Komunikaty PR

Raport PMR: Szpitale prywatne z szansą na zysk w 2021 r.?

2021-05-14  |  08:00
Kontakt

Marketing
PMR

Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com

Z badania przeprowadzonego przez PMR wśród wszystkich typów szpitali wynika, że pomimo napływu chorych w czasach zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19, ogólnie rzecz biorąc wszystkie rodzaje szpitali zmniejszyły zakres swojej działalności w czasach epidemii. Jakie są zatem prognozy ich sytuacji finansowej na 2021 r.?

 

Strata szpitali publicznych pogłębia się

Ogólnie rzecz biorąc, większość respondentów badania PMR szacowała, że w 2020 r. odnotuje stratę. Warto zaznaczyć, że pomimo względnie dobrej oceny sytuacji finansowej częściej straty spodziewały się szpitale publiczne i przekształcone niż prywatne. Szpitale publiczne są w Polsce w najgorszej sytuacji finansowej – procentowo najwięcej z nich osiąga tu od wielu lat stratę netto i nawet konieczność wykonywania procedur w czasie pandemii nie uratuje wielu z nich przed ujemnym wynikiem finansowym. W jednostkach tych trudniejsza jest również polityka zarządzania kosztami, która przy obecnych zasadach działania systemu dalej nie jest elastycznie dostosowana do sytuacji ekonomicznej. Z analizy wyników finansowych szpitali publicznych przeprowadzonej przez PMR wynika, że średnia strata szpitali publicznych na przestrzeni ostatnich lat (2016-2019) pogłębiała się z roku na rok. Podobnie było w przypadku szpitali przekształconych, operujących jako spółki z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Jedynie szpitale będące w rękach prywatnych odnotowywały zysk netto.

Co więcej, pomimo pogarszających się warunków zewnętrznych, średni zysk netto w sektorze prywatnym wrósł w analizowanym okresie z 0,9 mln do 2,1 mln zł. Warto jednak zaznaczyć, że wynikało to bardziej z dobrego zarządzania niż wzrostu przychodów, który w analizowanym okresie był w szpitalach prywatnych najniższy ze wszystkich analizowanych typów własności jednostek szpitalnych (wyniósł on 25% w 2019 w porównaniu do roku 2016). Jasne jest również, że w przypadku braku pozytywnego wyniku w sektorze prywatnym jednostka odnotowująca stratę prędzej czy później znika z rynku lub zmienia właściciela, natomiast w publicznym możliwe jest jej wieloletnie funkcjonowanie. Więcej na temat sytuacji lecznictwa zamkniętego w Polsce pisaliśmy ostatnio tutaj.

 

Szpitale z większą ilością pracy, ale też z nowymi problemami

Jeśli chodzi o prognozowaną sytuację finansową w nadchodzącym roku, wśród szpitali zanotowaliśmy pogorszenie nastrojów – tylko 3% spodziewa się poprawy. Warto zaznaczyć, że w momencie przeprowadzania badania oprócz nienajlepszych wyników finansowych, niepokój budziła m.in. wysokość przyszłego kontraktu, duża liczba zachorowań (tzw. „druga fala”) i niepewność co do kierunku rozwoju pandemii. Badanie przeprowadzano również przed ogłoszeniem sukcesów w pracach nad szczepionką na COVID-19. Szpitale publiczne najrzadziej ze wszystkich typów szpitali prognozują pogorszenie (50%). Wydaje się więc, że czują się one najbardziej stabilnie w obecnej sytuacji.

Jak wynika z naszych szacunków, możliwość zabezpieczenia części przychodów nie przełoży się jednak na poprawienie wyniku finansowego netto w roku 2020. Wątpliwe jest również uzyskanie dodatniego wyniku finansowego w szpitalach publicznych w roku 2021. Natomiast szpitale prywatne, pomimo stagnacji w sektorze, mają szanse na zysk netto, a co za tym idzie inwestycje w rozwój nowych procedur, aczkolwiek ze względu na skalę działania i bariery zewnętrze – w niszowym zakresie.

 

Szczegółowe informacje o wynikach finansowych szpitali i ich planach inwestycyjnych znajdują się w raporcie PMR: Rynek szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce 2021 ► https://bit.ly/3bkPUFg

Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie  https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/

 

KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm

Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.

Telekomunikacja

Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.

Konsument

Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.