Przytulny minimalizm. BoConcept radzi, jak urządzić salon w stylu japandi
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Styl japandi to jeden z wiodących trendów aranżacyjnych. Łączy on to co najlepsze w skandynawskiej prostocie i japońskim minimalizmie. Stąd wnętrza urządzone w tej konwencji tchną spokojem, harmonią i zapewniają wewnętrzną równowagę. BoConcept podpowiada, jak urządzić salon w tym modnym stylu.
Japandi to swoista stylistyczna hybryda, która czerpie to co najlepsze z dwóch z pozoru odległych estetyk – stylu skandynawskiego i japońskiego wabi sabi. Ten pierwszy, wyrosły z filozofii hygge, charakteryzuje się prostotą, wygodą, przytulnością i zamiłowaniem do naturalnych materiałów. Drugi, ściśle związany z kulturą Japonii, słynie z umiar w doborze dodatków dekoracyjnych, miłości do przyrody i spokoju oraz jasnych, otwartych i dobrze doświetlonych przestrzeni, gdzie zawsze mniej znaczy więcej. I choć pochodzą z dwóch odległych kontynentów, łączy je stylistyczny minimalizm oparty na prostocie brył, geometrycznych liniach oraz oszczędnych formach.
Stąd połączenie obu stylistyk, zwane właśnie stylem japandi, cieszy się coraz większą popularnością przede wszystkim wśród osób, dla których harmonia, ład i spokój we własnym M stanowią najwyższą wartość. Przypadnie też on do gustu tym, którzy we wnętrzach cenią przytulny minimalizm, naturalne inspiracje oraz wysoką jakość. Wzornictwo japońskie i duńskie opiera się bowiem na szacunku, powolnym życiu, komforcie i dobrym samopoczuciu. Jak zatem urządzić salon w stylu japandi?
Wizualny ład
By urządzić wnętrze w stylu japandi na początku warto zadbać o wizualny ład i harmonię. Czyste, uporządkowane przestrzenie staną się tu solidną bazą aranżacyjną. Ponieważ oba style wykorzystują organiczne, inspirowane naturą kolory i materiały, zarówno miłośnicy skandynawskiej prostoty, jak i japońskiej ekspresji odnajdą własną paletę barw ziemi. Prawdopodobnie ci pierwsi wybiorą białą lub neutralną kolorystykę z bogatymi akcentami. Ci drudzy zaś postawią na duże połacie bogatych kolorów na ścianach i innych elementach. W obu przypadkach należy jednak pracować z naturalnymi odcieniami, takimi jak błękity, zielenie, śliwki i brązy. Warto przy tym zaznaczyć, że także czerń jest ulubionym kolorem w pokojach w stylu japandi i z powodzeniem odnajdzie tu swoje miejsce. Bez względu na wybraną kolorystykę, ważne by pomieszczeni było dobrze doświetlone i wizualnie czyste, nieprzeładowane zbędnymi dekoracjami. Ściany i podłoga powinny być neutralne (beże, biele, taupe, brązy i zielenie), ciepłe i wypełnione teksturami, które uzupełniają styl pomieszczenia.
Sofa w roli głównej
Zgodnie z dewizą „mniej znaczy więcej” na takim tle warto wyeksponować tylko jeden mebel. W salonie powinna to być sofa. To wokół niej będzie koncentrować się cała aranżacja. Sofa jest bowiem głównym bohaterem każdej przestrzeni, a przy tym jednym z największych gabarytowo elementów w salonie. Japońskie wnętrza są znane z tego, że są czyste, minimalistyczne i opierają się na prostych, niskich meblach, które są funkcjonalne, a ich wygląd wprowadza ład i harmonię, działając uspokajająco. W stylu japandi najlepiej sprawdzą się więc modele o prostych liniach i niewyszukanych formach, takie jak meble wypoczynkowe z linii Modena, Carmo i Hampton z oferty BoConcept. Ich obicie powinno nawiązywać do charakterystycznego dla obu stylów zamiłowania do naturalnych kolorów i materiałów. Dlatego warto postawić na naturalne tkaniny tapicerskie, takie jak Lazio, Wellington lub Frisco. Aranżację strefy wypoczynku dopełnią komfortowe fotele dopasowane wizualnie do wyglądu sofy, bądź, wręcz przeciwnie – dobrane na zasadzie kontrastu. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.
Naturalna moc drewna
Zarówno w japońskim, jak i duńskim wzornictwie wysoce cenione jest naturalne ciepło drewna. Wprowadzić je do wnętrza można nie tylko wybierając podłogę wykonaną z tego materiału, ale też kluczowe meble – szafki, regały, stół i stoliki. Warto przy tym podkreślić naturalną urodę tego surowca, ograniczając obróbkę drewnianych powierzchni do minimum. W salonie w stylu japandi sprawdzi się szafka Lund BoConcpet, która jest wykonana z naturalnego dębu z czarnymi akcentami na drzwiach i nogach. Również regał Como i nowe dębowe wykończenie stolika kawowego Madrid z oferty marki są tu doskonałymi przykładami. Ich kształty i linie są czyste i minimalistyczne, ale też atrakcyjne i ponadczasowe.
Jakość, nie ilość
Urządzając wnętrze w stylu japandi zawsze wybierajmy meble i dodatki o oszczędnych liniach, unikając projektów z dużą ilością ozdób – im czyściej, tym lepiej. Ważna jest także ich jakość. Zainwestowanie w wysokiej jakości naturalne materiały, takie jak drewno, 100% wełna nowozelandzka lub piękne skóry, dostępne w ofercie duńskie producenta, będzie owocowało przez lata. Naturalne akcenty, tak pożądane w tej stylistyce, można wprowadzić także za pomocą wyrazistych dekoracji w drewnie, szkle, ceramice, kamieniach naturalnych oraz miękkich, bogatych tkaninach o neutralnych kolorach. Pomogą one zbudować przytulny i ciepły klimat w salonie o nowoczesnym, lecz nieklinicznym wyglądzie. A o to przecież chodzi we wnętrzach w stylu japandi.
Coroczna letnia wyprzedaż
Teraz meble z oferty BoConcept kupić można taniej. Od 16.06 do 31.07 potrwa coroczna letnia wyprzedaż i promocje na nowe meble. To 15% rabatu na wszystkie sofy, fotele, krzesła, stołki barowe, łóżka tapicerowane oraz stoły do jadalni. Dodatkowo od 16.06 BoConcpet wyprzedaje dużą część ekspozycji w salonach w Polsce: przy Woronicza i w Domotece w Warszawie oraz w Poznaniu.
Więcej na: www.boconcept.com/pl-pl/
Założona w 1952 w Danii firma BoConcept to renomowana marka lifestyle’owa w segmencie premium detalicznej sprzedaży mebli, posiadająca ponad 310 salonów w 67 krajach. Współpracują z nią nagradzani projektanci, którzy tworzą kolekcje mebli, akcesoriów i oświetlenia do wnętrz prywatnych i przestrzeni biznesowych. Pod hasłem „Live Ekstraordinær” BoConcept oferuje elastyczną Usługę Projektowania Wnętrz oraz wiodącą w skali całej branży meblarskiej personalizację mebli — bez żadnych kompromisów w kwestii designu i estetyki.
Więcej na: www.boconcept.com/pl-pl/

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.