2 miliardy litrów skupionego mleka w 2021 r. w SM Mlekpol
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Od wielu lat regularnie wzrasta skup mleka w SM Mlekpol. Tendencja ta utrzymała się również w 2021, to kolejny rekordowy rok. We wtorek, 28 grudnia, Spółdzielnia osiągnęła pułap dwóch miliardów litrów skupionego mleka. – To wielki sukces i piękny prezent w samej końcówce roku. Tak imponujący wynik został osiągnięty dzięki ciężkiej pracy blisko 9 tys. rolników-dostawców – informuje Edmund Borawski, Prezes Spółdzielni.
Każdego dnia do 13 zakładów w całej Polsce trafia ponad 5,5 milionów litrów mleka. Jeden z największych producentów nabiału w Polsce przetwarza surowiec na kilkadziesiąt produktów. Wyłącznie polskie mleko najwyższej jakości gwarantuje wyjątkowy i naturalny smak. Za to wysoko cenione są marki, takie jak: Łaciate, Milko, Mazurski Smak, Rolmlecz, Maślanka Mrągowska czy Białe.
Wyroby SM Mlekpol trafiają nie tylko na rodzimy rynek, ale także na eksport. Blisko 30% całej produkcji dostarczana jest do ponad 90 krajów na całym świecie, a kultowe mleko Łaciate dociera aż na 6 kontynentów. Obecnie Spółdzielnia współpracuje w granicach Unii Europejskiej, ale także z państwami Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Kraje takie jak Turcja, Azerbejdżan, Gruzja, Armenia czy Kazachstan to nowe kierunki współpracy, które bardzo dobrze rokują i dają perspektywę na dalsze, długotrwałe działania.
Rok 2021 w SM Mlekpol kończy się wielkim sukcesem – rekordem w skupie surowca, w postaci ponad 2 miliardów litrów skupionego mleka tylko z własnej bazy surowcowej z dynamiką 2,1% w stosunku do ubiegłego roku. Do tego wyniku przyczynił się nieustający rozwój Spółdzielni, ale przede wszystkim ciężka, sumienna praca jej członków.
Czterdzieści lat temu w powiecie grajewskim skupowano rocznie około 35 milionów litrów mleka, obecnie to ponad 200 milionów. Na początku lat 90. największe gospodarstwo rodzinne produkowało 60 tysięcy litrów mleka rocznie, teraz to blisko 3 mln litrów.
W mijającym roku do grona tzw. milionerów, czyli rolników sprzedających rocznie ponad milion litrów mleka dołączyło kolejnych 17 spółdzielców, co z pewnością przyczyniło się do rekordowego wyniku skupu. – Bardzo nas cieszy, że dzięki partnerskim warunkom współpracy, rolnicy zrzeszeni w SM Mlekpol mogą rozwijać i modernizować swoje gospodarstwa, inwestować w hodowlę, przez co zwiększać ilość surowca – tłumaczy Edmund Borawski, Prezes SM Mlekpol. – Rozpoczynający się kolejny rok stawia przed nami nowe wyzwania, ale dzięki współdziałaniu wszystkich dostawców, członków i pracowników Spółdzielni na pewno im sprostamy – dodaje.
Spółdzielnia działa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Co roku podejmuje przedsięwzięcia z myślą o lokalnej społeczności i środowisku naturalnym. Kolejną, ważną realizowaną inwestycją jest magazyn wysokiego składowanie w Grajewie, który podniesie wydajność firmy, między innymi poprzez możliwość jeszcze sprawniejszego przygotowania produktów do dystrybucji, co znacząco skróci czas realizacji zamówień. Rozwijana jest także produkcja, co roku nowości poszerzają ofertę, zgodne z aktualnymi trendami i potrzebami konsumenckimi. Dzięki temu rośnie również sprzedaż, gdyż Polacy ufają polskim oraz znanym markom SM Mlekpol i chętnie sięgają po nie podczas zakupów. To wszystko sprawia, że ten czołowy producent nabiału w Polsce prężnie się rozwija, odnotowując co roku kolejne rekordy w skupie, przetwórstwie i sprzedaży produktów nabiałowych w Polsce i za granicą.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.