Woda łączy
Firma Mattoni 1873 postanowiła wysłać rozdzielonym obywatelom miasta podtrzymującą na duchu „wiadomość w butelce“, aby pokazać, że woda (nie tylko ta w Olzie) ich łączy. Ponad 15 000 butelek naturalnej wody mineralnej Magnesia GO trafiło bezpośrednio do sztabów kryzysowych obu części miasta. Zapas wody, przyjęty przez burmistrzów obu miast, będzie rozdzielony pomiędzy lekarzy, ratowników medycznych, strażaków i innych odważnych ludzi walczących na pierwszej linii frontu z koronawirusem.
Obywatelom Czeskiego Cieszyna i Cieszyna zawsze wystarczyło przejść przez most nad rzeką Olzą, aby być u swoich zagranicznych sąsiadów. Wielu mieszkańców Cieszyna ma na drugim brzegu swoich przyjaciół, partnerów, czasami całe rodziny a teraz, po zamknięciu granic, są całkowicie odcięci od swoich bliskich. Przynajmniej jest możliwość pomachania ręką przez rzekę.
O tym, że sąsiedzi wzajemnie tęsknią świadczy także inicjatywa, która wynikła po polskiej stronie, kiedy Polacy wywiesili w kierunku Czeskiego Cieszyna wiadomość „Stýská se mi po tobě Čechu“ (tłum. Tęsknię za Tobą Czechu). Reakcja czeskiej części miasta nadeszła niemal natychmiast, a następnego ranka została napisana na przeciwległym brzegu rzeki „I ja za Tobą, Polaku”. „Takie uczucia zainspirowały nas, aby wesprzeć podzielone podwójne miasto i przesłać naszą „wiadomość w butelce“, w języku czeskim „vzkaz v lahvi“, burmistrzom Czeskiego Cieszyna i Cieszyna. Sztabom kryzysowym obu miast dostarczyliśmy w sumie 33 palety naturalnej wody Magnesia. Wierzymy, że wysoka zawartość magnezu w wodzie Magnensia pomoże tym, którzy obecnie potrzebują go najwięcej“ mówi Andrea Brožová, rzecznik prasowy firmy Mattoni 1873.
Darowizna została przekazana w czwartek, 9 kwietnia, burmistrzom obu miast, którymi są Gabriela Hřebačková i Gabriela Staszkiewicz. Ze sztabów kryzysowych woda mineralna trafi do szpitali, straży pożarnej, wolontariuszy i żołnierzy, którzy obecnie pilnują przejść granicznych. „Dziękujemy za miłą „wiadomość w butelce“, którą Mattoni przekazała nie tylko Czeskiemu Cieszynowi, ale i naszym sąsiadom za rzeką. Wierzę, że nasze jedno wielkie miasto nie będzie musiało długo czekać i wkrótce się spotkamy“ podsumowuje Gabriela Hřebačková, burmistrz Czeskiego Cieszyna.
„Dziękuję za ten gest solidarności i akcję wspierającą służby działające na pierwszym froncie walki z koronawirusem. Wypatrujemy siebie stojąc nad Olzą, dziś rzeka nas dzieli, czekamy na dni, kiedy znów będzie łączyć. Czekamy na powrót do naszego współtworzenia życia po obu stronach Olzy” – przyznaje Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.
Knorr: 186 lat kulinarnej rewolucji, której serce bije w Poznaniu
Lantmannen Unibake, dostawca produktów piekarniczych, obchodzi 30-lecie w Polsce
Producenci napojów zawiązali spółkę akcyjną KAUCJA.PL
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.