Rok 2023 oczami Uber oraz Uber Eats
362 kilometry to dystans najdłuższego pojedynczego przejazdu Uber w Polsce. Ten imponujący wynik to jednak za mało by znaleźć się na światowym podium i pobić 450 kilometrowy rekord, który padł w Wielkiej Brytanii. Najdroższe zamówienie Uber Eats z kolei zostało złożone we Francji. Jego wartość to aż 3293 dolary. Jak jeszcze minął rok 2023 w Polsce i na świecie?
Jak podróżowaliśmy w Polsce i Europie?
-
Najdłuższy przejazd za pośrednictwem platformy Uber odbył się w Wielkiej Brytanii, a przemierzony dystans to 446 km. Z drugiej strony, najkrótszy przejazd wyniósł zaledwie 100 metrów, w Portugalii.
-
Dla każdego coś nowego: Bieżący rok okazał się dobrym okresem na odkrywanie innych produktów niż znany i lubiany UberX. W Polsce dynamicznie rozwija się Uber Green, a liczba przejazdów odnotowała 483% wzrost. W 2023 r. pasażerowie w Finlandii postawili na wygodę, przyczyniając się do 244% wzrostu liczby przejazdów Uber Comfort.
-
Kiedy tylko potrzebujesz: Pasażerowie w Szwecji korzystali z usług Ubera niemalże 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a najpopularniejszą porą dnia na zamawianie przejazdów była godzina 23:00. W Polsce z kolei największa popularność przypada na godzinę 18:00.
-
Noworoczne powroty: W Austrii, Belgii, Francji, Polsce i Szwajcarii najpopularniejszym dniem na przejazdy z Uber był 1 stycznia.
-
Kierowcy w Polsce byli doceniani za czystość swoich samochodów, podczas gdy kierowcy w Austrii byli chwaleni za miłe rozmowy.
-
Rovaniemi w Finlandii, ojczyzna Świętego Mikołaja, ma najwyższą średnią ocen na poziomie 4,99. Kolejne to Lorient we Francji oraz Siracusa we Włoszech.
-
Najbardziej intensywnie rozwijającym się miastem w Europie pod kątem liczby przejazdów jest znane Braganca w Portugalii, które mogło pochwalić się aż 15761,5% przyrostem. W Polsce najbardziej dynamicznie rozwija się Płock.
-
Najbardziej hojnymi miastami w 2023 r. okazały się Zug w Szwajcarii ze średnim napiwkiem w wysokości 3,68 USD, a tuż za nim Florencja we Włoszech z 3,67 USD i Majorka w Hiszpanii z 3,57 USD.
Co lubimy zamawiać i kupować?
-
Dobra bułka rządzi: Na platformie Uber Ears niepodzielnie króluje burger. Ta potrawa jest najpopularniejsza wśród użytkowników z Portugalii, Holandii, Wielkiej Brytanii i RPA. W Polsce za to króluje pizza.
-
Pizza traci na znaczeniu: Jeśli chodzi o menu, popularność włoskiego przysmaku spadła zaskakująco na tyle nisko w niektórych krajach, że zabrakło go w pierwszej dziesiątce w Holandii, Wielkiej Brytanii, Kenii i Portugalii
-
Większość krajów starała się kończyć tydzień miłym akcentem: niedziela była najpopularniejszym dniem dla zamówień Uber Eats, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i RPA gdzie najczęściej zamawiają odpowiednio w sobotę i piątek.
-
Kenia i Szwajcaria szalały na punkcie jedzenia i zakupów na wynos w 2023 r., odnotowując odpowiednio 265% i 106% wzrost zamówień.
-
Lojalność w cenie. W Polsce do historii przeszedł użytkownik, który w 2023 r. złożył aż 422 zamówienia w poznańskim lokalu McDonald’s. Pod względem miłości do marki jednak dużo brakuje mu do użytkownika z Wielkiej Brytanii. 736 zamówień z restauracji McDonald's® na Gwyddon Road robi wrażenie.
Niewiele mniej, bowiem 726 razy dostarczono jedzenie z lokalu Nando's w Secunda, RPA. -
Najdroższe zamówienia są we Francji użytkownicy z republiki zajmują całe podium pod kątem wartości zamówień, odpowiednio: 3292 USD, 3075 USD oraz 2459 USD

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Akcje promocyjne oraz nagrody, które zdobywają klienta i napędzają sprzedaż. Jak zdobyć serca konsumentów? Najnowszy raport!

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.