Producenci napojów zawiązali spółkę akcyjną KAUCJA.PL
13 listopada br. producenci napojów zawiązali spółkę akcyjną KAUCJA.PL – Krajowy System Kaucyjny. Głównym zadaniem spółki KAUCJA.PL – Krajowy System Kaucyjny będzie zarządzanie procesem zwrotu i recyklingu opakowań oraz odpadów opakowaniowych objętych kaucją, jak też rozliczanie pobranej kaucji. Spółka będzie współpracować z różnymi punktami handlowymi, zarówno dużymi sieciami handlowymi, jak i mniejszymi sklepami, zapewniając im wsparcie technologiczne i logistyczne w zakresie zbiórki zużytych opakowań.
Koalicję akcjonariuszy KAUCJA.PL tworzy 11 spółek: Coca-Cola HBC Polska, Colian, Grupa Maspex, Nałęczów Zdrój, Nestle Polska, Oshee Polska, PepsiCo Polska, Red Bull, Van Pur, Zbyszko Company oraz Żywiec Zdrój. Jest to pierwszy operator systemu kaucyjnego o tak szerokim akcjonariacie wśród firm napojowych, które łączą siły na rzecz realizacji celów środowiskowych.
Akcjonariusze wybrali Prezesa Zarządu KAUCJA.PL, którym został Piotr Okurowski. Jest on doświadczonym liderem z bogatą wiedzą i praktyką we wdrażaniu nowoczesnych technologii oraz zarządzaniu logistyką i łańcuchem dostaw. W swojej karierze zawodowej piastował funkcje kierownicze m.in. w DHL Supply Chain, PepsiCo Polska oraz Lyreco Polska SA. Piotr Okurowski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, a także ukończył studia Executive MBA na SGH w Warszawie i University of Quebec w Montrealu.
„Z wielką radością i poczuciem odpowiedzialności przyjąłem informację o wyborze na stanowisko prezesa spółki, która będzie operatorem systemu kaucyjnego dla 11 kluczowych przedstawicieli branży napojów w Polsce. Moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe doskonale wpisuje się w to wyzwanie. Wierzę, że wspólnymi siłami i przy wsparciu wszystkich akcjonariuszy osiągniemy założone cele. Obecnie mamy zgodę UOKiK na utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, a przed nami proces uzyskiwania zezwolenia od MKiŚ na prowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce. To pierwsze tego typu, tak szerokie porozumienie branżowe, w którym konkurujące firmy jednoczą siły dla dobra środowiska” – powiedział Piotr Okurowski, prezes zarządu KAUCJA.PL.
System kaucyjny przypisuje wartość opakowaniom. W Polsce obejmie on: butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych do 3 litrów, puszki metalowe do 1 litra oraz zwrotne szklane butelki do 1,5 litra. Podczas zakupu napoju do ceny produktu zostanie doliczona kaucja, która zostanie zwrócona konsumentowi po oddaniu zużytego opakowania w dowolnym punkcie zbiórki w kraju, bez konieczności okazywania paragonu.
Operator systemu będzie zarządzał infrastrukturą oraz procesami związanymi z systemem kaucyjnym, a także będzie odpowiedzialny za osiągnięcie wymaganych poziomów selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych i opakowań. Celem jest osiągnięcie 77% poziomu zbiórki opakowań do końca 2025 roku, a docelowo 90% do roku 2029.
Obecnie spółka rozpoczyna swoją działalność i otwiera się na współpracę z producentami napojów, sieciami handlowymi, sklepami oraz innymi uczestnikami systemu kaucyjnego, jednocześnie promując edukację ekologiczną i zrównoważony rozwój.
Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?
„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.