CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE MASZYN UPRAWNYCH?
Obecne gospodarstwa rolne są o wiele bardziej nowoczesne, niż może wydawać się postronnym osobom. Część społeczeństwa nadal myśli, że rolnik to osoba, która większość rzeczy robi ręcznie. Jednak dzięki ciągle rozwijającej się technologii wiele czynności wykonuje za niego maszyna. Dlatego bardzo istotne jest, aby wybrać sprzęt o odpowiednich parametrach, tak aby sprostał wszystkim wymaganiom.
Gospodarstwo rolne powinno być jak najbardziej zmechanizowane, jeżeli jego właściciele pragną osiągnąć sukces. Tylko poprzez użycie nowoczesnych maszyn i technologii można usprawnić procesy siewu czy też zbioru upraw. Każde gospodarstwo jest inne. W zależności od tego, o jakim typie rolnictwa mówimy, musimy dopasować odpowiednie maszyny rolnicze.
Agregaty firmy Mzuri to niezastąpione maszyny do uprawy pasowej. Na rynku jest wiele różnych maszyn o różnej szerokości roboczej, usprawniających pracę na roli. Takie maszyny, mimo że podobne, różnią się od siebie, chociażby technologią przygotowania łoża siewnego i sposobem wysiewu nasion.
– Technologia maszyn siewnych poszła bardzo do przodu. Obecnie na rynku mamy dostępne agregaty z 9, 11, a nawet 17 rzędami redlic, które w dużej mierze usprawniają pracę rolnika. Dodatkowym atutem nowoczesnych sprzętów jest opcja SELECT, która polega na możliwości włączenia/wyłączenia co drugiej sekcji, co umożliwia zmianę rozstawu rzędów i szerokości międzyrzędzi – mówi Marek Różniak, właściciel marki Mzuri.
Najnowsze technologie polegają na uprawie tylko wąskich pasów gleby, w których wysiewa się nasiona. Pozostawione resztki pożniwne tworzą korzystne warunki do prawidłowych wschodów i dalszego wzrostu i rozwoju roślin. Pozwala to zatrzymać wilgoć i ograniczyć straty materii organicznej, co wpływa korzystnie na strukturę, żyzność i urodzajność gleby. Wielokrotne przejazdy maszynami do płużnej uprawy roli powodują degradację struktury gleby, nadmiernie ją zagęszczają, prowadzą do szybkiej mineralizacji materii organicznej i wpływają destrukcyjnie na życie biologiczne gleby. Silne zagęszczenie gleby skutkuje zaburzeniem jej stosunków powietrzno-wodnych, prowadząc do braku tlenu oraz składników pokarmowych łatwo dostępnych dla korzeni roślin uprawnych. Dozowanie nasion odbywa się za pomocą silników elektrycznych o regulowanej prędkości i przekładni napędzających rolki wysiewające. Wybór odpowiedniej rolki umożliwia wysiew praktycznie wszystkich rodzajów nasion.
– Najnowszym trendem wśród agregatów są te łączące w sobie agregat do uprawy pasowej („strip-till”) oraz siewnik punktowy. Jedno urządzenie pozwala teraz na wysiew nasion gatunków roślin uprawnych wymagających siewu punktowego podczas pojedynczego przejazdu. Agregaty Pro-Til dostępne w naszej firmie do uprawy pasowej można wyposażyć opcjonalnie w system dozujący Xzact, który gwarantuje precyzyjny, punktowy wysiew nasion takich roślin jak kukurydza, słonecznik czy soja. Urządzenie precyzyjnego wysiewu zasilane jest nasionami z głównego zbiornika, którego 60% całkowitej pojemności, wynoszącej 3400 litrów, zasypuje się materiałem siewnym. Agregat można z łatwością przezbroić z powrotem do modelu standardowego, aby wysiewać pszenicę, rzepak i inne rośliny – tłumaczy Marek Różniak.
Najważniejsze przy zakupie maszyny do uprawy roślin jest to, by była ona jak najbardziej dopasowana do naszego gospodarstwa i potrzeb. Dzięki odpowiedniej maszynie będziemy w stanie ograniczyć koszty i nakład czasu pracy na uprawę, a jednocześnie zachować wysoką żyzność i urodzajność gleby.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.