Rewolucja AI na trawniku. Innowacyjna platforma i nowe roboty koszące od Husqvarna
Podczas niedawnego Living City, wydarzenia organizowanego przez Grupę Husqvarna cyklicznie od 2015 roku, marka ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej platformy autonomicznych kosiarek automatycznych wraz z trzema nowymi modelami – Automower 580L EPOS, Automower 580 EPOS i Automower 560 EPOS. Husqvarna zapowiedziała także premierę innowacyjnej, bezprzewodowej kosiarki autonomicznej. Nowości w portfolio autonomicznych rozwiązań doskonale wpisują się w wizję rozwoju przyszłości kształtowania krajobrazu z wykorzystaniem innowacji.
– Zachwyca mnie potencjał wykorzystania AI w utrzymaniu trawników miejskich – na co dzień mamy z nim do czynienia w naszym Katowickim Parku Leśnym, największym w Katowicach. Analizowanie stanu gleby, trawnika, nasadzeń, wykorzystując kamery zainstalowane w maszynach i gromadzenie tych danych pozwoliłoby osobom takim jak ja lepiej i efektywniej zarządzać terenami zielonymi. Kolejną innowacją opartą o sztuczną inteligencję jest sprawdzanie drzewostanu przy pomocy dronów. To rozwiązanie, które doskonale sprawdziłoby się w naszym przypadku, bo mamy do analizowania prawie 100 ha terenu ściśle porośniętego drzewami. Sprawiłoby, że nasza praca stałaby się dużo łatwiejsza – mówi Małgorzata Żydek-Piątek, z Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, relacjonując uczestnictwo w konferencji Living City organizowanej przez Husqvarnę.
Sztuczna inteligencja na trawniku
Nowa platforma będzie uwzględniać m.in. takie możliwości, jak kompatybilność z nową ładowarką do paneli słonecznych dla zdalnych lokalizacji. Co więcej, jest gotowa do wdrożenia rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, a jej pierwszym zastosowaniem ma być kamera zapewniająca widzenie w nocy i wyjątkowe możliwości unikania przeszkód. Aplikacja kamery będzie dostępna w 2026 roku i ma być kompatybilna z trzema nowymi modelami robotów koszących – Automower 580L EPOS, Automower 580 EPOS i Automower 560 EPOS.
– AI to narzędzie, które pomaga nam na każdym etapie naszej działalności od projektowania maszyn po finalizację zakupu. Oczywiście największy nacisk kładziemy na wykorzystanie sztucznej inteligencji w innowacjach, dlatego w nadchodzących latach chcemy wprowadzić kamerę wbudowaną w roboty koszące. Będzie ona nie tylko wychwytywać obraz, ale również go skanować i przetwarzać, aby podjąć decyzję o ominięciu obiektu – mówi Paweł Przywózki, Sales Manager Husqvarna Poland
Trzy nowe autonomiczne modele
– Trzy nowe modele, które wprowadzamy, zostały od początku zaprojektowane z naciskiem na wydajność, moc i efektywność. Oferują zaawansowane funkcje autonomiczne, koszenie bez użycia przewodów i różne wzory cięcia. Funkcje te pozwalają bez wysiłku dbać o trawnik, oszczędzając czas, obniżając koszty i poprawiając jakość murawy – dodaje Paweł Przywózki.
Trio nowych zrobotyzowanych kosiarek zostało zaprojektowane w Szwecji i wyprodukowane w Europie. Sprzedaż nowych robotów koszących rozpocznie się w marcu 2025 roku. Nowe modele od Husqvarna zostały zaprojektowane w uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.
– Zrównoważony rozwój, to nie tylko rozwój biznesu, ale też dbanie o planetę, dlatego w naszym portfolio znajdują się produkty oparte na rozwiązaniach akumulatorowych. Dzięki temu mamy możliwość minimalizowania naszego wpływu na środowisko bez rezygnowania ze znanej naszym konsumentom wydajności sprzętu. To właśnie rozszerzanie gamy tych produktów jest dla nas priorytetem w nadchodzących latach – wskazuje Joanna Tężycka, Marketing Manager Husqvarna Poland.
Bezprzewodowy robot koszący przyszłości
Kolejnym elementem rewolucji technologicznej na trawniku ma być nowa wersja robota do pielęgnacji murawy – Automower 535 AWD EPOS. Jako następca Automower 535 AWD, nowy model został zaprojektowany z myślą o pracy na nierównym, pagórkowatym i pofałdowanym terenie. Jest wyposażony w napęd na wszystkie koła (AWD) zapewniający wydajną pracę nawet na najbardziej wymagających nawierzchniach. Możliwość pokonywania wzniesień o nachyleniu do 70% sprawia, że kosiarka idealnie sprawdza się na nierównych krawędziach pól golfowych, gdzie precyzja i trwałość mają kluczowe znaczenie.
– Niezależnie od tego, czy chodzi o zarządzanie nieutwardzonym terenem, czy o utrzymanie wymagających przestrzeni na terenie pola golfowego, robot został zbudowany tak, aby zapewnić idealne cięcie nawet w najtrudniej dostępnych miejscach – podsumowuje Paweł Przywózki z Husqvarna Poland.
Jedną z najważniejszych modernizacji kosiarki jest jej bezprzewodowa praca z wykorzystaniem technologii EPOS (Exact Positioning Operating System), zapewniającej elastyczne opcje instalacji. Użytkownicy mogą teraz zaprogramować bezprzewodowe strefy koszenia, co ułatwia dostosowanie się do specyficznych potrzeb trudniejszych terenów, takich jak wspomniane pola golfowe.
Źródło informacji: Husqvarna
Ponad 20 procent zysku w rok. Europejska Emerytura świętuje pierwsze urodziny w Polsce
Wyjątkowa szansa dla startupów z branży budowlanej
Jak się czują Polacy? Raport Hospittal "Kultura zdrowia w Polsce w 2024 roku"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.