Komunikaty PR

Rodzaje czytników RFID. Który wybrać i dlaczego?

2023-03-22  |  01:00
Biuro prasowe

Technologia RFID znajduje powszechne zastosowanie w branży przemysłowej. Błyskawiczny odczyt wielu tagów pozwala zautomatyzować liczne procesy oraz wpływa na wzrost wydajności zakładu produkcyjnego czy magazynu. Na rynku dostępne są czytniki RFID w postaci urządzeń mobilnych i stacjonarnych. Czym się one charakteryzują i jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

 

Czytnik RFID może przyjmować różne formy. Najczęściej jest to przenośny terminal danych z wbudowanym czytnikiem RFID albo urządzenie podłączone lokalnie lub sieciowo do komputera. Czym charakteryzuje się sposób działania każdego z wymienionych rozwiązań?

 

Mobilne czytniki RFID

Mobilne terminale danych z wbudowanym czytnikiem RFID umożliwiają korzystanie z tej nowoczesnej technologii praktycznie z dowolnego miejsca. Urządzenia mogą pracować w trybie offline lub przy użyciu połączenia z siecią Wi-Fi czy GSM, w zależności od konfiguracji sprzętu oraz zainstalowanego oprogramowania. Najczęściej pracują w środowisku Android, znanym z telefonów komórkowych.

 

Gdzie sprawdzi się ten typ czytników? Mobilny terminal wyposażony w dotykowy ekran pozwoli sprawnie realizować wszelkie operacje, podczas których wymagane jest przemieszczanie się w różne miejsca. Z tego powodu przenośne czytniki są chętnie wykorzystywane podczas wyszukiwania produktów, kompletacji zamówień czy inwentaryzacji. Praktycznym rozwiązaniem mogą być w tym przypadku również uchwyty skanujące podłączane do mobilnego komputera czy smartfonu, np. przy użyciu technologii Bluetooth. Takie uniwersalne czytniki RFID są też często wyposażone w czytniki kodów kreskowych i 2D, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z kilku technologii przy użyciu jednego urządzenia.

 

Stacjonarne czytniki RFID

Stacjonarne czytniki RFID podłączone lokalnie lub sieciowo komputera są montowane na stałe w jednym miejscu i służą do odczytu znaczników pojawiających się w zasięgu podłączonych do nich anten. Ten rodzaj czytników umożliwia podłączenie od jednej do nawet kilkudziesięciu anten zewnętrznych.

 

Decydując się na instalację stacjonarnych czytników RFID, należy pamięć o kilku kwestiach. Jedną z nich jest wielkość – niektóre czytniki ze zintegrowaną anteną mogą przyjmować nawet rozmiary karty kredytowej, podczas gdy do instalacji innych potrzebujemy znacznie więcej miejsca. Istotną rolę odgrywa również to, czy urządzenie będzie montowane wewnątrz, czy na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli natomiast chodzi o sposób komunikacji z systemami klienta, najprostszym rozwiązaniem jest złącze USB lub RS232, choć najczęściej wykorzystuje się jednak łącze sieciowe typu Ethernet lub łącze bezprzewodowe w postaci Wi-Fi albo opcjonalnie sieci komórkowych. Jeżeli czytnik będzie się komunikował z urządzeniami zewnętrznymi, np. kolumnami sygnałowymi czy czujnikami, warto wybrać model wyposażony w porty GPIO – wymienia Dariusz J. Kawecki, menedżer produktu, odpowiedzialny za rozwiązania dotyczące automatycznej identyfikacji w firmie Etisoft.

 

Antena RFID

Antena stanowi jeden z elementów składowych czytnika RFID. Przy jej doborze należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry techniczne – polaryzacja (kołowa lub liniowa), uzysk oraz kąt odczytu mają ogromny wpływ na wyniki odczytu znaczników. Dodatkowo istotnymi czynnikami są: wielkość anteny (może mieć od kilku centymetrów do ponad metra długości), kształt, a także odporność na czynniki zewnętrzne. Ze względu na różne zakresy częstotliwości RFID urządzenie musi być dedykowane do pracy w wyznaczonym obszarze geograficznym. W Europie obowiązuje zakres 865-868 MHz.

 

Różne rozwiązania dostępne na rynku sprawiają, że czytniki RFID mogą być wykorzystywane praktycznie w dowolnym miejscu. Wybierając urządzenie warto wziąć pod uwagę charakterystykę procesów, do których będzie wykorzystywane.

 

Ponadto, planując zakup i instalację czytników RFID, warto pamiętać o uwzględnieniu dodatkowych niezbędnych elementów takich jak okablowanie (przeznaczone do konkretnych czytników i anten) czy uchwyty montażowe, pozwalające z jednej strony na stabilny montaż urządzeń, a z drugiej na łatwą modyfikację ich umiejscowień – radzi ekspert z Etisoft.

 

Aby czytniki RFID działały w sposób prawidłowy, istotna jest również współpraca urządzeń z systemem klienta. Sprawdzeni dostawcy udzielają specjalistycznego wsparcia w tym zakresie, dobierając urządzenia oraz konfiguracje umożliwiające komfortowe i efektywne użytkowanie czytników.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Z ziemniaka zrobili biznes Biuro prasowe
2025-07-15 | 01:00

Z ziemniaka zrobili biznes

Jeszcze kilka lat temu Grzegorz Grodek i Adam Głos zarządzali strukturami w firmach finansowych. Pierwszy był wiceprezesem Tax Care, potem prezesem Faktura.pl, wcześniej związany
Firma Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?
2025-07-10 | 09:00

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Kryptowaluty już od kilku lat przestają być ciekawostką, a zaczynają odgrywać realną rolę w gospodarce. Coraz więcej firm, niezależnie od wielkości, szuka sposobów, by
Firma Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.