Komunikaty PR

Rak nerki rozwija się w ukryciu

2020-11-20  |  20:55
Kontakt
Ewelina Ciuchta
Konkret PR

ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl

Rak nerki to obecnie ósmy spośród najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn, a trzeci co do częstotliwości występowania nowotwór urologiczny. Problemem wciąż pozostaje zbyt późna diagnostyka.

Wcześnie wykryty rak nerki jest jednym z lepiej rokujących nowotworów. Jednak, jak podkreślają eksperci, u niemal  30 proc. pacjentów chorobę rozpoznaje się już w postaci przerzutowej. 

- Rak nerki, podobnie jak większość nowotworów na początku rozwija się bezobjawowo.
W większości przypadków choroba wykrywana jest przypadkowo, podczas badań wykonywanych z innych przyczyn. Wówczas wśród około 30 proc. zdiagnozowanych choroba jest już na etapie znacznego miejscowego zaawansowania lub przerzutów odległych. Typowy dla tej choroby zespół objawów, tzw. triada raka nerki, obejmuje ból w okolicy lędźwiowej, wyczuwalny palpacyjnie guz oraz krwiomocz, który występuje u około 10 proc. chorych
i z reguły świadczy o wysokim zaawansowaniu choroby. W takiej sytuacji niemal połowa chorych ma już przerzuty odległe i bardzo małe szanse na wyleczenie. Tę ponurą statystykę można by jednak zmienić – mogłoby w tym pomóc coroczne wykonywanie badania USG jamy brzusznej. O regularnym wykonywaniu tego typu badań szczególnie powinny pamiętać osoby otyłe, osoby z nadciśnieniem tętniczym, a także palacze, u których ryzyko rozwoju raka nerki jest wyraźnie podwyższone. Warto bowiem dodać, że podstawowym leczeniem raka nerki nadal jest leczenie chirurgiczne. Jest to jednak możliwe tylko przy wczesnym wykryciu choroby, gdy guz ograniczony jest do nerki. Niewątpliwy postęp leczenia systemowego nie zmienia faktu, że wciąż ma ono jednak charakter paliatywny
– mówi dr n. med. Piotr Tomczak, onkolog kliniczny i radioterapeuta z Kliniki Onkologii Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Rak nerki – na co zwrócić uwagę?

Nowotwory nerki zaczynają się od drobnej zmiany, która z czasem może rosnąć. Choć początkowo rozwijają się bezobjawowo, istnieją pewne symptomy, których pojawienie się może sygnalizować obecność choroby.

 - Klinicznymi objawami nowotworu nerki są ból, krwiomocz oraz wyczuwalny guz. Do nietypowych symptomów z kolei zaliczyć możemy wzrost RR, czyli ciśnienia tętniczego, wzrost OB, czyli odczynu Bernackiego, którego podwyższenie najczęściej wskazuje na obecność stanu zapalnego, a także wzrost CRP, inaczej mówiąc białka C-reaktywnego. Jego podwyższenie, podobnie jak podwyższone OB, może świadczyć o stanie zapalnym organizmu. Dodatkowym objawem jest także kacheksja, czyli wyniszczenie organizmu, które oznacza znaczny spadek masy ciała i zmniejszenie objętości mięśni, gorączka czy neuromiopatia. Ta ostatnia jest odpowiedzialna za przekazywanie impulsów nerwowych między tkankami i narządami – mówi dr hab. n. med. Andrzej Antczak, kierownik Katedry i Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, kierownik Oddziału Urologii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym w Poznaniu oraz konsultant wojewódzki ds. urologii.

Rak nerki to obecnie ósmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn. Podobnie jak większość innych nowotworów, rak nerki pojawia się zazwyczaj u osób starszych, najczęściej rozpoznaje się go u dorosłych po 40. roku życia. Średni wiek, w którym pacjenci zachorują na ten rodzaj nowotworu wynosi 55 lat, przy czym dwukrotnie bardziej narażeni są mężczyźni.
U dzieci choroba ta występuje rzadko.

Rak nerki – diagnoza

Im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie. W skutecznym i szybkim diagnozowaniu pomocne może być badanie USG.

- Warto podkreślić, że badanie USG jamy brzusznej jest badaniem nieinwazyjnym, czyli całkowicie bezpiecznym dla pacjenta. Dodatkowym jego atutem jest także szybkie i bezbolesne wykonanie. Tego typu badanie pozwala m.in. ocenić czynność nerek, zauważyć ewentualną obecność i zaawansowanie kliniczne guza, a także zwrócić uwagę na możliwość pojawienia się przerzutów do wątroby czy nadnerczy – mówi dr hab. n. med. Andrzej Antczak.

Obok USG, w celu rozpoznania raka nerki wykonuje się także szereg innych badań, w tym laboratoryjne oraz obrazowe, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. O tym jakie badanie wykonać decyduje lekarz na podstawie indywidualnych wskazań. W przypadku nowotworu urologicznego, jakim jest rak nerki, niezwykle ważna jest także współpraca specjalistów z różnych dziedzin.

- W obecnie obowiązujących procedurach NFZ pacjent onkologiczny znajduje się pod opieką konsylium onkologicznego, w którego skład wchodzą min. lekarz onkolog i urolog. Następnie pacjentowi wydaje się kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, czyli tzw. kartę DiLO. Od tego momentu całość postępowania kierowana jest przez zespół konsylium  - wyjaśnia dr hab. n. med. Andrzej Antczak.

Rak nerki – leczenie

W przypadku rozpoznania nowotworu w jego początkowej fazie, podstawową metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza lub całej nerki. Jednak, ponieważ choroba długo rozwija się w ukryciu, zazwyczaj diagnozowana jest już w postaci przerzutowej. Gdy operacyjne usunięcie guza nowotworowego nie jest możliwe, konieczne staje się zastosowanie farmakoterapii. Jak podkreślają eksperci, obecne możliwości leczenia sprawiają, że rak nerki staje się powoli chorobą przewlekłą jeśli jest leczony prawidłowo
i z wykorzystaniem nowoczesnych terapii.

- W ostatnich kilkunastu latach nastąpił rozwój nowych terapii stosowanych w leczeniu raku nerki. Przełomem stało się wprowadzenie leków celowanych, inaczej leków ukierunkowanych molekularnie, a ostatnio również i immunoterapii, bowiem tradycyjna chemioterapia jest w tej chorobie nieskuteczna. Mechanizmy działania leków ukierunkowanych molekularnie związane są z hamowaniem powstawania nowych naczyń krwionośnych, niezbędnych dla wzrostu guza. Natomiast stosowanie leków immunologicznych  powoduje nasilenie odporności, tak by mogła kontrolować i niszczyć nowotwór. Obecnie dysponujemy kilkunastoma nowymi lekami lub schematami, które znacznie poprawiły przebieg choroby i jakość życia chorego. Efekt stosowania tych leków polega najczęściej na zatrzymaniu dalszego postępu choroby, ale czasem obserwuje się również zmniejszanie lub nawet ustępowanie zmian nowotworowych. W niektórych przypadkach, u około 20 proc.  chorych, leczenie jest tak skuteczne, że pozwala pacjentowi dobrze funkcjonować przez wiele lat. W naszych krajowych warunkach możliwe jest przeprowadzenie dwóch kolejnych terapii, ale w innych krajach możliwości leczenia są znacznie większe – podkreśla dr n. med. Piotr Tomczak

Jednak, jak zauważają specjaliści, nawet najbardziej nowoczesne i skuteczne leczenie nie zastąpi ani szybkiej i prawidłowej diagnostyki, ani niezbędnej profilaktyki. – Najważniejszymi elementami pierwotnej prewencji raka nerki są zaprzestanie palenia tytoniu oraz redukcja otyłości – apeluje dr hab. n. med. Andrzej Antczak.

Gdzie leczyć raka nerki w woj. wielkopolskim?

W Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pacjentów z rakiem nerki leczy się już od ok. 20 lat.  Chorzy z rakiem  nerki są leczeni na  Oddziale Chemioterapii, jednak aby opieka nad pacjentami mogła być kompleksowa, niezbędna jest ścisła współpraca onkologów z urologami m.in. z Kliniki Urologii, ale również
z innymi oddziałami Urologii zarówno w Poznaniu jak i całym województwie.  Do chwili obecnej leczenie przeprowadzono tutaj u ponad tysiąca chorych, a corocznie przybywa około 100 nowych pacjentów.

Możliwości  leczenia systemowego placówki obejmują zarówno standardowe, dostępne
w ramach programu lekowego NFZ „Leczenie Raka Nerki” terapie, jak i udział w badaniach klinicznych umożliwiających dostęp do najnowszych opcji terapeutycznych. Ośrodek dysponuje szerokimi możliwościami diagnostycznymi oraz terapeutycznymi, łącznie  
z uwzględnieniem leczenia operacyjnego (także zmian przerzutowych), radioterapii i opieki paliatywnej. Wieloletnia praktyka, wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie personelu spowodowało, że ośrodek jest ważnym punktem na mapie Polski, gdzie pacjenci z rakiem nerki mogą liczyć na niezbędną pomoc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Święta z COVID 2020 Biuro prasowe
2020-12-04 | 16:30

Święta z COVID 2020

Z kolei 18 procent respondentów świąteczny czas spędzi w pojedynkę lub wyłącznie z partnerem. Również co piąty Polak po raz pierwszy w tym roku przyrządzi samodzielnie
Zdrowie Święta z COVID 2020
2020-12-04 | 16:10

Święta z COVID 2020

Z kolei 18 procent respondentów świąteczny czas spędzi w pojedynkę lub wyłącznie z partnerem. Również co piąty Polak po raz pierwszy w tym roku przyrządzi samodzielnie
Zdrowie Powstanie pierwsza polska fabryka komór hiperbarycznych i koncentratorów tlenu
2020-12-04 | 13:10

Powstanie pierwsza polska fabryka komór hiperbarycznych i koncentratorów tlenu

W Trójmieście powstanie pierwsza polska fabryka komór hiperbarycznych i koncentratorów tlenu Gdyńska spółka technologiczna Omnioxy S.A. planuje uruchomić

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Handel

Technologiczna rewolucja w handlu przyspieszyła dzięki pandemii. Skanowanie i płatności w aplikacji mobilnej mają zwiększyć bezpieczeństwo zakupów [DEPESZA]

Pandemia sprawiła, że podczas zakupów przykładamy większą wagę do własnego bezpieczeństwa i zachowywania dystansu. Choć w rekordowym tempie rośnie rynek e-commerce, Polacy wciąż kupują także w sklepach stacjonarnych, które w dobie koronawirusa zaczęły zbroić się w nowe technologie. Sieci handlowe wprowadzają rozwiązania, które pomagają zachować dystans i zwiększają bezpieczeństwo, takie jak np. mobilne kasy samoobsługowe. Całkowicie bezdotykowe płatności od 1 grudnia uruchomiła sieć Rossmann. Artykuły w popularnej drogerii można skanować za pomocą telefonu i zapłacić za nie aplikacją mobilną.

Prawo

CASE: W długim terminie możemy spodziewać się wzrostu bezrobocia. Na razie przed zwolnieniami firmy powstrzymują warunki pomocy publicznej

Według badania Diagnoza.plus, przeprowadzonego pod koniec października, bezrobocie jesienią nie spadło, choć normalnie w tym okresie jest niższe ze względu na sezon przedświąteczny. Rodzi to obawy o zachowanie rynku pracy po Nowym Roku. Według prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych trudna sytuacja na wielu firmach wymusiłaby redukcję etatów, ale pracodawcy nie mogą tego zrobić ze względu na otrzymaną pomoc państwa. To może pogłębić ich problemy finansowe.

Problemy społeczne

Przez pandemię pogarsza się kondycja skóry Polaków. Przyczynami rezygnacja z wizyt u dermatologa, stres i noszenie maseczek

Prawie połowa pacjentów ze schorzeniami dermatologicznymi ogranicza lub rezygnuje z wizyt u lekarzy specjalistów w czasie pandemii COVID-19 – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii #WłączLeczenie. – Przewlekłe choroby skóry nieregularnie kontrolowane mogą się zaostrzyć,  a wtedy ich terapia jest bardzo trudna – przestrzega dermatolog, dr Ivana Stanković. Już teraz ponad połowa pacjentów dostrzega pogorszenie kondycji skóry w czasie pandemii. Wpływ na to może mieć nie tylko brak opieki dermatologicznej, lecz również stres i noszenie maseczek.

 

IT i technologie

Na wejście do branży IT decyduje się coraz więcej młodych. Większość programistów to samoucy, a co trzeci zaczynał od studiów kierunkowych

Ponad 60 proc. polskich programistów deklaruje, że samodzielnie stawiało pierwsze kroki w zawodzie. Tylko 35 proc. zgłębianie IT zaczynało na studiach, a 4 proc. – od kursów programowania – wynika z Antybadania firmy Just Join IT. Wbrew stereotypom programiści to nie zamknięci w domach introwertycy mieszkający z rodzicami, ale ludzie, którzy mają lub planują założyć rodzinę, lubią integrację z zespołem i sport. Co drugi pracownik podkreśla, że bardzo ceni sobie work–life balance.