Raport PMR: Szpitale prywatne z szansą na zysk w 2021 r.?

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Z badania przeprowadzonego przez PMR wśród wszystkich typów szpitali wynika, że pomimo napływu chorych w czasach zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19, ogólnie rzecz biorąc wszystkie rodzaje szpitali zmniejszyły zakres swojej działalności w czasach epidemii. Jakie są zatem prognozy ich sytuacji finansowej na 2021 r.?
Strata szpitali publicznych pogłębia się
Ogólnie rzecz biorąc, większość respondentów badania PMR szacowała, że w 2020 r. odnotuje stratę. Warto zaznaczyć, że pomimo względnie dobrej oceny sytuacji finansowej częściej straty spodziewały się szpitale publiczne i przekształcone niż prywatne. Szpitale publiczne są w Polsce w najgorszej sytuacji finansowej – procentowo najwięcej z nich osiąga tu od wielu lat stratę netto i nawet konieczność wykonywania procedur w czasie pandemii nie uratuje wielu z nich przed ujemnym wynikiem finansowym. W jednostkach tych trudniejsza jest również polityka zarządzania kosztami, która przy obecnych zasadach działania systemu dalej nie jest elastycznie dostosowana do sytuacji ekonomicznej. Z analizy wyników finansowych szpitali publicznych przeprowadzonej przez PMR wynika, że średnia strata szpitali publicznych na przestrzeni ostatnich lat (2016-2019) pogłębiała się z roku na rok. Podobnie było w przypadku szpitali przekształconych, operujących jako spółki z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Jedynie szpitale będące w rękach prywatnych odnotowywały zysk netto.
Co więcej, pomimo pogarszających się warunków zewnętrznych, średni zysk netto w sektorze prywatnym wrósł w analizowanym okresie z 0,9 mln do 2,1 mln zł. Warto jednak zaznaczyć, że wynikało to bardziej z dobrego zarządzania niż wzrostu przychodów, który w analizowanym okresie był w szpitalach prywatnych najniższy ze wszystkich analizowanych typów własności jednostek szpitalnych (wyniósł on 25% w 2019 w porównaniu do roku 2016). Jasne jest również, że w przypadku braku pozytywnego wyniku w sektorze prywatnym jednostka odnotowująca stratę prędzej czy później znika z rynku lub zmienia właściciela, natomiast w publicznym możliwe jest jej wieloletnie funkcjonowanie. Więcej na temat sytuacji lecznictwa zamkniętego w Polsce pisaliśmy ostatnio tutaj.
Szpitale z większą ilością pracy, ale też z nowymi problemami
Jeśli chodzi o prognozowaną sytuację finansową w nadchodzącym roku, wśród szpitali zanotowaliśmy pogorszenie nastrojów – tylko 3% spodziewa się poprawy. Warto zaznaczyć, że w momencie przeprowadzania badania oprócz nienajlepszych wyników finansowych, niepokój budziła m.in. wysokość przyszłego kontraktu, duża liczba zachorowań (tzw. „druga fala”) i niepewność co do kierunku rozwoju pandemii. Badanie przeprowadzano również przed ogłoszeniem sukcesów w pracach nad szczepionką na COVID-19. Szpitale publiczne najrzadziej ze wszystkich typów szpitali prognozują pogorszenie (50%). Wydaje się więc, że czują się one najbardziej stabilnie w obecnej sytuacji.
Jak wynika z naszych szacunków, możliwość zabezpieczenia części przychodów nie przełoży się jednak na poprawienie wyniku finansowego netto w roku 2020. Wątpliwe jest również uzyskanie dodatniego wyniku finansowego w szpitalach publicznych w roku 2021. Natomiast szpitale prywatne, pomimo stagnacji w sektorze, mają szanse na zysk netto, a co za tym idzie inwestycje w rozwój nowych procedur, aczkolwiek ze względu na skalę działania i bariery zewnętrze – w niszowym zakresie.
Szczegółowe informacje o wynikach finansowych szpitali i ich planach inwestycyjnych znajdują się w raporcie PMR: Rynek szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce 2021 ► https://bit.ly/3bkPUFg
Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie ► https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.