczególnie istotnym momentem ubiegłego roku było potwierdzenie celów klimatycznych przez Science Based Targets initiative (SBTi). Grupa Lorenz dołączyła do inicjatywy w 2022 r. oraz zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z nauką o klimacie i paryskim porozumieniem klimatycznym. Dzięki temu Lorenz jest jedną z pierwszych firm w swojej branży, która oprócz standardowych celów ograniczających emisję, wyznaczyła sobie dodatkowe wyzwania redukcyjne w sektorze rolnym oraz długoterminowy cel zerowy netto. Do 2050 r. firma dąży do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całym łańcuchu wartości. Ponadto Lorenz nadal skupia się na ograniczaniu plastiku wykorzystywanym w opakowaniach produktów - w ubiegłym roku zaoszczędzono na dziewięciu markach łącznie 93 t plastiku. Firma poszukuje jednak dalszych rozwiązań pozwalających na istotne obniżenie zużycia plastiku i włącza się w inicjatywy takie jak Polski Pakt Plastikowy, którego celem jest stworzenie w Polsce do 2025 roku obiegu zamkniętego dla opakowań z tworzyw sztucznych. 

Wspieranie rolnictwa regeneratywnego 

Wraz z uruchomieniem projektu promującego praktyki regeneratywne w uprawie ziemniaków, Grupa Lorenz już w 2023 r. wyznaczyła sobie konkretne plany na osiągnięcie przyjętych celów klimatycznych. Firma chce zmniejszyć emisję CO2 w uprawie ziemniaka łącznie o 100 000 ton do 2030 r. Stanie się to możliwe dzięki wspieraniu rolników w stosowaniu regeneratywnych metod rolniczych, które pozytywnie wpływają na zdrowie gleby. W ubiegłym roku dzięki uprawom z zastosowaniem metod regeneratywnych zaoszczędzono 2079 t CO2e. Obecnie projekt jest wdrażany również w Polsce. 

Lorenz Nutrition Profile 

Kolejne zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój skupia się na samym fundamencie działalności Lorenz, czyli produktach. Producent przekąsek nieustannie pracuje nad poprawą aspektów i wartości odżywczych swojego portfolio. Na podstawie zaleceń renomowanych organizacji, takich jak WHO, Lorenz opracował w 2023 r. system Lorenz Nutrition Profile. Jest on podstawą do oceny produktów pod kątem składników, a także wspiera odpowiednie działy firmy w analizie i dalszym rozwoju nowych oraz istniejących receptur. Kluczową kwestią jest redukcja soli. Celem firmy jest zmniejszenie jej zawartości w całym portfolio produktów marki o 15% do 2025 roku w porównaniu z rokiem bazowym 2019. 94% nowych produktów w 2023 r. spełniło już ten wymóg, ponieważ zawierają one średnio co najmniej 15% mniej soli niż średnia dla danej marki.  

- W Lorenz, w centrum naszych działań na równi stoją nasze produkty oraz odpowiedzialność za środowisko i człowieka. Chcemy, aby nasze przekąski wpisywały się w trendy żywieniowe oraz spełniały oczekiwania w kwestii zbilansowanego odżywiania. Dlatego skupiamy się m.in. na redukcji soli - przykładowo Wiejskie Ziemniaczki w Polsce zawierają obecnie już o 25% mniej soli w porównaniu do poprzedniej receptury - mówi Bartosz Sikorski, Menedżer ds. CSR w Polsce - Łącznie w 2023 roku, w całym portfolio naszych markowych produktów, zużyliśmy średnio o 2,1% mniej soli niż w roku bazowym 2019. Dalej będziemy dążyć do redukcji soli w naszych produktach, jednocześnie dbając o ich świetny smak. 

Lorenz łączy radość życia z odpowiedzialnością 

Wszystkie różnorodne aktywności podejmowane w siedmiu obszarach działania (zdrowie i odżywianie, opakowania, odpowiedzialne zaopatrzenie, klimat i zasoby, rolnictwo regeneratywne, pracownicy i zaangażowanie społeczne), przyczyniają się do wspólnego celu firmy. 

- Chcemy połączyć beztroską radość życia, która jest w naszych markach, z naszą odpowiedzialnością za ludzi i środowisko - podkreśla Dyrektor Generalny Moritz Bahlsen - Aby to osiągnąć, musimy zintegrować zrównoważony rozwój z całym naszym łańcuchem wartości. 

- Droga do transformacji nie zawsze jest prosta. Zmieniamy się i dążymy do realizacji wszystkich naszych celów, jednak nie udało nam się zrealizować ich w każdym obszarze, tak, jak planowaliśmy. Na przykład, aby zmniejszyć nasze bezwzględne zużycie plastiku, będziemy musieli przemyśleć to w dłuższej perspektywie. Będziemy jednak nadal zdecydowanie podążać naszą ścieżką, stale analizując i zmieniając siebie. Wielkie podziękowania należą się wszystkim naszym pracownikom, partnerom i towarzyszom, którzy wspierają nas w tej podróży ku bardziej zrównoważonej przyszłości - podsumowuje Ines Dzeko, Head of CSR Global, Lorenz

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Knorr: 186 lat kulinarnej rewolucji, której serce bije w Poznaniu Biuro prasowe
2024-11-26 | 03:22

Knorr: 186 lat kulinarnej rewolucji, której serce bije w Poznaniu

Gdy słyszysz „Knorr”, myślisz o kostkach bulionowych, Gorącym Kubku, gotowych daniach typu fix i sosach sałatkowych. Marka Knorr, znana i ceniona na całym świecie, ma już 186
Przemysł spożywczy Lantmannen Unibake, dostawca produktów piekarniczych, obchodzi 30-lecie w Polsce
2024-11-19 | 14:00

Lantmannen Unibake, dostawca produktów piekarniczych, obchodzi 30-lecie w Polsce

  Lantmannen Unibake, wiodący dostawca produktów piekarniczych, obchodzi 30-lecie działalności w Polsce. W tym czasie wprowadził na rynek szereg innowacyjnych produktów,
Przemysł spożywczy Producenci napojów zawiązali spółkę akcyjną KAUCJA.PL
2024-11-14 | 12:45

Producenci napojów zawiązali spółkę akcyjną KAUCJA.PL

13 listopada br. producenci napojów zawiązali spółkę akcyjną KAUCJA.PL – Krajowy System Kaucyjny. Głównym zadaniem spółki KAUCJA.PL – Krajowy System

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.