PSH Lewiatan powołała do życia Fundację.
- 17 września br. wpisem do KRS, rozpoczęła działalność „Fundacja PSH Lewiatan. Blisko Twoich potrzeb”
- 20 listopada br. rusza pierwsza akcja pod jej auspicjami "Wspieram Lokalne" na Mazowszu
- Równocześnie przez tydzień, od 23 - 28 listopada br. w całej Polsce organizowana jest świąteczna zbiórka żywności, w partnerstwie z Federacją Polskich Banków Żywności
Wspieranie lokalnych inicjatyw w kluczowych dla ich mieszkańców obszarach to cel, jaki stawia przed sobą Fundacja PSH Lewiatan. Blisko Twoich potrzeb, która powstała z inspiracji zrzeszonych w sieci Lewiatan przedsiębiorców i Zarządu spółki. Prezesem Fundacji została Katarzyna Długa, od jedenastu lat związana z Lewiatanem.
- W DNA Lewiatana poza działalnością biznesową wpisana jest pomoc i wrażliwość na problemy i potrzeby lokalnej społeczności. W myśl zasady, że razem możemy więcej, jako Lewiatan regularnie wykorzystujemy nasze możliwości, by udzielać wsparcia potrzebującym. Jesteśmy dumni z faktu, że nasi Franczyzobiorcy to nie tylko prawdziwi przedsiębiorcy, ale też bliscy i zaufani sąsiedzi klientów Lewiatana, zaangażowani w istotne dla nich sprawy. To ich otwartość oraz chęć niesienia pomocy innym zainspirowała nas do powołania Fundacji. – mówi Robert Rękas, Prezes Zarządu Lewiatan Holding S.A.
Efekt synergii
Fundacja jest katalizatorem inicjatyw społecznych i edukacyjnych. Pełni rolę drogowskazu, który wyznacza przedsiębiorcom skupionym w sieci Lewiatan sprawdzone rozwiązania i drogi do ich realizacji. W statucie Fundacji zapisano szereg działań pomocowych dla osób, które w danej społeczności wsparcia potrzebują.
- Jestem dumna, że już 20 listopada br., po niespełna dwóch miesiącach od rejestracji Fundacja PSH Lewiatan. Blisko Twoich potrzeb inicjuje dwie zbiórki społeczne. Pierwszą lokalną, którą koordynuje spółka Lewiatan Mazowsze, drugą ogólnopolską wspieraną przez spółki regionalne sieci. Pomoc organizowana na Mazowszu to kolejna akcja wspierająca szpitale. Projekt ogólnopolski to świąteczna zbiórka żywności prowadzona we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności. – mówi Katarzyna Długa, Prezes Fundacji.
Wsparcie dla mazowieckich szpitali
Inauguracyjną akcją Fundacji PSH Lewiatan. Blisko Twoich Potrzeb jest pomoc mazowieckim medykom. Ten projekt to definicja zasady 3W jakimi kieruje się Lewiatan, czyli: współtworzenie, współdecydowanie i współodpowiedzialność. „Wspieram lokalne” to oddolna inicjatywa Pana Tomasza Phana, franczyzobiorcy Lewiatana. „Wspieram lokalne” ściśle koresponduje z ideą i DNA marki. Pomysł przedsiębiorcy zyskał wsparcie organizacyjne Fundacji. Do szpitali w Warszawie i okolicach tafią potrzebne środki higieniczne, chemia osobista oraz napoje. W akcję zaangażowało się ponad 60 sklepów sieci Lewiatan i ponad 150 pracowników z terenu Lewiatan Mazowsze.
- Dostrzegamy ogromne potrzeby personelu lokalnych szpitali, wynikające z pandemii koronawirusa i nie pozostajemy na nie obojętni. 20 listopada rozpoczynamy zbiórkę środków higienicznych oraz napoi. Ten asortyment nie jest przypadkowy, rozmawialiśmy z pracownikami szpitali pytając ich o to, czego najbardziej im brakuje. Zawsze wskazywali na środki ochrony osobistej, papierowe chusteczki, ręczniki i wodę do picia w każdej ilości. Zbiórkę będziemy prowadzili przez dwa tygodnie, do 5 grudnia włącznie. – mówi Waldemar Mirocha, członek zarządu i koordynator akcji w spółce Lewiatan Mazowsze.
„Wspieram lokalne” na Mazowszu to pilotaż programu, który będzie realizowany przez franczyzobiorców
w całej Polsce. Fundacja PSH Lewiatan. Bliżej Twoich potrzeb stworzyła ramy programu, opracowała wymaganą przepisami prawa dokumentację oraz materiały promocyjne. Wybór celów pomocowych i ich realizacja leży w gestii franczyzobiorców i Spółek Regionalnych.
Ogólnopolska zbiórka żywności
Pierwszą ogólnopolską akcją Fundacji Lewiatana jest zbiórka żywności prowadzona we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności. Przez tydzień, od poniedziałku 23 listopada do soboty 28 listopada, w wybranych sklepach sieci Lewiatan w całej Polsce, będzie prowadzona akcja Świątecznej Zbiórki Żywności. Akcją objętych jest blisko 400 sklepów sieci Lewiatan w całej Polsce.
- Cieszymy się, że wspólnie z Fundacją Lewiatana będziemy zbierać żywność dla potrzebujących. Od ponad 20 lat zachęcamy Polaków do tego, by w prosty i sprawdzony sposób pomagali w tak szczególnym okresie, jakim są Święta. Wystarczy, że od poniedziałku do piątku, podczas zakupów w sklepie spożywczym Lewiatan kupimy kilka produktów więcej i przekażemy do specjalnie oznakowanych koszy. Najbardziej potrzebne są artykuły z długim terminem ważności: mąka, kasza, makaron, olej, ale też przetwory, bakalie i słodycze. Każdy z nas może pomóc i zapełnić wigilijne stoły najuboższych. - mówi Dorota Jezierska, Wiceprezeska Federacji Polskich Banków Żywności
W Polsce według aktualnych danych około 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie[1]. To właśnie z myślą,
o tych osobach od ponad 20 lat organizowana jest Świąteczna Zbiórka Żywności. W zeszłym roku w okresie Bożego Narodzenia w Polsce udało się zgromadzić ponad 780 ton żywności.
- Nasza Fundacja dołączyła do ogólnopolskiej akcji Banków Żywności, ponieważ to sprawdzony partner, który każdego roku dba o posiłki dla tysięcy najuboższych. Pomoc jest ważna zawsze, ale ten rok jest wyjątkowy trudny. Dlatego każdy gest, nawet najdrobniejszy, ma znaczenie. – dodaje Katarzyna Długa, Prezes Fundacji Lewiatan Blisko Twoich Potrzeb.
Jeszcze w tym roku Fundacja Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan. Bliżej Twoich Potrzeb przeprowadzi
ogólnopolski projekt wsparcia szpitali, o czym będzie informować już wkrótce.
[1] Raport “Poverty Watch 2020” EAPN Polska cytowany za Gazeta Prawna, Ubóstwo w Polsce, 05.10.2020

Smak zaczyna się od mięsa

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.