Sokołów działa na rzecz ochrony środowiska
Sokołów od lat podejmuje działania związane z ochroną środowiska, w szczególności obejmujące ograniczenie negatywnego wpływu na przyrodę i otoczenie, jak również ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. – Kierujemy się zasadami społecznej odpowiedzialności, które są zawarte w strategii rozwoju naszej firmy – mówi Bogusław Miszczuk, Prezes Zarządu Sokołów S.A. – Budując silną pozycję rynkową i wzmacniając konkurencyjność, jednocześnie dbamy o ważne aspekty społeczne. Obejmują one wiele obszarów – ochronę środowiska, ale też relacje z naszymi pracownikami, partnerami, kontrahentami, zaangażowanie w inicjatywy lokalne oraz zrównoważoną produkcję żywności. Chciałbym też podkreślić, iż nie są to akcje czy przedsięwzięcia jednorazowe, lecz konsekwentnie rozwijana strategia i stały element tożsamości naszej firmy.
W Grupie Sokołów dużą wagę przywiązuje się do implementacji efektywnych technologii i nowoczesnych rozwiązań w zakresie zmniejszenia zużycia wody i surowców energetycznych. Firma inwestuje w urządzenia, które podnoszą wydajność i produktywność, a jednocześnie mają znikomy wpływ na środowisko. Żaden z zakładów Sokołów S.A. nie wykorzystuje węgla do produkcji energii. Firma dysponuje jednym z najbardziej ekologicznych i zaawansowanych technologicznie obiektów energetycznych dla przemysłu spożywczego w Europie. Jest nim gazowa elektrociepłownia kondensacyjna w Sokołowie Podlaskim. W minionych dwóch latach, kotłownia pozwoliła na wyprodukowanie ponad 11 960 MWh energii elektrycznej oraz ograniczenie emisji gazów o ponad 36 900 ton.
W dobie rosnącej świadomości dotyczącej zmian klimatycznych i kurczenia się zasobów naturalnych, troska o środowisko staje się jednym z priorytetów dla odpowiedzialnego producenta, jakim jest Sokołów. Dlatego firma realizuje kolejne przedsięwzięcia w zakresie efektywności energetycznej. Celem jest lepsze wykorzystanie energii, minimalizacja jej strat i związanych z tym kosztów oraz ochrona środowiska. W celu odzyskania ciepła ze sprężarek powietrza zainstalowane zostały wymienniki, których użycie w znacznym stopniu zmniejsza spalanie gazu. Rozwiązanie to zostało już wdrożone w zakładach Sokołów S.A. w Czyżewie, Sokołowie Podlaskim oraz Tarnowie. W samym Oddziale Czyżew, odzysk energii ciepła ze sprężarek powietrza w ciągu roku wynosi 100 MWh, tym samym roczna oszczędność gazu sięga 11 000m³, a emisja CO2 jest mniejsza aż o 24 000 kg/rok. Obecnie finalizowane jest wdrożenie tego systemu w zakładzie Sokołów S.A. w Kole.
Ponadto, w zakładach produkcyjnych w Czyżewie i Tarnowie, zainstalowano wymiennik do odzysku ciepła ze skraplaczy instalacji chłodniczych. Instalacja chłodnicza w Czyżewie, wyposażona w węzeł odzysku ciepła, pozwala na odzyskanie 1200 MWh/rok. Roczna oszczędność gazu wynosi 130 000 m³, co wpływa na zmniejszenie emisji CO2 - aż o 280 000 kg/rok. W zakładzie w Tarnowie, w ciągu 5 miesięcy od zainstalowania wymienników, emisja CO2 została zmniejszona o 170 000 kg. Już wkrótce, również w zakładzie w Kole zostanie uruchomiona pompa do odzysku ciepła ze skraplaczy instalacji chłodniczych.
- Jako jeden z liderów branży mięsnej, propagujemy taki kierunek rozwoju, który jest zgodny z dbałością o środowisko i poszanowaniem wspólnego dobra – podkreśla Bogusław Miszczuk, Prezes Zarządu Sokołów S.A. – Cele, które sobie stawiamy, zawsze weryfikujemy pod kątem realizacji zasad zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu jesteśmy wiarygodnym partnerem, przyjaznym sąsiadem dla społeczności lokalnych i firmą bliską konsumentom.

Smak zaczyna się od mięsa

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.