Woda łączy
Firma Mattoni 1873 postanowiła wysłać rozdzielonym obywatelom miasta podtrzymującą na duchu „wiadomość w butelce“, aby pokazać, że woda (nie tylko ta w Olzie) ich łączy. Ponad 15 000 butelek naturalnej wody mineralnej Magnesia GO trafiło bezpośrednio do sztabów kryzysowych obu części miasta. Zapas wody, przyjęty przez burmistrzów obu miast, będzie rozdzielony pomiędzy lekarzy, ratowników medycznych, strażaków i innych odważnych ludzi walczących na pierwszej linii frontu z koronawirusem.
Obywatelom Czeskiego Cieszyna i Cieszyna zawsze wystarczyło przejść przez most nad rzeką Olzą, aby być u swoich zagranicznych sąsiadów. Wielu mieszkańców Cieszyna ma na drugim brzegu swoich przyjaciół, partnerów, czasami całe rodziny a teraz, po zamknięciu granic, są całkowicie odcięci od swoich bliskich. Przynajmniej jest możliwość pomachania ręką przez rzekę.
O tym, że sąsiedzi wzajemnie tęsknią świadczy także inicjatywa, która wynikła po polskiej stronie, kiedy Polacy wywiesili w kierunku Czeskiego Cieszyna wiadomość „Stýská se mi po tobě Čechu“ (tłum. Tęsknię za Tobą Czechu). Reakcja czeskiej części miasta nadeszła niemal natychmiast, a następnego ranka została napisana na przeciwległym brzegu rzeki „I ja za Tobą, Polaku”. „Takie uczucia zainspirowały nas, aby wesprzeć podzielone podwójne miasto i przesłać naszą „wiadomość w butelce“, w języku czeskim „vzkaz v lahvi“, burmistrzom Czeskiego Cieszyna i Cieszyna. Sztabom kryzysowym obu miast dostarczyliśmy w sumie 33 palety naturalnej wody Magnesia. Wierzymy, że wysoka zawartość magnezu w wodzie Magnensia pomoże tym, którzy obecnie potrzebują go najwięcej“ mówi Andrea Brožová, rzecznik prasowy firmy Mattoni 1873.
Darowizna została przekazana w czwartek, 9 kwietnia, burmistrzom obu miast, którymi są Gabriela Hřebačková i Gabriela Staszkiewicz. Ze sztabów kryzysowych woda mineralna trafi do szpitali, straży pożarnej, wolontariuszy i żołnierzy, którzy obecnie pilnują przejść granicznych. „Dziękujemy za miłą „wiadomość w butelce“, którą Mattoni przekazała nie tylko Czeskiemu Cieszynowi, ale i naszym sąsiadom za rzeką. Wierzę, że nasze jedno wielkie miasto nie będzie musiało długo czekać i wkrótce się spotkamy“ podsumowuje Gabriela Hřebačková, burmistrz Czeskiego Cieszyna.
„Dziękuję za ten gest solidarności i akcję wspierającą służby działające na pierwszym froncie walki z koronawirusem. Wypatrujemy siebie stojąc nad Olzą, dziś rzeka nas dzieli, czekamy na dni, kiedy znów będzie łączyć. Czekamy na powrót do naszego współtworzenia życia po obu stronach Olzy” – przyznaje Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.

Smak zaczyna się od mięsa

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.