Woda łączy
Firma Mattoni 1873 postanowiła wysłać rozdzielonym obywatelom miasta podtrzymującą na duchu „wiadomość w butelce“, aby pokazać, że woda (nie tylko ta w Olzie) ich łączy. Ponad 15 000 butelek naturalnej wody mineralnej Magnesia GO trafiło bezpośrednio do sztabów kryzysowych obu części miasta. Zapas wody, przyjęty przez burmistrzów obu miast, będzie rozdzielony pomiędzy lekarzy, ratowników medycznych, strażaków i innych odważnych ludzi walczących na pierwszej linii frontu z koronawirusem.
Obywatelom Czeskiego Cieszyna i Cieszyna zawsze wystarczyło przejść przez most nad rzeką Olzą, aby być u swoich zagranicznych sąsiadów. Wielu mieszkańców Cieszyna ma na drugim brzegu swoich przyjaciół, partnerów, czasami całe rodziny a teraz, po zamknięciu granic, są całkowicie odcięci od swoich bliskich. Przynajmniej jest możliwość pomachania ręką przez rzekę.
O tym, że sąsiedzi wzajemnie tęsknią świadczy także inicjatywa, która wynikła po polskiej stronie, kiedy Polacy wywiesili w kierunku Czeskiego Cieszyna wiadomość „Stýská se mi po tobě Čechu“ (tłum. Tęsknię za Tobą Czechu). Reakcja czeskiej części miasta nadeszła niemal natychmiast, a następnego ranka została napisana na przeciwległym brzegu rzeki „I ja za Tobą, Polaku”. „Takie uczucia zainspirowały nas, aby wesprzeć podzielone podwójne miasto i przesłać naszą „wiadomość w butelce“, w języku czeskim „vzkaz v lahvi“, burmistrzom Czeskiego Cieszyna i Cieszyna. Sztabom kryzysowym obu miast dostarczyliśmy w sumie 33 palety naturalnej wody Magnesia. Wierzymy, że wysoka zawartość magnezu w wodzie Magnensia pomoże tym, którzy obecnie potrzebują go najwięcej“ mówi Andrea Brožová, rzecznik prasowy firmy Mattoni 1873.
Darowizna została przekazana w czwartek, 9 kwietnia, burmistrzom obu miast, którymi są Gabriela Hřebačková i Gabriela Staszkiewicz. Ze sztabów kryzysowych woda mineralna trafi do szpitali, straży pożarnej, wolontariuszy i żołnierzy, którzy obecnie pilnują przejść granicznych. „Dziękujemy za miłą „wiadomość w butelce“, którą Mattoni przekazała nie tylko Czeskiemu Cieszynowi, ale i naszym sąsiadom za rzeką. Wierzę, że nasze jedno wielkie miasto nie będzie musiało długo czekać i wkrótce się spotkamy“ podsumowuje Gabriela Hřebačková, burmistrz Czeskiego Cieszyna.
„Dziękuję za ten gest solidarności i akcję wspierającą służby działające na pierwszym froncie walki z koronawirusem. Wypatrujemy siebie stojąc nad Olzą, dziś rzeka nas dzieli, czekamy na dni, kiedy znów będzie łączyć. Czekamy na powrót do naszego współtworzenia życia po obu stronach Olzy” – przyznaje Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.
Smak zaczyna się od mięsa
Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?
„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.